Vectra B Otomatik LPG Değerleri

muebbet

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Herkese selamlar; Vectra b Otom. 2.0 araç kullanıcılarının LPG değerlerini öğrenmek istedim benim aracım Ş.içi 55-60 Krş yakmakta yorumalrınızı ve değerlerinizi rica ederim saygılar..

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Ben de otomatik (LPG'siz) 2.0 Vectra B bakıyorum ama yakıt tüketiminin çok fazla olduğunu ifade edenler var. Ben uzun yıllar manuel Vectra B 2.0 kullandım, yakıt tüketimim şehiriçinde sakin kullanımlarda 10/11 litre, şehir dışında 7 litre civarındaydı(şu an Vectra A 2.0 otomatik var, onun benzin tüketim değerleri de hemen hemen aynı), bazıları otomatikler 15 litre civarında benzin tüketiyor dediği için kafam çok karıştı. Elinde benzin tüketimi ile ilgili (şehiriçi ve şehirdışı kullanımda) değerler mevcut mu? Mevcutsa paylaşırsan sevinirim.
LPG kullanmadığım için LPG tüketim değerlerini bilmiyorum.

muebbet

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Ben de otomatik (LPG'siz) 2.0 Vectra B bakıyorum ama yakıt tüketiminin çok fazla olduğunu ifade edenler var. Ben uzun yıllar manuel Vectra B 2.0 kullandım, yakıt tüketimim şehiriçinde sakin kullanımlarda 10/11 litre, şehir dışında 7 litre civarındaydı(şu an Vectra A 2.0 otomatik var, onun benzin tüketim değerleri de hemen hemen aynı), bazıları otomatikler 15 litre civarında benzin tüketiyor dediği için kafam çok karıştı. Elinde benzin tüketimi ile ilgili (şehiriçi ve şehirdışı kullanımda) değerler mevcut mu? Mevcutsa paylaşırsan sevinirim.
LPG kullanmadığım için LPG tüketim değerlerini bilmiyorum.

Evet tabiki var bende şahsen 10 litre şehir içi hesapladım ama aşşağıdaki fotoda farklı bir hesap var yani LPG ve BENZİN arasındaki maliyetin değip değmeyeceği yalnışlarım var ise düztiniz.

Aracım ; 20 Lira yakıt ile 35 KM şehir içi gitmekte bu hesaba göre 0,56 civarı yakmakta KM'de burdan yola çıkarak benzin değerini kaba taslak hesaplamaya çalıştım tabi LPG'nin 1 litre fazla yaktığı gerçeği dışında buna rağmen 9 KM LPG de daha fazla yol gitmekteyim.. Hesabıma göre BENZİNDE 129 KM gitmeli depodaki 18 LİTRE yakıt ile..Düşüncem şu şehir içi BENZİNde şehir dışı LPG de kullanma sizlerinde görüşlerini almak isterim..

k653qv.jpg

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Bu şekilde benzinde ne yaktığı hesaplanamaz, zira bir aralar LPG'li bir araç kullanmıştım yaptığım hesaba göre araç şehir dışında 100 km de 10 litre LPG tüketirken bu değer benzinde 8 litre civarı oluyordu, şehir içindeki tüketim değerinde aradaki oran daha da artıyordu. Bir araç ortalama değerlere göre 100 km 10 litre LPG tüketiyorsa, 8 litrede benzin tüketir diye bir kural yoktur. Araçların motor güçleri, hacimleri, kullandıkları LPG sistemleri, benzin sistemleri, ağırlıkları vs vs birbirinden farklıdır. Bir aracın tüketim değerleri en sağlıklı şekilde şöyle hesaplanır; LPG deposu doldurulduktan sonra belli bir mesafe yol yapılır, sonra tekrar depo doldurularak LPG tüketimi bulunur. Aynı işlem benzin içinde (aynı güzergahta) uygulanır. Bu şekilde daha sağlıklı bir hesaplama yapılabilir

muebbet

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Bu şekilde benzinde ne yaktığı hesaplanamaz, zira bir aralar LPG'li bir araç kullanmıştım yaptığım hesaba göre araç şehir dışında 100 km de 10 litre LPG tüketirken bu değer benzinde 8 litre civarı oluyordu, şehir içindeki tüketim değerinde aradaki oran daha da artıyordu. Bir araç ortalama değerlere göre 100 km 10 litre LPG tüketiyorsa, 8 litrede benzin tüketir diye bir kural yoktur. Araçların motor güçleri, hacimleri, kullandıkları LPG sistemleri, benzin sistemleri, ağırlıkları vs vs birbirinden farklıdır. Bir aracın tüketim değerleri en sağlıklı şekilde şöyle hesaplanır; LPG deposu doldurulduktan sonra belli bir mesafe yol yapılır, sonra tekrar depo doldurularak LPG tüketimi bulunur. Aynı işlem benzin içinde (aynı güzergahta) uygulanır. Bu şekilde daha sağlıklı bir hesaplama yapılabilir

Evet yöntem bellidir doğru fakat ölçüm için 300-400 tl ödeyip yakıt almanın kendi açımdan mantıgı çokta yok.. Çözüm ne peki derseniz aldığım yakıt miktarını ve ibrede depoda olanı görebiliyorum arasındaki mesafede gidilen KM yi kaba taslak hesaplayacağım aynı şekilde 20 tl LPG bittiğinde ara ara benzine atsada LPG ye geçirerek tüm LPG yi kullandırıyorum.. Kendi şahsi düşüncem ıkı ölçümdede arada büyük bir fark olmayacağı teşekkürler.

muebbet

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Tekrar selamlar; Vectra B WP grubunda sordugumda şehir içi 13,9 benzin değeri verilen araçla LPG de şehir içi 32 krş yakanlar var... Bu nasıl basarılıyor? cidden mantıgını anlamak istiyoırum bana kalırsa mümkün değil tabi o ayrıda.. teşekkürler

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
32 kuruş demek yaklaşık 8 litre LPG demektir ki bu tüketim değeri şehir içi için çok çok iyi den öte imkansız demektir. Ben o değerleri 1.4 Astra F de şehir dışında tüketiyordum.