Yakıt pompası röle temas sorunu

opelim71

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhabalar. bugün arabamla giderken birden stop etti ve bir daha çalışmadı. sonra bir ara çalıştı op-com la bağlandım ve aşağıdaki arızaları aldım.

P0230 - Yakıt pompası röle temas sorunu
(00) - Bulunamadı

P0230 - Yakıt pompası rölesi voltaj alçak
(04) - Bulundu

benzin pompasını değiştirdik olmadı. benzin pompasına kadar 12v elektrik geliyor ancak pompa çalışmıyor. direk LPG de çalıştırayım dedim ondada çalışmıyor. yani sorun hem benzinde hem lpg de. ne yapmamı önerirsiniz. teşekkürler...

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ilginc hem lpg hem benzinde olması.. lpg konusunda bilgim yok...ama bildiğim yani mantık yürütüyorum ikisinin beyni ayrı yani rolede arıza olsa lpg de neden yapsın...aklıma kontak anahtarında bir sorun olmasın bağlantı (kablo kopması) hani sırf benzin de olsa role veya beyin diyeceğim ama ???

opelim71

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende anlayamadım hem benzinde hem lpg de aynı sorun var. bazen çalışıyor ( çok nadiren ) onda da yolda giderken stop ediyor. çıldırıyorum artık...

mks2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhabalar aynı sorun benim vectra da da başıma geldi aynı sorun aynı kod yakıt pompa sölesi kolay kolay bozulan bişey değilmiş hem ustalar söledi hemde ben sıfırını taktım sorun çözülmedi ve bu durumda aracın beyni bozuluyormuş ve öle oldu. kötü haber ama aracınızın beyni bozulmuş.

opelim71

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sorun beyinde çıktı ve beyni garantili tamir eden yere gönderdim, iki yıl garantili bir şekilde tamir ettirdim. aracım şimdi sorunsuz çalışıyor nazar değmesin...

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Gökhan geçmiş olsun korktuğum çıktı...demek lpg sisteminde değişmiyor

opelim71

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
teşekkürler. Evet ne yazık ki beyin sinyal göndermiyormuş roleye. bu yüzden ateşlemeye izin vermiyormuş.lpg de de denesek ateşlemeye izin vermediği için çalışmıyormuş. çok uğraştım kablo takibi yaptım tıs 2000 den ama beyine kadar herşey normaldi. zaten beyinde 3 nolu fan rolesi arızası vardı bu arada oda yapılmış oldu. nasib bunaymış :)

opelim71

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu arada unutmadan söyleyim. böyle bir arıza şehir dışında yada servise uzak bir yerde başınıza denk gelirseçalıştırıp servise yada yolunuza devam etmeniz için çözümüde buldum paylaşmak istedim. Bunun için tıs 2000 i çok takip ettimdevre şemaları falan ve akünün üstündeki role kutusundaki mor iki role var. bu iki rolenin şase uçlarını birbiriyle şase yapınca yani küçük bir kablo ile iki ucu kısa devre ettim ve sinyal gelmeyen roleyi diğer roleye gelen sinyalle birleştirdim. araç gayet sağlıklı bir şekilde çalıştı. fakat bunun tek olumsuz yanı benzin pompası direk devreye giriyordu. bunada çözüm bulmuştum beyin yapılmasaydı araya bi role koyacaktım ve rolenin artı ucunu kontak elektiriğinden alacaktım kontak açılınca role devreye girecek ve benzin pompası çalışacaktı. ni tekim iyi bir beyin tamircisi bulana kadar aracı 3 gün böyle çalıştırdım. darda kalanlar için bence gayet iyi. en azından yolda kalma ve çekiciyle uğraşmazlar. aşağıda rolenin fotosunu koyuyorum inş kimsenin başına gelmezde yapmak zorunda kalmazlar.

kpqw3.jpg

Bu arada acaba beyinde lehim çatlamasımı var diye açayım belki yaparım dedim sonra baktım çok küçük ve anlaşılmıyor iyice bozmayım diye tekrar kapadım. merak edenler içinde fotosunu çektim. :)

kpqyk.jpg

mks2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
fotograf biraz karışık olmuş. benim araçta ta aynı sorun meydana gelince lpg ustası direk beyne aküdden elektrik vermişti ve araç normal çalıştı. ama opel servisi böyle beyini yakabilir dedi ve elektiriği aküden direk röleye bağladı.halada rölelerde kablo bağlı bi beyin sorunu daha yaşarsam diye sökmedim.(aküye bağlı değil uçları boşta)