Yağ tavsiyesi

apollo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1.6 lt 115 bg benzin+lpg a16xer araca hangi tür marka yağ tavsiye edersiniz.

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Son bakımda Castrol Edge 5w-40 kullanıldı memnunum..

Sent from my iPhone using Tapatalk

apollo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mobil 1 esp 0w/40 yada mobil 1 new life 0w/40 nasıl castrol kalıntı bırakıyor diyorlar sizce doğrumudur.Birde su an arabada shell helix 10w/40 yağ var sonradan öğrendiğim kadarı ile opel 10w/40 yağları önermiyormuş.10w/40 dan sonra 0w/40 yada 5w/30 yağ koydursam sorun olurmu acaba.

Son düzenleme:

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Corsa aracımda son bakımda 10w-40'tan 5w-30 sıkıntı yaratmadı.. Biliyorsunuzdur araçlarımıza Dexos2 onaylı yağlar öneriliyor.. Kulaktan dolma bilgilere inanmayın.. Yağ sitelerinde araç modellerine ve motorlarına göre yağ öneriliyor oradan aracınız için doğru yağı bulabilirsiniz..

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Corsa aracımda son bakımda 10w-40'tan 5w-30 sıkıntı yaratmadı.. Biliyorsunuzdur araçlarımıza Dexos2 onaylı yağlar öneriliyor.. Kulaktan dolma bilgilere inanmayın.. Yağ sitelerinde araç modellerine ve motorlarına göre yağ öneriliyor oradan aracınız için doğru yağı bulabilirsiniz..

Berkay bende meraktan bir bakayım dedim benim kara Belma içine ne önerecek diye. İki yerden baktım ikisi de 0 40 önerdi. :) Ama ben 10 40 kullanıyorum :)

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Valla abi benim Clio'yada öyle öneriyor siteler ustaya gidene kadar önerilen yağı kullanayım diyorum sonra ustanın yanında 10w-40'a devam diyoruz :D Eski sistemler için 10w-40 güzeldir ama yeni sistem araçlarda en basitinden aracın sesini arttırıyor (özellikle kış döneminde)..

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Valla abi benim Clio'yada öyle öneriyor siteler ustaya gidene kadar önerilen yağı kullanayım diyorum sonra ustanın yanında 10w-40'a devam diyoruz :D Eski sistemler için 10w-40 güzeldir ama yeni sistem araçlarda en basitinden aracın sesini arttırıyor (özellikle kış döneminde)..

Bende 10 40 dan devam ediyorum. Aslında fazla yağ değişimi de iş değil zaman içinde köpürtme olayı olması an meselesi özellikle şu kremsi durum fazla değişik marka kullanınca bu durum ortaya çıkı bilir.

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mobil 1 esp 0w/40 yada mobil 1 new life 0w/40 nasıl castrol kalıntı bırakıyor diyorlar sizce doğrumudur.Birde su an arabada shell helix 10w/40 yağ var sonradan öğrendiğim kadarı ile opel 10w/40 yağları önermiyormuş.10w/40 dan sonra 0w/40 yada 5w/30 yağ koydursam sorun olurmu acaba.

10-40 'lar genel itibariyle yarı sentetik yağlar. Ve bu motora uygun değil zaten. 5-30 tam sentetik yağların çoğunu kullanabilirsiniz.
Orjinalini bulabilirseniz Motul en iyisidir. Onu bulamıyorsanız Mobil1, Castrol veya Shell tam sentetik serilerinden biri olur. Ama 5w-30 kesinlikle. 10w-40 falan değil.

apollo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar Mobil 1 new life 0w-40 aldım ürün geldi biraz pişman gibi oldum esp 5w-30 mu almalıydım diye adana sıcağında sorun cıkartırmı acaba gelmişken kullan diğerinde başka yağ alırsın mı dersiniz.

vectra fırat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bu yag konusu neredeyse butun forumlarda yıgınla tartışılır.
Benim amca oglu büyük bir yag firmasında bölge müdürü , makina yüksek muhendisi tezini de yaglar üzerine yaptı.
Dişli ve diğer endüstüriyel yaglarında içindeki özel katkılardan dolayı kodlar isimlendirmeler cok önemli oldugunu ancak motor yaglarında cok özel yaglar hariç yapıları genelde aynı ama satıs pazarlama politikası geregi ürün yelpazesi arttırmak amaclı bir sürü yağ seceneği..
Benim aracıma 150 bin üstü ve lpg oldugu için yaz /kıs hava -15 altına düşmediği sürece kaliteli dizel 15/40 kullanabilirsin dedi..
Özelliklke şu film tabakası olusturan silikon bazlı katkılar yada bu katkıları kullanan yagların uzun vadede cok tehlikeli yatak sarmalarının sıkısmaların en temel sebebi oldugundan bahsetti..Zaten yaglarda koruma ve deterjan katkılarının oldugunu özellikle dizel yaglarda daha yogun oldugundan da bahsetti..Yagın basınc altında yüksek ısıya magruz kalmasından dolayı içsel katranlasma ve özelliğini yitirdiğinden zamanında degiştirmek marka ve modelden cok daha önemli oldugundan bahsetti

Son düzenleme: