Xenon projesi

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar.Geçende bir arkadaşın aracına güzel bir para verip philips marka xenon kit aldık ve tktırdık.Emin olun gece aynı marka bir araçla yanyana getirdik ve daha düşük fiyatlı xenon kitinin ışığı philips in yanında mum ışığı gibi kaldı.Bunu gözlemleyince başka bir arkadaşın aracında bir hile yapalım dedik.Şöyle birşey:

Malumunuz xenon kitlerde balasttan fazla ampulun kalitesi önemli.Bizim aklımıza gelen 100-150 liralık xenon kitlerin kalitelisinden bir balast takımı bulup bunlara philips ampulleri bağlamak.

Öncelikle böyle bir uygulama yapmış arkadaşlar ve bu tip uygulama yapan elektrikçi arkadaşlardan ricam şu.Böyle bir uygulama yaptınız mı?Bu uygulama sonucunda sonuçları ne oldu?Yapmadıysanız sizce sadece philipsin ampulunu kullanarak aydınlatmada aynı verimi alabilirmiyiz?

Arkadaşlar mercekli merceksiz far gözümü aldı bende uzunu yaktım küfür ettim merceksize gibi konulara girmeyelim bu bir proje ve yapmadan önce bir fikir alalım dedik arkadaşlarla.Tamamen konu içeriğinde cevaplar yazarsanız çok memnun olurum.

.:Rivendell:.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende 4300 k var ama Banada fazla sarı geliyor aklımda 6 k yapmak var ama nasıl yapılır bilmiyorum :/

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
philipsin soketi farklı aldığınız kitin ampul soketlerin, kesip aktarabilirsiniz aynı vermi verirmi denemek lazım

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar mercekli merceksiz far gözümü aldı bende uzunu yaktım küfür ettim merceksize gibi konulara girmeyelim bu bir proje ve yapmadan önce bir fikir alalım dedik arkadaşlarla.Tamamen konu içeriğinde cevaplar yazarsanız çok memnun olurum.

Yapmak istediğinizin yanlış olduğunu biliyor olmanız da güzel.

Konu hakkında bilgim yok ,xenon merceksiz farda kötü olur gibi soylemlerde bulunmayacağım cunki zaten siz olayın farkındasiniz ama bir opel kullanıcısı olarak şunu söylemek istiyorum zaten tasarım olarak piyasadaki en güzel araçlar arasında yer alan Güzelim araçlarınızi apaci şahinlere benzetmeyin

GT-I8150 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

gkny

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
belki phlipsin numarası balasttadır :D nerden bilicen philips balast dandik ampulude ihya edebilir senin mantıkla gidersek dalgası bir yani ampulun soketini kesersen yüksek ihtimal tekrar kendi soketinede taksanda çalışmayacaktır illaki kabloda bir pisliği vardır yada balast philips ampülle çalışacak şekilde ayarlanmıştır öncelikle farklı balastlarla farklı ampüller özellikle markalı ve markasızların çalışma randıman durumlarını öğrenip öyle kalkışmak lazım bu işe

954fireblade

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
niye yav benim arabam apaçi şahin mi şimdi :D
takmışsınız bir xenondur göz alıyodur..sanki normal almıyor.orjinal mercekli almıyor..

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
niye yav benim arabam apaçi şahin mi şimdi :D
takmışsınız bir xenondur göz alıyodur..sanki normal almıyor.orjinal mercekli almıyor..
mercekkli olanlar ancak normal far kadar göz alıyor ki normal farda gözümü alsa bile hiç olmassa xenondaki gibi yolumu kaybetmiyorum :) (ayarsız fardan bahsetmiyorum). ama normal fara mercek olmadan takılınca http://www.opelim.net/forums/showthread.php?t=84215 konudaki arkadaşın vectra gibi oluyor.
ışığın rengi güzel mi bence mükemmel. bende çok taktırmak istiyorum ama farlarımda tadilat yapıp mercek takacak bilgim yada hazır mercekli far alacak kadar maddi imkanım yok. şöyle güzel bir astra mercekli farı alsam 500-600 tl. bide 70 den 400 tlye kadar xenon kit ayarladım mı istediğim far rengine kavuşurum ama en az 600, en fazla 1000 tl gibi bir parayı far rengine ayıramadığımdan sarı farlarla geziyorum.
bende 100 tl ye bir kit taktırsam istediğim renkte gezerim ama o şahinlerde sislere,uzunlara kısalara xenon takılmış görünce merceksiz xenondan midem bulanıyor ve apaçi işi gibi geldiğinden taktırmıyorum.
ışıklarda araçlarla yan yana dururken mercekli bir araç yanımda duruyor. hemen arabanın farının öndeki araca yansımasına bakıyorum. far çizgisi jilet gibi. belli bir noktaya kadar mükemmel aydınlık ama o noktadan sonra hiç ışık yok. hasta oluyorum böyle farlara.
başka bir zamn yine ışıklarda apaçinin biri duruyor yanımda. farlarının aydınlatmasına bakıyorum öndeki arabanın her yeri ışıl ışıl (uzunları yakmış kadar yüksek).
insanların bindiği araç onların kalitesini hiçbirzaman göstermez. 100 bin tl ye araba alıp benzin koyamayan , 20 bin tl lik araba alıp benzin ışığını görmeyen insanlar tanıyorum. cebinde 50 bin tlsi olupta 20 binlik araba alan adam xenon taktıracağı zamn merceğinide alır farınıda. ama benimde içinde bulunduğum diğer grup güzel aracım olsun hemde birikim olur diye bütün parasını arabaya bağladıysa birşey yapmak istediği zman parası yetmiyorsa benim gibi yapmasın be kardeşim. zorunda değil ki.
dediğim gibi ben hem opel sevdiğimden hemde yarın öbürgün satmak istediğimizde elimizde üçbeş kuruş para olsun diye elimdekiyle araba aldım. araba almasam o parada gidecek hem araç rahatlığı yaşayamayacam hemde birikim yapamayacaktım. hal böyle olunca araç bakımlarından harici yok xenon olsun yok camları filmli olsun diye para harcamıyoruz. niye bunu anlatıyorum çünki çevremde gördüğüm insanlarında durumları da hep bu şekilde olduğundan adam herşeyde ucuza kaçıyor, xenon taktıracaksa 70-80 tl ye gidip taktırıyor.madem paran yok içmeye xenonla gitme ....... be kardeşim ya :)

