Vites Geçişi Anormalleşti

burakkarsli

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar,

Aracımın vites geçişlerinde bir problem olduğunu sezinliyorum, dilim döndüğünce anlatmaya çalışayım; ama servis yolu gözüktü gibi.

1-2 gün evvel, kırmızı ışıkta kalktıktan sonra 2. vitese alırken ayakkabımın altının ıslak olmasından kaynaklı olarak debriyajdan ayağım kaydı ve basamadan 2'ye atmak için vites değiştirirken ağır bir "gaaaarç" sesi duydum. Neyse sonra hemen toparlayıp 2'ye attım ve yola devam ettim.

Bu sabah işe gelirken özellikle vites geçişlerinde sanki vitesi oynatınca (özellikle 1'e veya 2'ye atmak için) bir metala sürtünme gibi bir hissiyat yaşadım. 1. vitese atmak için topuzu sola çekip de sona getirdiğim yerde bir metale değiyor ve o noktadan geri döndürürken boş pozisyona gecikmeli ve sürtünerek dönüyor.

Diğer viteslere de eskiye nazaran daha zor geçiyor gibi; ancak 1 ve 2. vitesteki gibi değil. Üzerine arabayı park ettikten sonra vitesi 1'e atmak isteyip de topuzu sola çektiğimde deneme amaçlı geri bıraktım ellerimi çekerek ve vites boş pozisyonuna adeta yavaş çekimde gitti, bunu rahatlıkla gözlemleyebildim. Normal şartlarda vitesi atmayıp bıraktığınızda hızlı bir şekilde döner boş pozisyonuna.

Karman çorman anlatmış olabilirim; ama daha iyi özetleyemiyorum. Dilerim kötü bir durumla karşılaşmam. Bir önerisi/fikri olan varsa ve beni aydınlatabilirse çok sevinirim.

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Vites Geçişi Anormalleşti

Şanzıman tarafında bir sorun olacağını sanmıyorum.

Vites kolunun altında halat mekanizması var, zor geçişlerde ilk önce o bölgeden ayar yapıyorlar. Büyük olasılık vites kolu altındaki bir ayar ile düzelir.

burakkarsli

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

vehicle_dynamics link' Alıntı:
Şanzıman tarafında bir sorun olacağını sanmıyorum.

Vites kolunun altında halat mekanizması var, zor geçişlerde ilk önce o bölgeden ayar yapıyorlar. Büyük olasılık vites kolu altındaki bir ayar ile düzelir.

İnşallah şanzımanda bir problem yoktur, üzülürüm. Bu sorun sanki yağın azalması nedeniyle girift durumdaki metallerin birbirine sürtünmesi gibime geliyor; ama işte o "garç" sesiyle tabir ettiğim durumu çok yakın bir zaman önce yaşamam ve üstüne bu sorun düşündürüyor biraz.

oczorlutuna

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

burakkarsli link' Alıntı:
Merhabalar,

Aracımın vites geçişlerinde bir problem olduğunu sezinliyorum, dilim döndüğünce anlatmaya çalışayım; ama servis yolu gözüktü gibi.

1-2 gün evvel, kırmızı ışıkta kalktıktan sonra 2. vitese alırken ayakkabımın altının ıslak olmasından kaynaklı olarak debriyajdan ayağım kaydı ve basamadan 2'ye atmak için vites değiştirirken ağır bir "gaaaarç" sesi duydum. Neyse sonra hemen toparlayıp 2'ye attım ve yola devam ettim.

Bu sabah işe gelirken özellikle vites geçişlerinde sanki vitesi oynatınca (özellikle 1'e veya 2'ye atmak için) bir metala sürtünme gibi bir hissiyat yaşadım. 1. vitese atmak için topuzu sola çekip de sona getirdiğim yerde bir metale değiyor ve o noktadan geri döndürürken boş pozisyona gecikmeli ve sürtünerek dönüyor.

Diğer viteslere de eskiye nazaran daha zor geçiyor gibi; ancak 1 ve 2. vitesteki gibi değil. Üzerine arabayı park ettikten sonra vitesi 1'e atmak isteyip de topuzu sola çektiğimde deneme amaçlı geri bıraktım ellerimi çekerek ve vites boş pozisyonuna adeta yavaş çekimde gitti, bunu rahatlıkla gözlemleyebildim. Normal şartlarda vitesi atmayıp bıraktığınızda hızlı bir şekilde döner boş pozisyonuna.

Karman çorman anlatmış olabilirim; ama daha iyi özetleyemiyorum. Dilerim kötü bir durumla karşılaşmam. Bir önerisi/fikri olan varsa ve beni aydınlatabilirse çok sevinirim.

Geçmiş olsun, aracımı ilk aldığımda benzer bir durum başıma gelmişti. Servise gitmiştim 10 dakikada vites kolunun altındaki bir yerden ayar yapıp düzelttiler.

Emrah64

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
i.hizliresim.com

yine aynı durum :) yaglamayla cözülecegini umuyorum benimde öyle olmuştu hatta araştırırsanız bu konu hakkında başlıkta acılmıstı serviste usta kaputu actı biryere ama neresi bilmiyorum würth sprey sıktı ve suan vitesi 1 e atmadan kendime dogru cekip bıraktıgımda anında bosa tekrar oturuyor aynı sizin anlattıgınız gibiydi bendekide yavas cekimde bosa atıyordu cok sükür simdi sorun yok hatta vites geçişleri daha yumuşak hale geldi:) gecmiş olosun

burakkarsli

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Çok teşekkürler cevaplarınız için, servise bir uğrayıp konuyu açayım. Dilerim bundan başka bir sorun yoktur. Şanzıman kaynaklı bir sorun olsa, daha büyük emareleri olurdu herhalde? Aracım 37,000 km'de, bugüne kadar bir sorun yaşatmadı çok şükür, bunu da sıkıntısız hallederiz inşallah.

mmtcopur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bu problem astraların %90 ında olan bir problem aynı sorun bendede mevcut bakıma gidince hallettirecem ama serviste çalışan bir arkadaşımın söylediğine göre gene aynı sorun oluyormuş

dreamofice

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

2. vıtese kemıklı geçiş ve hafıf takılma kronık sorun ben de cok sallamıyorum artık zaten sadece soguk havalarda ve motor ılk calıstıgında oluyor.

İ_U

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Geçmiş olsun ,benim arabada 1-2 de problem yok ama ilk kalkış yapmadan P den D ye yada R ye alınca sanki arabanın arkası yukarı aşağı inip kalkıyo normalmidir?

OGOKTAS

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Burak konuyu yeni gordum, gecmis olsun. Uygun bir zamanda Tarik Bey e goturursen kisa surede halleder ayni zamanda aracinda genel kontrollerinode yapar.