Vectra B 2 Aracıma Açık Hava Filtresi Uygulaması Yaptım

mucipoz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba, son günlerde biraz modifikasyona merak saldım, bu kapsamda aracıma dün YED marka açık hava filtresi taktırdım. Asıl amacım performanstı ancak motorun sesi de değişti. Çekiş olarak daha önceden kullandığım kutu içi simota performans filitresine göre aracın çekişi daha da arttı. Açık hava filitresinin çıkışını orjinal hava filtresinin ön taraftan gelen kalın borusuna takarak temiz ve soğuk hava girişi sağladım. Girişi buraya bağlamasaydım acayip bir ses vardı ancak asıl amacım performans artışı olduğundan filtreyi dışarıdna gelen hava girişine bağlamayı tercih ettim. Filtre YED in en son çıkan filtresi ve dışı karbon kaplı, bayağı büyük bir filtre. Üzerine de egzost manifoldu için satın aldığım ve manifold sıcaklığının %70 ini absorte eden 1093 Santigrat dereceye kadar ısıya dayanıklı ısı yalıtım üreticisi Thermo Tec in çıkartmasını yapıştırdım. Ortaya aşağıdaki gibi bir görüntü çıktı. Yapmak isteyen arkadaşlara tavsiyem kesinlikle filtreyi motor içinde ucu açık bırakmasınlar, ya kaputu delip soğuk hava girişi sağlamak lazım, yada ön taraftan gelen hortuma bağlayıp soğuk hava ile filtreyi beslemek lazım. Aksi halde motor sıcaklığı nedeniyle performans yerine güç kaybı yaşayabilirsiniz.

035.JPG

036.JPG

Çalışmayı tamamlayan Altan usta. ( ellerine sağlık )

037.JPG

038.JPG

039.JPG

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
güle güle kullanın. biz malesef yapamıyoruz. debimetre sapıtıyor...

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
fazla hava girişi olduğunda ayarlıyamıyor :) arıza lambası yanıyor.

Vectrali

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
abi cok süper olmuş... bende çok istiyorum hava filtresi takmayı... filtre yi nerden aldın kaça mal oldu? bide benim arabada lpg var filtreyi takınca gaz ayarı bozuluyor mu? bi buluşmada bakmak isterim performans ve sesine :D

efsane_001

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
cok guzel olmus gule gule kullan bogaza gıden hortum da degıstı mı? fıyat ne tuttu bılgılendırsen sewınırım

mucipoz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
abi cok süper olmuş... bende çok istiyorum hava filtresi takmayı... filtre yi nerden aldın kaça mal oldu? bide benim arabada lpg var filtreyi takınca gaz ayarı bozuluyor mu? bi buluşmada bakmak isterim performans ve sesine :D

Teşekkürler, ses için takmak istiyorsan açık hava filitresi için ya kaputu delmelisin, yada filitreye direk önüne boru v.s. takmadan direk temiz ve soğuk hava verdirmelisin, motorun içinde boşta bıraktığında motor sıcaklığı nedeniyle performans kaybı yaşarsın. Benim için ses ikinci planda kaldığından orjinal hava filitresinin önden gelen borusuna monte ettim, bu haliyle filitrenin meşhur ferrari sesi kesildi ancak performans olarak olarak memnunum. Ses tamamen kesmedi, uzun yolda biraz rahatsız ediyor ama alışırız herhalde.
Nerede taktırdığım hususuna gelirsek; Atatürk sanayisinde taktırdım. Sanayinin iki girişi var, sağdaki giriş yani; Adapazarı Erenler tarafından Ada center tarafına doğru giderken, Atatürk sanayinin ilk girişinden gir, on metre sağda Cebeci Egzost var, burası sadece hava filitresi değil, özel çelik headers satışı da yapıyor, benim araca uygunu yok ancak 2000 motorlar için çok güzel headersler var. Kesin tavsiye ederim, hem usta kalite, hemde satılan malzemeler kalite. Aynı zamanda bu işyeri Sakarya Drag kulübüne teknik destek de veriyor.
Fiyat olarak uygun fiyatlıları da var ancak ben en iyisini taktırdım 120 tl verdim işçilik v.s. hepsi içinde. LPG bende de var hiç etkilemiyor. Gaz ayarı falan da bozulmadı , en azından ben öyle biliyorum,tabi yine gidip bir ayar çektirmekte fayda olabilir.

Son düzenleme:

mucipoz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
cok guzel olmus gule gule kullan bogaza gıden hortum da degıstı mı? fıyat ne tuttu bılgılendırsen sewınırım

Teşekkürler, Hayır değişmedi, biliyorsun o hortumda sensörler falan var o nedenle onu değiştirmek pek akıllıca değil. O Hortumun sensörden sonraki kısmındaki kelepçeyi söküp , o kısımdan montaja başladık, orjinal filtrenin kutusunu da yerinden çıkardık, ön taraftan gelen hortuma filitreyi bağladık, zaten filitre kit olarak geldiğinden kendisine ait özel uzatma hortumu, hortumun ucunda özel fanı ( içeri giren havayı daha iyi çeksin diye ) , özel kırmızı boğazı ve özel kelepçeleri v.s. var. Aslında çok güzel metal boru da vardı ancak yer kalmadığnıdan ve sığmadığından onu takamadık, onu da taksaydık görüntü on numara olacaktı. Fiyat dediğim gibi işçilik dahil 120 TL tuttu.

Vectrali

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
abi biliyorum cebeci egzozu arkadaşlar gidiyodu oraya... bende doğan şahin gibi böğürsün istemiyorum sadece performansında artış olsun...azda ses versin... montajını kendim yapmayı planlıyorum motora girene kadar olan boruyuda yalıtmayı düşüüyorum soğuk hava için.ama önemli olan filtre çeşit çok ne alsam diye düşünüyorum... ona da bakıcaz artık... headers işi daha ilerki zamanlarda olur ancak.. babamı headers olayına alıştırınca :D teşekkür ederim verdiğin bilgiler için... mevzu vectra olunca akan sular duruyor :D