Yakıt tüketimi açısından yeni astra J 1.4 140 hp mi 1.6 115 hp mi ?

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Yakıt tüketimi açısından yeni astra J 1.4 140 hp mi 1.6 115 hp mi ?

Sanırım isminiz Berk

Sevgili Berk turbo arızası olacak diyenlere kesinlikle itibar etmemelisin. Turbo araç kullanmanın bazı püf noktaları var bildiğin gibi. İlk önce; Aracı çalıştırdığın zaman hiç gaz vermeden motoru rolanti devrinde belli bir süre 20-30 sn kadar bekleteceksin. Neden çünkü stop etmiş ve yağı sızmış motor ilk yağlamayı yapsın, turbo n  yağsız çalışmasın. Stop ederken de aynı şekilde rölanti devrinde 30 sn kadar bekleyeceksin ki stop etmiş ve yağ basıncını sıfırlamış yani yağlamayı kesmiş motor yüzünden hala dönmekte olan turbo pervanelerin ve mil yatağın yağsız çalışma yüzünden bozulmasın. Sonra sürekli gazı çiğneyerek kullanmayacaksın. Gaz çiğnemek ayağını gazdan çekmemek demek. Turbo sen gaza bastığın müddetçe devrede olur. Yokuş aşağı ayağını gazdan çekmişsen araç 4000 devir de de olsa turbo devrede değildir. Sadece gaza bastığın müddetçe turbo aktiftir. Bu yüzden gazı çiğnersen yani sürekli ayağın pedalda gidersen sürekli turbo ya hava bastığın yani devrede tuttuğun için gereksiz çalışmış, her parçanın belli bir yaşam süresi olan zamanı gereksiz doldurmuş olursun. Arada gazı bırakmak, yokuş aşağı gazdan ayağını çekmek (ki bu şekilde hiç benzin yakmazsın da ;) ) ile turbo nefeslenmiş ve soğumuş olur. Hava filtereni azami derecede temiz tut. Hem performansın hem tüketimin çok memnun edici olur hem de turboya pislik kaçıp huzurunu bozmamış olursun. Bir diğer etkende kullandığın yağ. Zaten mutlaka 5-30 dexos2 kullanacaksın. Farklı yağları kullanırsan yada tamamlama yaparsan turbo olsun olmasın motorun arızalanacaktır. Yağ ömrü her nekadar 15 bin veya 1 yıl denilse de 7500 km de yada 8 ayda bir (hangisi önce dolarsa) değiştirirsen yağ ve yağ filtreni, fabrikasyon hata yoksa asla turbo arızası yaşamaz çok mutlu mesut kullanırsın. Dışarıda dolanan şehir efsanelerine kesinlikle takılma.

bbeerrkk67

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

eketen link' Alıntı:
Sanırım isminiz Berk

Sevgili Berk turbo arızası olacak diyenlere kesinlikle itibar etmemelisin. Turbo araç kullanmanın bazı püf noktaları var bildiğin gibi. İlk önce; Aracı çalıştırdığın zaman hiç gaz vermeden motoru rolanti devrinde belli bir süre 20-30 sn kadar bekleteceksin. Neden çünkü stop etmiş ve yağı sızmış motor ilk yağlamayı yapsın, turbo n  yağsız çalışmasın. Stop ederken de aynı şekilde rölanti devrinde 30 sn kadar bekleyeceksin ki stop etmiş ve yağ basıncını sıfırlamış yani yağlamayı kesmiş motor yüzünden hala dönmekte olan turbo pervanelerin ve mil yatağın yağsız çalışma yüzünden bozulmasın. Sonra sürekli gazı çiğneyerek kullanmayacaksın. Gaz çiğnemek ayağını gazdan çekmemek demek. Turbo sen gaza bastığın müddetçe devrede olur. Yokuş aşağı ayağını gazdan çekmişsen araç 4000 devir de de olsa turbo devrede değildir. Sadece gaza bastığın müddetçe turbo aktiftir. Bu yüzden gazı çiğnersen yani sürekli ayağın pedalda gidersen sürekli turbo ya hava bastığın yani devrede tuttuğun için gereksiz çalışmış, her parçanın belli bir yaşam süresi olan zamanı gereksiz doldurmuş olursun. Arada gazı bırakmak, yokuş aşağı gazdan ayağını çekmek (ki bu şekilde hiç benzin yakmazsın da ;) ) ile turbo nefeslenmiş ve soğumuş olur. Hava filtereni azami derecede temiz tut. Hem performansın hem tüketimin çok memnun edici olur hem de turboya pislik kaçıp huzurunu bozmamış olursun. Bir diğer etkende kullandığın yağ. Zaten mutlaka 5-30 dexos2 kullanacaksın. Farklı yağları kullanırsan yada tamamlama yaparsan turbo olsun olmasın motorun arızalanacaktır. Yağ ömrü her nekadar 15 bin veya 1 yıl denilse de 7500 km de yada 8 ayda bir (hangisi önce dolarsa) değiştirirsen yağ ve yağ filtreni, fabrikasyon hata yoksa asla turbo arızası yaşamaz çok mutlu mesut kullanırsın. Dışarıda dolanan şehir efsanelerine kesinlikle takılma.

