Yağ seviyesi hakkında

SEVANCAK

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
hotmail.com
Aracı aldıgımda teslım eden arkadas bana abi 1500km de gel yagını kotrol edelım dedı bende bugun kontrol ıcın gıttım.Arac bılgısayarında yag sevıyesı %78 tağ ornını gosterıyordu servıs elemanı sadece kaputu actı ve yağı kontrol etti.Yag cubuguna bakıp yagın normal sevıyede oldugunu soyledi ama yağ eklemedi.Bana bu işlemin baştan sagma bır ıslemmış gibi geldı daha sonra aracın ıcıne bınerek yağ sevıyesini resetledı su an %100 gozukuyor.Adama ısrar ettım yağ ekelmıyıceksınız dıye hayır dedı gerek yok dedi acelle işim odugundan fazla zorlamadım adamı pekı deyıp sevısten cıktım.Acaba sizlerde boyle bır mammelle ıle karsılasan var mı?Birde yağ sevıyesini yağ eklemeden sıfırlamak dogru bır işlem mi?Aklıma takıldı

dinojasie

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Yağ seviyesi hakkında

içiniz rahat olsun. bu gösterge araç içerisindeki yağ miktarını ölçmüyor. sanırım süre ve km ile ilgili bir deger. şöyle söyleyeyim ben 12000 km de yıllık bakıma gittigimde aracımın yag ömrü %10 du. ama araçta bir sıkıntı yoktu. manuel olarak yag cubugundan bakmak daha dogru bir karar. bu gösterge yagınızın ömrünü ölçüyor. rahatlıkla kullanın aracınızı ve yıllık bakımınızda zaten yag degişiminiz zamanında yapılacak. göstergeyi sıfırlaması bence biraz garip olmuş ama.

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

herhangi bir problem olmaz
çünkü yağ ömrü km ve 1 yıl süre olarak geçiyor
yani aracımızı sıfır alsak dahi ilk kullanımda biraz süre geçtiği için %100 göstermemesi gayet normal
ancak yağ göstergesini sıfırlamasa daha iyi olurdu

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

SEVANCAK link' Alıntı:
Aracı aldıgımda teslım eden arkadas bana abi 1500km de gel yagını kotrol edelım dedı bende bugun kontrol ıcın gıttım.Arac bılgısayarında yag sevıyesı %78 tağ ornını gosterıyordu servıs elemanı sadece kaputu actı ve yağı kontrol etti.Yag cubuguna bakıp yagın normal sevıyede oldugunu soyledi ama yağ eklemedi.Bana bu işlemin baştan sagma bır ıslemmış gibi geldı daha sonra aracın ıcıne bınerek yağ sevıyesini resetledı su an %100 gozukuyor.Adama ısrar ettım yağ ekelmıyıceksınız dıye hayır dedı gerek yok dedi acelle işim odugundan fazla zorlamadım adamı pekı deyıp sevısten cıktım.Acaba sizlerde boyle bır mammelle ıle karsılasan var mı?Birde yağ sevıyesini yağ eklemeden sıfırlamak dogru bır işlem mi?Aklıma takıldı

Yağ çubuğundan siz de kontrol edin. Araç stop ettikten bir 15 dk sonra yağ çubuğunu çıkarıp silin tekrar takın ve yarım tur çevirin. Sonra çıkarıp seviyeyi kontrol edin iki çizgi arasında olması gerekli Fazla yağ koymak en az yağsız kalması kadar tehlikeli. Bir arkadaşım kendisi fazla olsun diye doldurup debriyajı falan haşat etmişti :)

tumer1903

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

merhabalar arkadaş benimde yağ seviyem %30 civarlarında yalnız daha km 8700 de aracı alalı 8 ay oldu bu yüzden yıllık bakıma götürecem aracı yalnız götürmeden önce yağ değişimini kendim yapsam bi sorun teşkil eder mi , hangi yağı kullanıcağımıda biliyorum aksarayda GM 5W 30 orjinal yağını 60 liraya buldum servisde malum 100 küsüre değişiyor diye biliyorum.. bu şekilde hareket etmem mantıklı mıdır ne diyorsunuz..

memberger

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et

Aracı bakıma göstergedeki rakamdan dolayı mı götürüyorsunuz? Öyleyse bence mantıklı değil. 15,000 veya 1 yılı doldurmadan yağ değiştirmek bence çok gerekli değil. Bildiğim kadarıyla garanti süresince araca kendiniz müdahale ederseniz ki buna yağ değiştirmek de dahil, araç garanti kapsamından çıkıyor.

tumer1903

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bunu yetkili kişiye sordum garantiden çıkmıyor dedi, satış temsilciside sadece yağ ve silecek kısmına dokunabilirsiniz demişti bnde bundan yolla çıkarak bu şekilde düşündüm..

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

% 30 ise yağ seviyesi daha erken değil mi yağ değişimi için bence biraz daha bekliyebilirsiniz eğer herhangi bir eksiklik yok ise
araç garantide olduğu için sözlü olarak bazı ustalar böyle demiş olabilir ama Allah muhafaza birşey olduğunda yağını siz değiştirmişsiniz aracınız garanti dışı kaldı demeleri ihtimali çok yüksek
Tavsiyem değişimi yetkili serviste yaptırmanız, ama herhangi bir problem olmayacağı görüşündeyseniz kendiniz de değiştirtebilirsiniz
az da olsa risk mevcut

tumer1903

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

HaKaN link' Alıntı:
% 30 ise yağ seviyesi daha erken değil mi yağ değişimi için bence biraz daha bekliyebilirsiniz eğer herhangi bir eksiklik yok ise
araç garantide olduğu için sözlü olarak bazı ustalar böyle demiş olabilir ama Allah muhafaza birşey olduğunda yağını siz değiştirmişsiniz aracınız garanti dışı kaldı demeleri ihtimali çok yüksek
Tavsiyem değişimi yetkili serviste yaptırmanız, ama herhangi bir problem olmayacağı görüşündeyseniz kendiniz de değiştirtebilirsiniz
az da olsa risk mevcut
tabiki daha yağ oranı tam bir yılı doldurmadan değişmmeyeceğim ama aynı yağı temin edebildikten sonra ve de garantiyi yağ değişimi bozmadığı sürece gidipde servisde yağ değişimine o kadar para verip değiştirmek bana mantıklı gelmiyor açıkçası..gerçi değiştirmeye kalkışsam bile bazı arkadşlar sonuna kadar yağı doldurmamak gerektiğinği söylüyorlar bu durumda yağ dolumu yapmam zorlaşıyor gibi...

melen26

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

merhaba bende 8 aylık 1.4 t active select var 12000 de yağ seviyesi %4 e kadar dustu aracın yol bılgısayarı yag degısım uyarısı verdı bende aracı apar topar servıse goturdum oradakı yetkılı bana o % lık oranının yağın sevıyesı degıl kalıtesını gosterıyor dedı yağ cubugundan bakınca hıc bır eksılme olmadığını ama madem buraya kadar gelmısken 15000 bakımını yaptırıp gerı geldık.yetkılının soyledıgıne gore korkulacak bır sey olmadıgını aracın o sevıyede bıle 15000 km gıdecegını ama ıcınız rahat olsun dıye 3000 km once bakım yapıldı....