Würth Motor içi temizleme katkısı

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Carbon-clean yakıt sisteminde , bahsedilen yağ değişiminden evvel kullanılan iç temizleyici ise yağlama sisteminde iş yapıyor.Yani tamamen farklı şeyler birbirine karıştırılmış.
Motor içi temizleyicilerin faydası oluyor elbet ancak kesinlikle üzerinde yazan kullanım talimatına uyarak kullanmak lazım.Relantide sadece belirtilen süre kadar beklenmeli.Zira içerisinde solvent tarzı etkili çözücüler olduğu için sürenin uzaması yağ keçelerine ve beklenmedik deformasyonlara sebep olabilir.Ve her yağ değişimnde kullanmayınız.
Ben 4-5 yağ değişiminde bir kullanıyorum.Bir zararını görmedim ve değişimlerde çıkan atık yağım eskisine göre daha temiz.

enermax

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yeni konu açmayım diye buradan devam ediyorum. Yağ değişiminde würth motor iç temizleyici uyguladık. Eski yağın üzerine motor sıcak iken koyduk, 15 dk rölantide çalıştırıp tahliye edip üzerine yeni yağı koyduk. Aklıma takıldı, temizlikten sonra durulama yapmadan temiz yağı koyduğumuz için kalıntılar yeni yağda bozulma yapmış olabilir mi acaba?

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Yeni konu açmayım diye buradan devam ediyorum. Yağ değişiminde würth motor iç temizleyici uyguladık. Eski yağın üzerine motor sıcak iken koyduk, 15 dk rölantide çalıştırıp tahliye edip üzerine yeni yağı koyduk. Aklıma takıldı, temizlikten sonra durulama yapmadan temiz yağı koyduğumuz için kalıntılar yeni yağda bozulma yapmış olabilir mi acaba?

Merhaba
Klavuzunda durulama istenmiyor.

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba
Klavuzunda durulama istenmiyor.

İstemiyor, ben de yapmıyorum ama durulama için yapan var.
Flush işleminden sonra tam sentetik olmasına da gerek yok. Herhangi bir motor yağıyla 3-4 dakika çalıştırıp boşaltılıyor.
En son yeni filtre ve uygun motor yağı koyuluyor.

enermax

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet kılavuzunda istenmiyor ama flush dan sonra koyduğum yeni yağda gazyağı kokusu var, temizleyicinin kalıntısından geliyor galiba, bu koku normalde de oluyor muydu hatırlamıyorum. Bir de şu var, motorun çalışma titreşimi arttı. Parçalar üzerindeki balçıklaşmış kalıntı temizlendiği içindir inşallah diye düşünüyorum, yok eğer temizleyici kalıntısı yeni yağı bozduğu içinse kötü.

Son düzenleme:

Yasin Aygün

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Durulamak için koyduğunuz yağ da motor içinde kalacak hem de temizleyici katkıdan çok daha fazla kalacak ve bu da koyacağınız asıl yağın özelliğini bozar. Korkmayın ben iki kez flush yaptım üç bakım önce flsuh yapıp durulamadan yeni yağı koyup 9 binkm yaptım. Yine son bakımda flush yaptım ve durulamadan yeni yağı koydum 4 bin kmdir kullanıyorum.
Ama şu gerçek, flush yaptıktan sonra bir periyot boyunca titreşim çok az artıyor ardından flushsız bakım yapınca motor daha stabil ses veriyor. Olması gereken koyacağınız yağdan iki birim alıp durulamak ama ben mobil esp kullandığım için o kadar masraf yapmak istemiyorum. Yağı akıttıktan sonra yeni yağdan hafif akıtıp dolduruyorum

RfatCetinkaya

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet kılavuzunda istenmiyor ama flush dan sonra koyduğum yeni yağda gazyağı kokusu var, temizleyicinin kalıntısından geliyor galiba, bu koku normalde de oluyor muydu hatırlamıyorum. Bir de şu var, motorun çalışma titreşimi arttı. Parçalar üzerindeki balçıklaşmış kalıntı temizlendiği içindir inşallah diye düşünüyorum, yok eğer temizleyici kalıntısı yeni yağı bozduğu içinse kötü.

Durulama yapmaya gerek yok. Kafanız rahat olsun.

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
flush sonrası durulama yapıp karteli sökeceğim bakalım. 130 binde hiç engine flush yapılmamış dizelde durum ne çıkacak...

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
flush sonrası durulama yapıp karteli sökeceğim bakalım. 130 binde hiç engine flush yapılmamış dizelde durum ne çıkacak...

O km'ye kadar yapılmamış motorun kariyerindeki tortuyu çıkarmaya yetmez. Söküp temizliyorlar gerekirse.

Düzenli kullanmak uzun vadede tortulanmayi önlüyor.

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Haftaya aracın yağını değiştireceğim.Değiştirmeden önce würth ün motor içi temizleme katkısını (http://shop.wurth.com.tr/motor-ic-temizleme-400ml) kullanayım diyorum ama kafamda bazı soru işaretleri var.15 yasında bir araca bu uygulamayı yapmanın bir zararı olur mu acaba?Daha önce deneyen veya bilgisi olan arkadaslar ne dersiniz…

Karter dibinde yoğun bir çöküntü oluşmamışsa yani karter temizse engine flush iyi gelir, karter çok kirlenmişse bir sefere mahsus karter sökülüp temizlendikten sonra engine flush ile devam edebilirsiniz.