Verdıgınız bılgıler ıcın cok tesekkur ederım..ayrıca bu kdr cok konuyla ılgılı ornekler verdıgınz ıcın de ayrıca tesekkurler...

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Merhaba

Oncelikle 1.4t ve 1.6 atmosferik arasinda ciddi bir ozellikle yokusta performans farki var 1.4t ayrica daha az yakiyor benim istanbul s.ici 9.1 tuketimim var ama tuketim olarak bakmayin cunku farklar onemsenmeyecek kadar az diyebilirz ama az da olsa 1.4t daha tasarruflu

Ayrica turbo sokakta gordugunuz her dizel aracta var dizel olunca kimse onemsemiyor turbo nun bozulmasini da benzinlilere gelince turbo bozulur masraf cikarir diye atmislar ortaya tamamen atmosferik kullanicilarinin sallamasi (forumdakiler icin soylemiyorum ama oyle) turbo araci kullanmayibilirsen aracin her turlu bakimini duzgun yaparsan hicbir sorun olmaz.ayrica lpg 1.4t motora da baglanmaya basladi kimse de sikinti yasamadi

son olarak gecende bir konu acildi 1.4t 138 hp diye hemen benimsenmis biraz bilgi veriyim o zaman

1.3 astra 94 hp
1.6 astra 114 hp
1.4t astra 138 hp
1.6 t astra 177 hp
1.4 tsi golf 121 hp
1.4 tsi (160) 158 hp dir bir kac ornek

onemli olan max guc yani ps dir oda hergun halk arasında yanlis olarak beygir gucu olarak kullaniliyor bu yuzden boyle sacma seylere kafa yormayin arkadaslar bu degerler ps den de ote kw cinsi olarak olculur yani opelin kimseyi kandirdigi falan yok

YiğiT3

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

1.6  115 hp kullanıcısıyım otomatik vites şehir içi 11,5 lt tüketim en az Turboluyu bilmiyorum ben..

GNSpower

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et

YiğiT link' Alıntı:
1.6   115 hp kullanıcısıyım otomatik vites şehir içi 11,5 lt tüketim en az Turboluyu bilmiyorum ben..

Benim aracımda 1.4 Turbo Active Select, bende o civarda yakıyorum. 11.1 gibi.

YiğiT3

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ya ben benim aracı satıp dizelmi alsam yoksa 1.4 turbo düz vites mi alsam bilemedim.. duz vitesi ne yakıyordur ki ..

GNSpower

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et

YiğiT link' Alıntı:
Ya ben benim aracı satıp dizelmi alsam yoksa 1.4 turbo düz vites mi alsam bilemedim.. duz vitesi ne yakıyordur ki ..

Düz vites 8-10 arası yakıyor gördüğüm kadarıyla, ben dizele doğru ufaktan gidiyorum zaten. :)

N

ntf

Bilgi Girilmemiş

GNSpower link' Alıntı:
Düz vites 8-10 arası yakıyor gördüğüm kadarıyla, ben dizele doğru ufaktan gidiyorum zaten. :)
general_Pray doğru yolu buldun doğancım

GNSpower

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et

ntf link' Alıntı:
general_Pray doğru yolu buldun doğancım

Yol beni buldu diyelim. (:)

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et

GNSpower link' Alıntı:
Yol beni buldu diyelim. (:)
Dogan sen dizelde alsan araç sahibine göre yakar:) birde tonaj farkı olucak sen binince norman dizel araç ağırlığı da olmıyacak,artık bol bol kara duman atar :D