Yakıt tüketimi arttıysa, düşürmek için yapılması gerekenler. (fotoğraflı)

termometre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yakıt Tüketimi Arttıysa, Düşürmek İçin Yapılması Gerekenler. (Fotoğraflı)

_____20 Liraya_______ Litresi 1,97 Liradan_ 10,15 Litre LPG Alarak__100 KM yol yapıyordum
_____________________(Kasım-Aralık 2010) Aracım 20 Kuruş yakıyordu Ş.içi :D__________

_____20 Liraya_______ Litresi 2,47 Liradan_ 8,09 Litre LPG Alarak__ 80 KM yol yapıyordum
_____________________(Aralık 2011) Aracım 25 Kuruş yakıyordu Ş.içi :D _____________

_____20 Liraya_______ Litresi 2,62 Liradan_ 7,63 Litre LPG Alarak__ 75 KM yol yapıyorum
_____________________(Şubat 2012) Aracım 26,6 Kuruş yakıyor Ş.içi :D _____________

Aracım git gide çok yakmaya başladı, Lütfen Yardımlarınızı bekliyorum :) :) :)

Bir yıldan daha uzun bir sürede elimizden 25 Kilometremiz alınıp gitmiş...

Sürekli araçlarımızın Çok yaktığından şikayetçiyiz ama son 2 ayda elimizden ortalama 5 Kilometremiz daha gitti...

_____________________________________________________________________________________

Şaka bir yana :D Tüketim hesabımı litre olarak yaparım ancak yukarıda verdiğim örneğe uyarlarsam 2 haftadır kilometrede 31 kuruş tüketmeye başladı...

Bu durum gibi zam v.s. faktörler çıkarıldığında araçtan kaynaklı fazla yakıt tüketimi için Aklımıza gelenleri maddeler halinde yazarsak bana ve bir çok arkadaşımıza muazzam faydası olacaktır...

1-Baskı Balata
2-Hava Filtresi
3-Oksijen sensörü
4-Boğaz kelebeği
5-Egzoz
6- motor sıcaklığı sensoru - Semia
7-yanlış hava emmesi - Semia
8-debimetre - Semia
9-
10-
11-
12-
.
.
.
.

Eklemeniz dileğiyle.....

Son düzenleme:

ercan1878

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bir ürün vardı adı aklımda değil %20-30 arası tasarruf yapıyormuş doğrumu bilmiyorum araştırmak lazım

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Normal değil aracını bir bakıma göster derim baya çok yakıyor:maden:

themre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
....

hocam araç normal yakıyor bende 1.6 tigra var erzurumda ikamet ediyorum benım araç normal kullanımda 25 tl ye 100 km yol yapıyor lpg de..ayrıca motor ısınana kadar giden benzinde var tabi araçlar yakmıyor fiyatlar aşırı pahalı gün geçtikçe zam geliyor Allah yardımcımız olsun...

termometre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2 haftada LPG fiyatlarıda çok oynamadı, ancak gözle görünür bir artış var tüketimde, muhtemelen araçtan kaynaklı, ama nereden tam olarak çözemiyorum...

Baskı balata ve oksijen sensörü üzerinde duruyorum ama....

themre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2 haftada LPG fiyatlarıda çok oynamadı, ancak gözle görünür bir artış var tüketimde, muhtemelen araçtan kaynaklı, ama nereden tam olarak çözemiyorum...

Baskı balata ve oksijen sensörü üzerinde duruyorum ama....

baskı balata en son ne zaman değişildi?bide tüpün enjektörlerine baktır değişmesi gerekebilir..bende tekleme sorunu artı aşırı yakıt tüketimi vardı tüpün enjektörleri değiştikten sonra ikiside düzeldi..

termometre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
baskı balata en son ne zaman değişildi?bide tüpün enjektörlerine baktır değişmesi gerekebilir..bende tekleme sorunu artı aşırı yakıt tüketimi vardı tüpün enjektörleri değiştikten sonra ikiside düzeldi..

İlk işim LPG ye baktırmak oldu, basıç, ayar v.s. normal olduğu söylendi ama??? Tekleme , stop etme gibi bir şey de yok...

Baskı balata kaç km de değişti tam olarak bilemiyorum ancak kontrol ettirdim, daha iyi, denildi, kalışlarda titreme bile yok....

themre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
..

İlk işim LPG ye baktırmak oldu, basıç, ayar v.s. normal olduğu söylendi ama??? Tekleme , stop etme gibi bir şey de yok...

Baskı balata kaç km de değişti tam olarak bilemiyorum ancak kontrol ettirdim, daha iyi, denildi, kalışlarda titreme bile yok....

hava filtresını bı degısın bence duruma gore dıgerlerıne baktırın ama tup enjektöleri değişmeli özellikle tüp atikerse

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

_____20 Liraya_______ Litresi 1,97 Liradan_ 10,15 Litre LPG Alarak__100 KM yol yapıyordum
_____________________(Kasım-Aralık 2010) Aracım 20 Kuruş yakıyordu Ş.içi :D__________

_____20 Liraya_______ Litresi 2,47 Liradan_ 8,09 Litre LPG Alarak__ 80 KM yol yapıyordum
_____________________(Aralık 2011) Aracım 25 Kuruş yakıyordu Ş.içi :D _____________

_____20 Liraya_______ Litresi 2,62 Liradan_ 7,63 Litre LPG Alarak__ 75 KM yol yapıyorum
_____________________(Şubat 2012) Aracım 26,6 Kuruş yakıyor Ş.içi :D _____________

Aracım git gide çok yakmaya başladı, Lütfen Yardımlarınızı bekliyorum :) :) :)

Bir yıldan daha uzun bir sürede elimizden 25 Kilometremiz alınıp gitmiş...

Sürekli araçlarımızın Çok yaktığından şikayetçiyiz ama son 2 ayda elimizden ortalama 5 Kilometremiz daha gitti...

Benim yazdığımda bu konuya sırf bu kısım vardı sonradan ekleme yapmışsın bende ona gülmüştüm ;)
şimdi yukarı hesabına göre nesi fazla hala anlamadım:(

swordfish0606

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
LPG servisine gidip aracınız zenginmi yoksa fakirmi yakıyor onu kontrol ettirin. Enjektörleri elletmeyin. Enjektörde sıkıntı olsa araç devamlı silkeler durur. Aracınız büyük ihtimalle zengin karışım yakıyor. Buda yakıt tüketimini gözle görülür şekilde arttırır. Serviste aracın değerlerini tech2 ile okutturun. Tüm veriler normal, benzin tüketimi normal ise lpg'ye yoğunlaşın. Benzin değerleriniz normal değilse, bunun nedeni bir çok şey olabilir. Düzgün çalışmayan bujiler, düzgün çalışmayan bobin, Map sensörü, motor ısı müşürü, maf sensörü, oksijen sensörü vs vs. bunların değerlerini ölçtürün. Buraya yazınca uzun geliyor ama çok basit 10 dk sürmez :) Bunların birinde sorun varsa eğer, isterseniz lpg kitini değiştirin sorununuz çözülmez.