Vergi hakkında...

Kadahorlu61

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba arkadaşlar. siz değerli opelim net üyelerine acil bir sorum olacak.

"EKİM 2010 da citroen C4 aracımı aldım MAYIS 2011 de sattım.(7 ay sürdüm)"
"AĞUSTOS 2011 de seat toledo arabamı aldım EKİM 2011 de de onu sattım.(2 ay sürdüm)"

şimdi yine araba buldum ve almaya niyetim var fakat ruhsatı üzerime yapmaktan çekiniyorum. çekinmemin sebebi ise devletin çıkarmış olduğu yenilikler. bir rivayete göre yılda 3 araba değiştirene ticaret yapıp para kazandığı gerekçesiyle maliye vergi cezası veriyormuş. başka bir söylentiye göre ise yılda 3-5 diye ayrım yok maliyeye kalmış diyorlar. acaba şimdi araba alsam maliyenin insafınamı kalacaz. ben öğretmenim zaten vergimi ödüyorum. yoksa ruhsatı üzerime yapmıyayımmı. belkide hiçbişey olmicak. neyapsam bilemedim. fikirlerinizi bekliyorum..

teşekkürler.

aventador

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba arkadaşlar. siz değerli opelim net üyelerine acil bir sorum olacak.

"EKİM 2010 da citroen C4 aracımı aldım MAYIS 2011 de sattım.(7 ay sürdüm)"
"AĞUSTOS 2011 de seat toledo arabamı aldım EKİM 2011 de de onu sattım.(2 ay sürdüm)"

şimdi yine araba buldum ve almaya niyetim var fakat ruhsatı üzerime yapmaktan çekiniyorum. çekinmemin sebebi ise devletin çıkarmış olduğu yenilikler. bir rivayete göre yılda 3 araba değiştirene ticaret yapıp para kazandığı gerekçesiyle maliye vergi cezası veriyormuş. başka bir söylentiye göre ise yılda 3-5 diye ayrım yok maliyeye kalmış diyorlar. acaba şimdi araba alsam maliyenin insafınamı kalacaz. ben öğretmenim zaten vergimi ödüyorum. yoksa ruhsatı üzerime yapmıyayımmı. belkide hiçbişey olmicak. neyapsam bilemedim. fikirlerinizi bekliyorum..

teşekkürler.

Her ikisi de riskli iş.Maliye de gerçeği var mı araştırmak lazım ama ben de duydum öyle bir şey...

Kadahorlu61

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şöyle bi yazı buldum.

1 y
ıl içerisinde birden fazla ikinci el oto alım satımı gelir vergisi mükellefi olmayı gerektirir. Maliye 1 yılda birden fazla yada takip eden yıllarda birerkere alım satım yapılmasında süreklilik olarak görmektedir. Vergi dairesi bu durumu tespit eder ise ceza düzenler. Aynı cevap arsa alım satımı içinde geçerli ticari kazanç kapsamında her ikisi içinde gelir vergisi mükellefiyeti gerektirir. vergi dairesi tespit ederse ceza yemeniz kaçınılmaz olur

Mel-a-ku

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bırseycıkler olmaz :)

BY_Corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bence yılda birden fazla oto alım-satım yapılması, dikkat çeker ve maliye tarafından takibe alınır, gerek görülürse de işlem yapılır.Zaten bu işi yapanlar aracı kendi üzerlerine almadan direkt alıcıya satıyorlar, yani aracılar herhangi bir yerde görünmüyor.bu yüzden çok gerçekçi gelmedi bana ama yine de araştırmak lazım

swordfish0606

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kişi başı senede 3 araç limiti var. Üzerine çıkarsanız gelir vergisi işin içine giriyor.

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Maliye bakanının bu konuda basın açıklaması oldu.Belirli bir rakam söylemişti açıkçası unuttum.Ama sanırım uygulamada aracın alındığı satıldığı fiyat arasında ''+'' fark söz konusu olacak.

Kadahorlu61

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kişi başı senede 3 araç limiti var. Üzerine çıkarsanız gelir vergisi işin içine giriyor.
bu rakam kesinse sorun yok. net bilgimi bu acaba?
Maliye bakanının bu konuda basın açıklaması oldu.Belirli bir rakam söylemişti açıkçası unuttum.Ama sanırım uygulamada aracın alındığı satıldığı fiyat arasında ''+'' fark söz konusu olacak.
o zaman bu durumda noterde satış verirken veya alırken dengeyi kurmak yeterli olacaktır sanırım.

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu rakam kesinse sorun yok. net bilgimi bu acaba?

o zaman bu durumda noterde satış verirken veya alırken dengeyi kurmak yeterli olacaktır sanırım.

Sanırım kelimesini özellikle kurdum.Çünkü biz vergiye tabi galericiyiz, bu tip uygulamalara giremiyoruz.Ben bile senede iki araba değiştirmekten korkuyorum, el altından araba alıp satıyor diye şikayet olursa diye.Bu yüzden sanırım kelimesini kullandım, tam bilgim yok sizi de yanlış yola yönlendirmek istemem asla.Saygılar.

Kadahorlu61

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sanırım kelimesini özellikle kurdum.Çünkü biz vergiye tabi galericiyiz, bu tip uygulamalara giremiyoruz.Ben bile senede iki araba değiştirmekten korkuyorum, el altından araba alıp satıyor diye şikayet olursa diye.Bu yüzden sanırım kelimesini kullandım, tam bilgim yok sizi de yanlış yola yönlendirmek istemem asla.Saygılar.
orayı kaçırmışım kusura bakmayın. adliyede çalışan bi yakınımda sizin söylediğinizi söyledi. en güzeli devletle papaz olmamak için bi yakınımın üzerine almak. şunuda söylemeden geçemeyeceğimki sermayem olsaydı galericilik işine girmek isterdim. saygılar..