Vectra A 2.0 GL Önerileriniz

FORMATH

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1993 Model Vectra 2.0 GL aracımı 3 gün önce almış bulunmaktayım. Aracın 2. Sahibiyim Henüz 188000 Km 'de. Aracı sıfır olarak almış ve yaklaşık 23 yıl kullanmış bir avukattan aldım. Yalnız aracın genel bakımlarını yapmak istiyorum.
Ön Takım
-- Sağ - Sol Rot Başları
-- Sağ - Sol Salıncaklar
-- Viraj Kol Uç Lastikleri
Genel Bakım
-- Triger Seti,
-- V Kayışı,
-- Devirdaim,
-- Buji, Buji Kabloları,
-- Buji Kabloları,
-- Yağ , Yağ Filtresi, Hava Filtresi,
Şimdi sormak istediklerim , bu parçaları hangi marka almam lazım, başka dikkat etmem gereken bir şey varmı, bu araçların motor sıcaklıkları hep yüksek diyorlar ama beni korkutuyor açıkcası,
Lastik olarak 185/65/14 takılmış araca , ama orjinali 195/60/14 görünüyor , aradaki fark nedir yeni lastik alıcam orjinal ebatlarda mı alayım.
Görüş ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler.
Saygılarımla

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Hayırlı olsun. Yukarıdaki ön düzene ait listeyi kim çıkardı? Yürür aksamda bir ses falan mı var? Zira bu parçalar çok kolay bozulmaz. Araç ilk sahibinden ve az km. yaptığına göre normal şartlarda bakımsız bir araç olmamalı diye düşünüyorum. Bana göre gereksiz parça değişimi boşa giden paradır. Lastik ebatları aracın özelliklerine göre 175x70x14 ile 195x60x15 oluyor. Ben yollarımızın durumu nedeniyle 185x65x14 olanını tercih ediyorum. (http://www.auto-data.net/tr/?f=showSubModel&modeli_id=251)

FORMATH

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ön düzendeki parçalar rot balanscının çıkardığı listeden dolayı, hafif tıkırtılar geliyor . Triger devirdaim vs. gibi parçalarda artık değişmesinin gerektiğini söylemişti satan kişi.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Ön takım için birkaç ön düzenciye daha gitmeni öneririm. Hafif tıkırtıların tek kaynağı rot, rotil, rot başları, viraj lastikleri değildir. Direksiyon tıkırtı burçları, amortisör kule başlıkları, aksler ses yapabilir.

onur_vectra_a

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle aracınız hayırlı olsun. Benim arabada Yaz Lastiği 195/60/14 Michelin Energy, Kış Lastiği olarak 175/65/14 Goodyear ultragrip8 kullanıyorum. Ultragripten hem ölçü olarak hemde kar-buz performansından çok memnunum. Ama bir daha asla Michelin Energy almam. 2 yaz kulladım 3. yaz bütün beğendiğim özellikleri gitti. Ses yapıyor ve en ufak gaza yüklenmemde patinaja kalıyor. Piyasada kaliteli markaların ürün gamında olsa bile piyasada 195/60/14 lastik bulmak çok zor. Hatta imkansız gibi birşey. Size tavsiyem formüller ile uğraşmak istemiyorsanız; google üstünden "lastik ebatları hesaplama olarak" aratma yapıp. Referans olarak ya 195/60/14 ü yada orijinal alman kataloglarında araçlarımız için (1.8/2.0i modelleri için) yada 175/65/14 ölçüsünü referans almanız. Sakın ama sakın lastikçilere güvenmeyin bu ölçü konusunda. Kendi araştırmanızı yapın mutlaka. Bir arkadaşımı kandırıp 195/65/14 ölçüsünde lastik satmışlar (araçlarımız aynı) çok dengesiz,tehlikeli ve gps ölçümlerine bakarak kontrollerimizde benim araca göre çok fazla kadran hatasını gördük. 3 gün kullandı zor ikna ettik lastikçiyi başka ölçüde lastik vermesi için.
Ben bu yaz nasipse 185/65/14 continental yada goodyear almayı düşünüyorum.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Lastik hesaplamaları için;

http://www.lastiknet.com/icerik.asp?inf=25

Diğer yandan hiçbir lastik birkaç sene sonra ilk günkü gibi performans vermez, her lastik kullanıldıkça ilk günkü performansını kaybeder, o nedenle lastiklerin belli bir raf ömürleri vardır.

onur_vectra_a

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Lastik hesaplamaları için;

http://www.lastiknet.com/icerik.asp?inf=25

Diğer yandan hiçbir lastik birkaç sene sonra ilk günkü gibi performans vermez, her lastik kullanıldıkça ilk günkü performansını kaybeder, o nedenle lastiklerin belli bir raf ömürleri vardır.

Evet abi farkındayım. Zaten yeni üretim aradım Ankara'da çok zor buldum o zaman. Ama bu Michelin Energy ler ayrı bi kötü bu konuda, bu takımdan önce bridgestone potenza kullandım. 5 yaz kullandım diş derinliği azaldığından değiştirdim. ilk günkü gibi olmasa da genel karakterini hep korudu. Bridgestone'un Potenza serisinde bizim arabalara uygun üretim yok malesef. Fabrikanın taktığı Michelin RE88 ler bile Energylerden iyiyidi yahu. Amma doluymuşum bu konuda :)