Yağ değişimi hakkında

osmansevim

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
Merhabalar

2010 Astra J 1.6 benzin-lpg aracım geçenlerde yağ eksik ekleyin diye uyarı verdi. Yağ değişim zamanı yaklaştı komple değişeceğim fakat bi önceki değişimde mobil 5/30 koydurmuştum 4 lt opel ustası bi dahakine Castrol Edge 4,5 lt koydur dedi en uymlu yağ o dedi. Hangi yağı koydurmalıyım. Bu konu hakkında görüşlerinizi almak isterim. Teşekkürler

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
mobilden devam eğer değişmek istersen sırasıyla
luiqi moil.motul.mobildir

osmansevim

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
Peki Kaan hocam usta 4,5 lt koydur demişti öyle mi koyduralım birde luiqi moil mobilden kalite olarak daha mı üstün

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
4 litre 1.4 t icin, 1.6 motorlar 4.5 litre alir. bir onceki bakim yapan ustaniz yaginizi eksik koymus.

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Peki Kaan hocam usta 4,5 lt koydur demişti öyle mi koyduralım birde luiqi moil mobilden kalite olarak daha mı üstün
luiqi moil tabikide daha iyidir şuan ben sorduğumda yağ fiyatları
luiqi moil 250
motul 200
mobil 150 idi
geçen hafta bir bakımda almıştık luiqi moil heryerde bulunmuyor genelde motul koyuyoruz luiqi moil pahalı olduğundan aracınızın kitapçığında tam net yazar motor koduna göre üstadım yok sa benim bir paylaşamım var yağlarla ilgili oradan göz gezdirebilirsiniz

osmansevim

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam yanlış anlamayın ama ustaların sözüyle hareket etmeniz doğru değil. Aracınızın kitapcığında zaten bu bilgi yazar. Benim Astra J aracım olmamasına rağmen 1.6 motora ne kadar yağ konur bunu ezbere bilmezken motul sitesinden 4.5 litre olduğunu 30 saniyede gördüm. Yağ seçimine girip araç ve motor bilgilerini seçeceksiniz, bitti. Fren hidrolik sıvısından, şanzıman yağına, klima gaz miktarından, klima gazı ile beraber ne kadar yağ basılması gerektiğine kadar pek çok bilgi araç üzerinde veya kitap içinde yazar. Klimaya ne kadar gaz ve yağ konacağı da mesela kaput altında yazar muhtemelen. Giyinip gidip bakıp gelmek de 3 5 dakika. Bunlar katalog bilgileridir. Fazlası da zararlıdır azı da zararlıdır. 4.5 litre yağ satılmıyor, yarım litre de satılmıyor. Ya 4+1 litre alacaksınız yada 5 litre alacaksınız her iki durumda da usta bu sefer de hepsini dökelim 5 koyalım daha iyi yağlar daha iyi olur derse olur mu? Olmaz çünkü bu sefer contalarda ekstra basınç oluşur 4.5 diyorsa 4 de olmaz 5 de olmaz. 4.6 yada 4.4 falan olabilir. Laboratuvarda deney yapmıyoruz sonuçta 100 ml eksik 100 ml fazla sıkıntı yaratmaz ama yarım litreden ne olacak demeyin denemesi bedava. 15 bin kilometre boyunca o basınca maruz kalır contalar. İlk 15 binde sıkıntı yaratmaz 10. 15 binde mutlaka yaratır. Şimdi yağ değişim periyodu 15 bin kilometre olduğuna göre sizin araç 15 bin kilometre boyunca yarım litre eksik yağ ile çalıştı ne oldu o motor? 4.5 yağ ile çalışana göre; 1 daha az soğudu 2 daha az yağlandı 3 birim hacimdeki partikül miktarı arttığı için yağ filtresi daha çabuk tıkandı bu sebeple motorun içinde daha fazla partikül dolandı.

Yağ markası için bir şey diyemem piyasada bilindik markalara ait yağlar (akaryakıt markalarının yağları dahil) motor için gerekli şartnameleri karşıladığı müddetçe kullanılabilir,

Not: Opel için en uyumlu yağ, Alman dolumu GM yağdır. Türk dolumu GM yağ ile karıştırmamak gerekir.

