Vectra C vites topuzu değişim

Ahmet Erem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba Arkadaşlar,

Vectra c aracımın vites topuzu aşırı aşınmıştı görüntüsü çok rahatsız edici olunca ve araca her binen yorum yapınca değiştirmek farz oldu. İnternetten araştırdım genelde kırıp çıkarmışlar zorlayarak çıkaranda olmuş ben baya uğraştım çıkmayı bırakın milim kımıldamıyor bile. Numaratör kısmını söktüm şuan sadece sünger kısmı var alttan yuvarlak bir demir parçası çıkardım süngerin içerisinde de demir gözüküyor. Tamamen parlayıp sökersem yeni topuzu takamayacağımdan korkuyorum. Kırmadan sökme yolu var mı?

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Zor bi işlem topuz işi.ama yenisi alınacaksa demir testeresi ile rahatlıkla topuzu kesip çıkarabilirsiniz.çünkü zorlarsanız alt vites mekanizmasında boşluk oluşturabilir veya zarar verebilirsiniz.aluminyum tarzı bir metal ile sert plastik karışımı bişey topuz.demir testeresi en mantıklı çözüm bence stressiz kesip atın.
Yeni topuzu ise eski topuzdan çıkan yayla beraber takarken ; topuzun geçeceği demirin ucuna 2-3 damla boyutunda iran yapıştırıcısını sürüp düzgünlüğünü ayarlayarak takın hepsi bu kadar kolay gelsin
Not:topuzu keserken içindeki topuzun oturduğu demiri kesmeyeceksiniz keserken rahatlıkla görünür

Sony Z5 cihazımdan tapatalk ile gönderildi.

ugrmhmt

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Topuz başlığı kast ediyorsunuz sanırım benim ki kendiliğinden düşmüştü yolda içinde gördüğüm kadarıyla ince ince çubuk gibi mekanizma tutuyor yani tam yukarı çekmelisiniz döndürme vs işe yaramaz

ASUS_Z002 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ahmet Erem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İnternetten bir video izledim çekiçle 10 dk vura vura çıkardılar. Bu alt mekanizmaya zarar verir diye düşünüyorum. Kesme işleminde aldığım topuz yerine oturmazsa diye korkuyorum o yüzden döşemeciye gitmeyi düşünüyorum sökmeden kaplaya bilirmi diye

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Orjinal topuz alacaksınız ve kesinlikle oturur.kesme işleminş sadece söküp atacağınız topuza uygulayacaksınız.takma işlemini de yazdım zaten

Sony Z5 cihazımdan tapatalk ile gönderildi.

ysnszn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
vectra c2 vites topuzu nasıl sökülür deri kaplaması nasıl yapılır...

merhaba aşınan deri topuzunu, vites kolunu sökerek alt demir kısmından mengeneye sıkıştırıp topuzun alt kısmına 30 mm açık ağız anahtar yerleştirip çekiçle anahtara vurup çıkarttık(topuzun aluminyum kısımlarına çok hasar vermeyin, verdiyseniz de keskin olan çapakları ince zımparayla traşlayın).topuzun altında olan geri vites mandalının aşağıda durmasını sağlayan yayı kaybetmeyin.Topuzun numara kısmını düz tornavidayla yavaşça kaldırdık içinde bulunan kauçuk malzemeye hasar vermeden.üst kısımdan başlayarak deriyi aşağıya sıyırıp çıkartıyoruz.alt kısımda yuvarlak siyah bir tarafı çentik olan bilezik var onu kenara ayırın. Ayakkabı tamiri yapan yerlerden orjinal deri alıp (topuzun derisi dana derisi bu arada) söktüğümüz parçayı dikiş yerlerinden maket bıçağı yardımıyla açıp, kalıp olarak kullanarak deri üzerine çiziyoruz. 4 kenarlardan da 5 mm fazla pay bırakarak makasla yada maket bıçağıyla kesiyoruz.daha sonra bu deriyi dikiş makinesinde iki ucunu birleştirip dikiyoruz dikişlerden itibaren 2 mm fazlalık kalacak şekilde fazlalıkları keselim ki topuz kanalına rahat otursun geriye kaldı giydirmesi.ben burada baya bir uğraştım sonrasında kaynamış suyun içinde 10 dk deriyi beklettim öyle giydirdim (isteyen deriye vazelin yedirip 2 saat bekletebilir).Dikiş kısmı kanala oturtup çay kaşığı yardımıyla üst kısmı kauçukların kenarlarına sıkıştırıp alttan çıkarttığımız bileziği de çentik kanala denk gelecek şekilde oturtuyoruz sonrasında alt kısmı da çay kaşığıyla bilezikle topuz arasına sokuşturuyoruz.bir tahta takozla yada plastik çekiçle deriye zarar vermeden dikiş yerlerini ve alt-üst kısımlarını hafifçe dövüp 1 gün bekletiyoruz.iyice şekil alan deriyi tekrar söküp topuza derby (bali) sürerek tekrar takıyoruz. kalorifer peteğinde kuruyuncaya kadar bekletip vites koluna yapıştırıcıyla tekrar yapıştırıyoruz(yayı takmayı unutmayın
). vites kolunu takmadan önce vites çanağını alttaki beyaz topuzu beyaz gres sürerek mafsalına oturturtup civataları sıkıyoruz. çerçeveyi takarak işlemi bitiriyoruz. toplam maliyet deri parçası 10 tl.
kolay gelsin
(resim yükleyemedim hata verdi)

