Vites Geçiş Sorunu(Kemikleşme) mi?

Ozgurruh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar Selam,
Vites geçişlerimde sanki hafif skıntı var gibi. Galiba kemikleşme dediginiz şey. Arkadaşın biri Şanzıman yağlarınız ATF dir ondan yapar SAE 80 olması lazım demiş başka konu altında aynı sorunu yaşayan başkasına.Peki bu soğuktan da olur die biliyorum.
1-)Şanzıman yağını tazeletsem sorunum geçermi? :confused:
2-)Bu işlemi yaptırmak için soğukların geçmesinimi bekleyim?:confused:(belki sadece soğuktandır.)
3-)Bir de maliyeti ne kadardır?:confused:
4-)Peki bu sorunun başka sebebi var mıdır?:confused:
Teşekkürler..:tesk:

muebbet

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Benim 2.vitese geçişte bazen sanki demir demire vuruyor bumudur kemikleşme acaba?

Ozgurruh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
evet sizin di sanırsam okuduum diğer konu. Aynı şey bende de var. Demir Demire sürter gibi. Özellikle Vites küçültürken. Soguk havada iice belirginleşti. Bunun bir zararı olur mu???

Yell

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Genellikle sabahları birinci ve ikinci vites biraz sert oluyor malesef. Araba biraz yol yaptıktan sonra birinci ve ikinci viteste sorun olmuyor.Ama siz yinede güvendiğiniz bir servise kontrol ettirin. Benim aracımdaki şanzıman yağı SAE 80 sabahları ilk vites değişiminde biraz kemikleşme oluyor ama daha sonraki vites değişimlerinde (ikinci vitesde dahil ) bir sorun olmuyor.

Son düzenleme:

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben de şanzımanımı yenıledım atf yağ koydular sabahları vıtese gecırmek ıcın neler cekıyorum ılk fırsatta yagı degıstırecegım önceden şanzımanım sıkır sıkırdı sımdı kazık gıbı sanırım yağdan...

Yell

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim öğrendiğime göre ve bu forumdaki tavsiyelere göre olması gereken yağ SAE 80.
Forumda araştırırsanız bu konuda daha tecrübeli arkadaşların yazmış oldukları detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Son düzenleme:

Ozgurruh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet diğer arkadaşların yazdıklarını okumuştum. Değişimi sanırsam 30 lira civarıymış SAE 80 EP için. Peki değişimini hemen değilde 2 ay sonra yapmam br sakınca yaratır mı?

Yell

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle şanzımanınızdaki yağın ATF mi yoksa SAE 80 mi olduğuna baktırın ve bundan emin olun. Boş yere yağ değiştirmeyin. 30 TL'den fazla tutacağını tahmin ediyorum. İki ay gibi bir zamanda sakınca yaratacağını sanmıyorum.
Fakat şunuda unutmayın benim arabada SAE 80 yağ ile yinede motor soğukken birinci ve ikinci viteslerde kemikleşme oluyor ama motor ısındıktan sonra sorun olmuyor.

06corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar yeni başlık yerine burdan sorumu sormak istedim. 2 ay önce baskı balata değişti bu süre içinde 2 bin km yaptim lakin vites geçişleri sert kemikli şanzıman yağı total 75 80w koyuldu birazını koyarken taşırdilar. Şimdi şanzıman yağı mu yanlış veya döküldüğü için mi vitesler sert anlayamıyorum. Vites kolu ayarı da servise göre iyi yardımlarınız düşünceleriniz nedir?

bymerthan

Kayıtlı Kullanıcı
Yurtdışı
Siteyi ziyaret et
ben de şanzımanımı yenıledım atf yağ koydular sabahları vıtese gecırmek ıcın neler cekıyorum ılk fırsatta yagı degıstırecegım önceden şanzımanım sıkır sıkırdı sımdı kazık gıbı sanırım yağdan...

cengiz abi senin araç manuel mi?