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Hocam yanlış anlamayın ama ustaların sözüyle hareket etmeniz doğru değil. Aracınızın kitapcığında zaten bu bilgi yazar. Benim Astra J aracım olmamasına rağmen 1.6 motora ne kadar yağ konur bunu ezbere bilmezken motul sitesinden 4.5 litre olduğunu 30 saniyede gördüm. Yağ seçimine girip araç ve motor bilgilerini seçeceksiniz, bitti. Fren hidrolik sıvısından, şanzıman yağına, klima gaz miktarından, klima gazı ile beraber ne kadar yağ basılması gerektiğine kadar pek çok bilgi araç üzerinde veya kitap içinde yazar. Klimaya ne kadar gaz ve yağ konacağı da mesela kaput altında yazar muhtemelen. Giyinip gidip bakıp gelmek de 3 5 dakika. Bunlar katalog bilgileridir. Fazlası da zararlıdır azı da zararlıdır. 4.5 litre yağ satılmıyor, yarım litre de satılmıyor. Ya 4+1 litre alacaksınız yada 5 litre alacaksınız her iki durumda da usta bu sefer de hepsini dökelim 5 koyalım daha iyi yağlar daha iyi olur derse olur mu? Olmaz çünkü bu sefer contalarda ekstra basınç oluşur 4.5 diyorsa 4 de olmaz 5 de olmaz. 4.6 yada 4.4 falan olabilir. Laboratuvarda deney yapmıyoruz sonuçta 100 ml eksik 100 ml fazla sıkıntı yaratmaz ama yarım litreden ne olacak demeyin denemesi bedava. 15 bin kilometre boyunca o basınca maruz kalır contalar. İlk 15 binde sıkıntı yaratmaz 10. 15 binde mutlaka yaratır. Şimdi yağ değişim periyodu 15 bin kilometre olduğuna göre sizin araç 15 bin kilometre boyunca yarım litre eksik yağ ile çalıştı ne oldu o motor? 4.5 yağ ile çalışana göre; 1 daha az soğudu 2 daha az yağlandı 3 birim hacimdeki partikül miktarı arttığı için yağ filtresi daha çabuk tıkandı bu sebeple motorun içinde daha fazla partikül dolandı.

Yağ markası için bir şey diyemem piyasada bilindik markalara ait yağlar (akaryakıt markalarının yağları dahil) motor için gerekli şartnameleri karşıladığı müddetçe kullanılabilir,

Not: Opel için en uyumlu yağ, Alman dolumu GM yağdır. Türk dolumu GM yağ ile karıştırmamak gerekir.

Yukarıda linkini verdiğim konuda opel yetkili servisinin 1.6 115hp benzinli ve 1.6 136hp dizel araçların ikisine de 0,5lt fazla motor yağı koyduğunu kitapçık ve bakım faturalarını inceleyerek görebilirsiniz.

Yağ üreticilerinin internet sitelerinde de araçların kitapçıkları ile uyumlu kapasite değerleri var.

Şu an kullandığım araca kitapçığında yazan değerler doğrultusunda bakım yaptırıyorum fakat ustalara derdimi anlatana kadar neler çektim bilseniz. sanayisi, özel servisi, yetkili servisi, hepsi olması gerekenden 0,5 lt fazla yağ koyma konusunda kararlı.😊
Düzenli olarak bakıma gittiğim özel servis huyumu öğrendi, ikiletmiyorlar artık.😊

Bu yarım litre fazla yağ koyma mevzusuna aklım ermedi bir türlü. Yanlız şunu gördüm, son bakımda servisin başka bir ustası yağ değişimi sonrası motoru çalıştırdı, bir süre çalıştıktan sonra stop etti. Yağ çubuğunu çıkardı ve bak yağ eksik sen yarım litre daha koy dedi. O sırada huyumu bilen usta tamam sıkıntı yok min max arasında olması yeterli dedi. Bundan önceki bakımda da soğuk motor ölçümünde max çizgisinin bir kademe üzerinde ve faturada 5,5 lt (filtre dahil kapasite 5lt) yağ görmem sebebi ile yarım litre yağ çektirmiştim aynı arkadaşlara...