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba aşınan deri topuzunu, vites kolunu sökerek alt demir kısmından mengeneye sıkıştırıp topuzun alt kısmına 30 mm açık ağız anahtar yerleştirip çekiçle anahtara vurup çıkarttık(topuzun aluminyum kısımlarına çok hasar vermeyin, verdiyseniz de keskin olan çapakları ince zımparayla traşlayın).topuzun altında olan geri vites mandalının aşağıda durmasını sağlayan yayı kaybetmeyin.Topuzun numara kısmını düz tornavidayla yavaşça kaldırdık içinde bulunan kauçuk malzemeye hasar vermeden.üst kısımdan başlayarak deriyi aşağıya sıyırıp çıkartıyoruz.alt kısımda yuvarlak siyah bir tarafı çentik olan bilezik var onu kenara ayırın. Ayakkabı tamiri yapan yerlerden orjinal deri alıp (topuzun derisi dana derisi bu arada) söktüğümüz parçayı dikiş yerlerinden maket bıçağı yardımıyla açıp, kalıp olarak kullanarak deri üzerine çiziyoruz. 4 kenarlardan da 5 mm fazla pay bırakarak makasla yada maket bıçağıyla kesiyoruz.daha sonra bu deriyi dikiş makinesinde iki ucunu birleştirip dikiyoruz dikişlerden itibaren 2 mm fazlalık kalacak şekilde fazlalıkları keselim ki topuz kanalına rahat otursun geriye kaldı giydirmesi.ben burada baya bir uğraştım sonrasında kaynamış suyun içinde 10 dk deriyi beklettim öyle giydirdim (isteyen deriye vazelin yedirip 2 saat bekletebilir).Dikiş kısmı kanala oturtup çay kaşığı yardımıyla üst kısmı kauçukların kenarlarına sıkıştırıp alttan çıkarttığımız bileziği de çentik kanala denk gelecek şekilde oturtuyoruz sonrasında alt kısmı da çay kaşığıyla bilezikle topuz arasına sokuşturuyoruz.bir tahta takozla yada plastik çekiçle deriye zarar vermeden dikiş yerlerini ve alt-üst kısımlarını hafifçe dövüp 1 gün bekletiyoruz.iyice şekil alan deriyi tekrar söküp topuza derby (bali) sürerek tekrar takıyoruz. kalorifer peteğinde kuruyuncaya kadar bekletip vites koluna yapıştırıcıyla tekrar yapıştırıyoruz(yayı takmayı unutmayın
). vites kolunu takmadan önce vites çanağını alttaki beyaz topuzu beyaz gres sürerek mafsalına oturturtup civataları sıkıyoruz. çerçeveyi takarak işlemi bitiriyoruz. toplam maliyet deri parçası 10 tl.
kolay gelsin
(resim yükleyemedim hata verdi)
Deri kaplandıktan sonra siyah yada o ton renginde kalması hoş değil aslında.gerçek renk çok çok açık mavimtrak- siyah arası bir renk.o renk deri boyasıyla boyamak da lazım aslında orjinal isteniyorsa

Sony Z5 ile gönderildi