Vectra c yağ yakma

enginugurlu58

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar. 2004 model vectra c sahibiyim. Arabamda yağ eksilme var. Yağ değiştireli yaklaşık 10000 km oldu. Arabama bu süre zarfında yaklaşık 3.5-4 litre yağ ekledim. Arabayı sadece ben ve genellikle şehir içinde kullanıyorum. Vites değişimleri 3000-3500 devir arasında yapıyorum. Arada sırada sadece kalkarken egzozdan beyaz duman geliyor. Belki haftada bir anca oluyor. Sürekli kontrol ediyorum yağ seviyesini bir bakıyorum hiç yağ yapmamış neredeyse bir bakıyorum bir gün içinde 2 diş azalmış yağ.(her gün gittiğim geldiğim yollar aynı neredeyse ,evden işe işten eve). Arabayı park ettiğim yerlerede bakıyorum yerlerde herhangi bir yağ izide bulamıyorum. Bildiğim kadarıyla bu motorlarda kronik olarak yağ yakma varmış. Arabamı yaptırmayı düşünüyorum ancak bu sorun mutlaka ortadan kalkar mı bide bana maliyeti ne kadar olur. Tabi sorunun nerede olduğıda önemli conta, derman, piston vs. Bunun gibi bir çok nedeni varmış tabi ben bu konuda çok bilgili değilim. Bir kaç resimde ekledim. Görüşlerinizi ve bilgilerinizi benimle paylaşırsanız çok memnun olurum. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• P_20160701_133037.jpg
    P_20160701_133037.jpg
    94.8 KB · Görüntüleme: 29
  • P_20160701_133050.jpg
    P_20160701_133050.jpg
    94.1 KB · Görüntüleme: 28
  • P_20160701_133743.jpg
    P_20160701_133743.jpg
    94.1 KB · Görüntüleme: 25

teoman477

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yağ yakmasından daha çok yağ bi yerlerden sızıyor gibi duruyor. motor yıkamayı hiç tavsiye etmem ( elektronik arızalar kaçınılmaz oluyor) ancak sızıntıyı anlamak için gerekli yerleri izole edip motoru bir yıkatın derim.
Birde radyatör soğutma suyunu gereğinden çok fazla koymuşsunuz sıvının genleşebilmesi için yer olması gerekli. genleşme kabındaki max işaretini geçmemeniz gerekiyor.

enginugurlu58

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
O izole işini yapacak ve motoru istediğimiz şekilde yıkayacak birini bulmak zor gibi. Dediğiniz gibi elektronik sorunların çıkmasından da korkuyorum. Sızıntı olması muhtemel gibi ama bu kadar yağ eksilmesi ve park halinde iken yere yağ damlamaması benim kafamı kurcalıyor. Radyatör suyunuda boşaltıyorum hemen

teoman477

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yağ kapağı yok mu diye sormayacağım herhalde vardır :)

sondoka

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sızan yağ karterin altına inmiş gibi algıladım ben resimden,yağ filtresinden,karter contasından,yağ müşüründen sızdırıyor olabilir.

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
En genç otomobil firması neredeyse 100 yaşında, içten yanmalı motor konusunda neredeyse bütün firmalar son 20 yıldır artık fantezi peşinde koşuyor. Hatta bir çoğu artık motor ile uğraşmak yerine şanzıman hatta aktarma organları üzerine düşerek verimliliği arttırmaya çalışıyorlar. Demem o ki, kronik olarak yağ yakma problemlerinin tarih olmasının üzerinden çok sular aktı. Kronik lafı sanayi ustalarının ağzına sakız olmuş vaziyette. Çözemeyecekleri probleme kronik diyerek gönderiyorlar. Benim arka kapılarda hafif gamzeler vardı boyasız düzeltmek için rastgele bir dükkana girdiğimde adam aynen şunu dedi. "Bu araçlardaki göçükler macunsuz düzelmiyor, arkasında destek olmadığı için bu araçlarda göçük kronik sorun dedi"

Sözün özü, kronik diyen adamlardan koşarak uzaklaşın. Kronik sorun yoktur, usta görünümlü çıraklar vardır. Bu arabalardan milyonlarca satılıyor, kronik yağ yakma problemi olsa binilir miydi ? Üretilirken hiç mi kimse fark etmezdi ?

enginugurlu58

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Nobran kardeş ben senin kadar bu konulara hakim değilim. Kronik sorun derken benim algıladığım ifade şu fabrika çıkışından itibaren bu sorunun yaşanması. Ne kadar doğrudur yanlıştır bu konunun uzmanlarına kalmıştır. Bense burada zaten bu sorunu giderebilir miyiz yoksa gideremez miyiz? Ve maliyet olarak ne kadara kadar çıkabilir. Arabamı donanım , konfor, görünüm ve gibi bir çok özelliğinden ötürü seviyorum tek sorun motordaki yağ sorunu. Bu sorunu halledebilirsem uzun yıllar binmek istiyorum arabama.

enginugurlu58

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sızan yağ karterin altına inmiş gibi algıladım ben resimden,yağ filtresinden,karter contasından,yağ müşüründen sızdırıyor olabilir.

Evet bana da öyle geldi. Sanki sorun burada gibi. Pekala bunun bana maliyeti ne kadar olur yaklaşık olarak. " bu arada öğretmenim şu iki aylık süre zarfında araştırma yapıp ya arabamı yaptıracağım yada satacağım buna en kısa sürede karar vermek zorundayım "

Aprcc

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet bana da öyle geldi. Sanki sorun burada gibi. Pekala bunun bana maliyeti ne kadar olur yaklaşık olarak. " bu arada öğretmenim şu iki aylık süre zarfında araştırma yapıp ya arabamı yaptıracağım yada satacağım buna en kısa sürede karar vermek zorundayım "

gaza pes pese sureklı basın arkadan mavi duman atmaya baslarsa yag yakımıda vardır tam emın konusmım benım arabada boyle bişey var ama sızınkı sızıntı gıbı gorunuyor.
daha dün ustama gittim maks. 2 lira tutar dedi ve yağsız kalmasın yolda bırakmaz dedı cok saglam guvendıgım bir ustam .