Vites D'de iken ve frene basılı halde dururken ön taraftan gelen ses

el fenomeno

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba. Ben de 2014 opel astra 1.4 t sport neptün mavi alarak aranıza katıldım. Aracım daha 600 km'de ancak bu başlıkta kısaca anlatmaya çalıştığım sorunla dün karşılaştım. Dur kalk trafiğinde vites D'de iken ve frene basılı halde duruyorken ön taraftan nerden geldiğini anlamadığım bir ses gelmeye başladı. Ses böyle sanki iki çubuk birbiriyle titreşip tartar eder ya öyle. Ayağımı frenden çektiğimde ses kayboluyor. Tekrar frene bastığımda ise bazen olup bazen olmuyor. Olduğunda ise bazen birkaç sn sürüp kendiliğinden biterken bazen de daha uzun sürüyor. Anlayamadığım bu sesle ilgili bana yardımcı olacak arkadaşım varsa memnun olurum çünkü dünden beri baya bi kafamı kurcaladı bu problem..

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et
Ynt: Vites D'de iken ve frene basılı halde dururken ön taraftan gelen ses

öncelikle hoş geldiniz bahsettiğiniz ses aşağıda linkini paylaştığım videodaki gibiyse normal.

http://www.youtube.com/watch?v=r0RgQVoHO1w#

el fenomeno

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Teşekkür ederim, hoşbulduk. Bu videodaki gibi elektronik bir ses değil hocam. Daha mekanik bir ses benim tarif etmeye çalıştığım. Yani rahatsız edici bir ses, bazen olup bazen olmuyor. Freni bırakıp gaza basınca da kesiliyor.

Cebelli59

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt:

Ne demek istedigizi anladim sanirim. Mesela kirmizi isikta d konumunda durdugumuzda 10 sn de bir 2-3 sn lik titremeler oluyor. Malesef arabayi aldigimdan beri bu sorun bendee de var. Servisler buna bir cozum bulamadi. Bazi arkadasllar guncelleme ile bu durumun azaldigini soylemislerdi. Ama siz simdi servise gidipte guncelleme var mi derseniz yok diceklerdir.

astrasail

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

benim bildigim bu sorun degil. D konumundayken arac kavramada ileri harekete hazir durumdadir daima. Siz frene basinca kuvveti durdurmaya calisiyorsunuz o da haliyle hareket etmek istedigi icin titreme yapiyor. Ayni sey benim aracimda da var ama rahatsiz edici bir durum degil. Butun otomatik araclarda var bu durum. Daha onceki araclarimda da vardi. 2007 Polo 1.4'umde hissettirirdi ama A180'de hic hissetmedim :D

Cebelli59

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt:

Daha once tork konvertorlu bir suru arac kullandim. Evet belki hepsinde vardi fakat bu kadar hissedilmiyordu. Titremeyle beraber soguk havalarda on konsoldan gelen"tirtir" sesi insani cileden cikariyor. Dah gecen kaskodan verdikleri Nissan Micra 1.2 de ozellikle dikkat ettim, titreme vs hic bir sorun yoktu.

el fenomeno

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Hocam titreme değil aslında. Ön taraftan tırıltı şeklinde bir ses geliyor. Az önce 'rüzgar sesi, tıkırtı, kaliper sorunları' başlığını okurken 1.4 t Araçlarda motordan gelen tırıltı sesi diye bir başlık gördüm ve orada yazan arkadaşların da benimki ile çok benzer bir sesten muzdarip olduklarını okudum. Konuyu o başlık altında devam ettirmek daha uygun sanırım ve oraya da yazdım bu durumu.Ancak burayı takip edeceğim çünkü dünden beri çok canım sıkıldı bu mevzuya. Yani hertürlü bilgi ve tecrübeye ihtiyacım var..

Canerrr

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bahsettiğiniz arac d'de iken titreme değil, arac d'de ve sadece frene basılıyken ön konsoldan gelen tırtır şeklinde hafif titreme sesi sanırım, bu bende de var.

el fenomeno

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Hocam evet titreme yok ama dediğiniz gibi tırtır ses var. Ama bu ses daha çok motordan geliyor gibi geldi bana. Bunu nasıl anlarız? Sizde ne zamandır var bu ses?

legolas71

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

arkadaşlar size konuyu şöyle özetleyım astra h kasa aracımda vardı sonra vectra c kasa aldım ondada vardı şimdi opel astra j kasa var ondada var ve arkadasın dediği sesı cok ıyı bılıyorum rolantide yapıyo ozellıkle ısıklarda durur aracınızda sessizlik hakımse alıyosunuz azcık muzık acık olsa duyamazsınız otomatık vıtes düz vitesle ılgısı yok bu ses opelin karakteristiğinde var  ;D ben üç aracın üçündede aynı sesı aldıgım için arıza olarak dusunmedım ılk aracımda benide düşündürmüştü ama c kasada aynı sesı alınca  j kasada sesı duymazsam rahatsız oluyorum  ;D