yakıt tüketimi 7.9 şaka gibi

ilknur07

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar aracım astra 1.3 dizel sport , aracımın  100km yakıt tüketimini 7.9 olarak gösteriyor. kafayı yemek üzereyim kaç defa servise götürdüm araçta sıkıntı yok dediler. bu degerler normal mi anlamadım ben. gecen aylarda 6.7 gösteriyordu.ama deger şuan 7.9. kaç defa servise gittim . napıp edip bu değeri nasıl düşürcem.  araç 20000 km de ,bakımlarıda yapıldı.. aldığım maaş yakıta gidiyor. yardım lutfen !!!!!!!!

wings35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: yakıt tüketimi 7.9 şaka gibi

ilknur07 link' Alıntı:
arkadaşlar aracım astra 1.3 dizel sport , aracımın  100km yakıt tüketimini 7.9 olarak gösteriyor. kafayı yemek üzereyim kaç defa servise götürdüm araçta sıkıntı yok dediler. bu degerler normal mi anlamadım ben. gecen aylarda 6.7 gösteriyordu.ama deger şuan 7.9. kaç defa servise gittim . napıp edip bu değeri nasıl düşürcem.  araç 20000 km de ,bakımlarıda yapıldı.. aldığım maaş yakıta gidiyor. yardım lutfen !!!!!!!!

hocam öncelikle sakin olun. aracı kullandığınız yer, yükseklik, kullandığınız yakıt, havanın tozlu olması, havanın sıcak yada soğuk olması, kullanım stili, trafik yoğunluğu gibi nedenler yakıtı doğrudan etkiler. bunlar hakkında bilgi verirseniz daha isabetli yorumlar gelebilir.

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Geçen aylardan bu yana yaklaşık 1.5 litrelik artış olmuş, muhtemelen artan hava sıcaklığına bağlı olarak klimayı daha fazla kullanmanızdan olabilir.

ilknur07

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

antalyada kullanıyorum sadece iş yerine gidip gelirken km ve 4 trafik lambasında duruorum ,klima çalışıtırorum ama bu deger çok değil mi arkadaşlar .? satmayı bile düşünüorum. benzinli değil ki bu dizel.   

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ilknur07 link' Alıntı:
antalyada kullanıyorum sadece iş yerine gidip gelirken km ve 4 trafik lambasında duruorum ,klima çalışıtırorum ama bu deger çok değil mi arkadaşlar .? satmayı bile düşünüorum. benzinli değil ki bu dizel.   

Biraz çok ama sadece birkaç km kullanıp bir de klimayı açıyorsanız bu rakamlar aslında çok da anormal değil, benzinli araçlar benzer şartlarda 10 litreyi de geçebilir..

ilknur07

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

napmalıyım servise tekrar götürmelimiyim? yakıt istasyonunu mu değiştireyim napayım şaşırdım millet 5-6 lt arası giderken ben 7-8 görüorum

DarthWider

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bence dizel için çok yüksek değerler, çok istisnai yol durumları yada çok agrasif kullanım haricinde (sürekli çok dik yokuşlarda dur kalk kullanım + yüksek derecede kilima kullanımı ) bu tüketim değerleri bana pek normal gelmedi bizim benzinlilerin tüketimini yakalamış.

bratan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Antalya da kullanılan araçlarda yukarıda arkadaşlarımın da belirtiği gibi hava şartları yakıt tüketimini klima nedeni ile artırmakta.
Yakıtı hep aynı istasyondan alıyorsanız değiştirmeyi deneyin.
Olmadı servisi değiştirin eğer Antoto ise servisiniz kesin değiştirin.
iyi günler

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Tüketimin artmasında klimanın payı 1 - 1.5 litre kadar, bunun dışında lastik basınçlarınız 34 ün altında olmasın çünkü düşen lastik basınçları da yakıtı arttırır, ayrıca yakıt markasına ve temizliğine göre de tüketim artabilir.

Erhan42

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bence tamamen kullanım tarzınızla alakalı. Önceki aylarda 6.7 yakıyormuşsunuz buda yüksek bir değer. Şuan ki ise normal olarak klimanın etkisiyle 7.9 çıkmış. Ben İzmir' de en agresif kullanımla klima açık 6.4 geçiremedim. Bence kullanım tarzınızı değiştirin. Dizel aracı olan tanıdıklarınızdan yardım alın.