not: sözüm meclisten dışarıdır.

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yapmak istediğinizin yanlış olduğunu biliyor olmanız da güzel.

Konu hakkında bilgim yok ,xenon merceksiz farda kötü olur gibi soylemlerde bulunmayacağım cunki zaten siz olayın farkındasiniz ama bir opel kullanıcısı olarak şunu söylemek istiyorum zaten tasarım olarak piyasadaki en güzel araçlar arasında yer alan Güzelim araçlarınızi apaci şahinlere benzetmeyin

GT-I8150 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Yalnız yanlış olduğunu bilmeniz güzel derken, hangi marka araca ne tip bir far sistemine uygulayacağımızdan haberiniz varmı?Ben o sözü kimse aracın markasını ve far modelini bilmediği için yazmıştım.Çünkü bilip bilmeden hemen mercekli far merceksiz far muhabbetine girilmesinden bıktım.Kendi kişisel aracım bmw 5.20 m paket F10.Belki bu sistemi bu arabada denerim belli mi olur?BMW lerin farlarının merceklerini bir inceleyin her yönüyle opellerin farlarını 2 ye katlıyor.Şu anda kafamızdaki araç bir honda civic.Üstelik mercekli farları var.Şimdi bunun yanlış neresinde ki ben yanlış bişey olduğunu bilmem gerekiyor?

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
belki phlipsin numarası balasttadır :D nerden bilicen philips balast dandik ampulude ihya edebilir senin mantıkla gidersek dalgası bir yani ampulun soketini kesersen yüksek ihtimal tekrar kendi soketinede taksanda çalışmayacaktır illaki kabloda bir pisliği vardır yada balast philips ampülle çalışacak şekilde ayarlanmıştır öncelikle farklı balastlarla farklı ampüller özellikle markalı ve markasızların çalışma randıman durumlarını öğrenip öyle kalkışmak lazım bu işe

Zaten benimde konuyu açmamdaki sebep bunları öğrenmek.Konu mesajında var zaten içeriği.Ampul hakkında aldığım bilgi bir ithalatçı firmadan.Kaliteli xenon setlerindeki ampullerin içeriğindeki xenon ışıtmasını sağlayan gazın daha kaliteli ve yoğun olduğu bu nedenle ışıtmada daha fazla kaliteye ulaşıldığını söylemişti.Ampul konusunda ithalatçı firmadan aldığım bu bilgi tamam.Ama uygulamada bunu deneyenlerden balast ın sorun çıkarıp çıkarmadığını merak ediyorum işte.Zaten bizim için bu iş sadece oyuncak niyetine bişey.Ve bu oyunu oynayan birinden bilgi alarak oynayacağız.Olay bu.

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar.Geçende bir arkadaşın aracına güzel bir para verip philips marka xenon kit aldık ve tktırdık.Emin olun gece aynı marka bir araçla yanyana getirdik ve daha düşük fiyatlı xenon kitinin ışığı philips in yanında mum ışığı gibi kaldı.Bunu gözlemleyince başka bir arkadaşın aracında bir hile yapalım dedik.Şöyle birşey:

Malumunuz xenon kitlerde balasttan fazla ampulun kalitesi önemli.Bizim aklımıza gelen 100-150 liralık xenon kitlerin kalitelisinden bir balast takımı bulup bunlara philips ampulleri bağlamak.

Öncelikle böyle bir uygulama yapmış arkadaşlar ve bu tip uygulama yapan elektrikçi arkadaşlardan ricam şu.Böyle bir uygulama yaptınız mı?Bu uygulama sonucunda sonuçları ne oldu?Yapmadıysanız sizce sadece philipsin ampulunu kullanarak aydınlatmada aynı verimi alabilirmiyiz?

araç bilgilerininz avatarın altında var zaten. yazdıklarımı sizin aracınz için söylemedim. yazdığınız ilk mesajda arkadaşın arabası demiş ve ensonda da mercekli merceksiz far muhabbetine girmeyin demişsiniz. bu mesajı okuyan herkes benim gibi arkadaşınızın arabasının farlarının merceksiz far olduğunu düşünecektir.merceksiz fara xenon takan bir densiz yüzünden benim gibi kaza tehlikesi atlatmış olsaydınız emin olun sizde xenon konualrını gördüğünüz gibi yazmak isterdiniz.
ilk mesajınızda arkadaşınızın arabasının mercekli far olduğunu yazmış olsaydınız hiç bu konulara girmemiş olurduk :)