Uzun Yol İzlenimleri

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Uzun Yol İzlenimleri

Selam arkadaşlar.

Dün sabah 9 da yola çıkmştık 18:30 gibi Antalya Kemer e vardık, araç 48 litre benzinle 720km yol katetti ilk 200km si sakin gerisi süratli + klima açıktı.

Aracın yol konforu ve otoban performansı çok hoşuma gitti özellikle 160km ve üzeri hızlarda eski aracım dizel Focus tan bariz şekilde daha güçlü, hız yapmamayı planlıyordum ama Aydın otobanında bir ML 280 CDI ın sıkıştırması üzerine anlık 220km ye kadar çıktım ki ivme hala devam ediyordu yani araçta tek olsam ve klima kapalı olsa muhtemelen 240km yi de geçerdi.

Genel olarak özetlemem gerekirse virajlardaki stabilitesi, klima konforu, motor sesi ve performansı yol boyunca büyük keyif verdi  okkk

E

esadsari

Bilgi Girilmemiş

sn Karaca bu hızlı gitiğiniz kısımda ortalama hızınız kaçtır ?

bende 1-2 ay içinde kocaeli-ordu arası bir yol yapıcam bir depoyla gidermi diye düşünüyorum ama yolun büyük kısmını 110-120 ile gidicem araçta annem olacağından yüksek hızlara çıkamıyacağım merak ettim o yüzden

850 km falan gidiceğim yol ve hep şehirler arası yol tahminim gider ama hız aralığını iyi ayarlamak gerekir sanırım oyüzden sizin yüksek hız ortalamanızı merak ettim.

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Y.bilgisayarındaki veriye hiç bakmadım ama Akçay İzmir arasını 90km/s civarı, İzmir den sonrasını 110-140km/s arası hızlarda katettim.

Eğer rodajınız tamamlanmışsa, klimayı sürekli çalıştırmazsanız ve performanslı kullanmazsanız 800km yi rahat geçersiniz, ben 48litre benzin aldığımda 720.km deydim ve yakıt uyarısı yeni yanmıştı, klima+yük+yüksek hız ortalamama rağmen bir depoyla 780-790km gidebilirdim sanırım, araç bu yolculukla 5000km ye geldi değerler daha da değişecek gibime geliyor.

hllb

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ankara - eskişehir - istanbul - sakarya- ankara yolculuğumuzu tamamladık bu hafta sonu. hafta sonu hava güzel olduğu için yolculuğun hemen hemen tamamında klima açıktı. lastik havaları, önler 33 arkalar 39 idi. ankara - eskişehir arası 100 - 110 km/h hızla 6.5lt. civarı yaktı. eskişehir - istanbul arası 120 - 130km/h hızla 7, 7.5lt civarı yaktı. istanbul - sakarya arasını gece gittim 180 - 190km/h hızla yaklaşık 2 - 2.5 saat boyunca sürekli bu hızlarda, gayet eğlenceli idi :) bir mercedes ile birlikte peşpeşe idik sonra bir golf takıldı bize, yola bakmaktan ne yaktığına bakmayı unutmuşum :p ama ortalamamı epey yükseltti bu sürüş. sakarya'ya vardığımda 6,5 civarı olan ortalama 7.5 olmuştu. sakarya - ankara arası yine 120-130km/h hızla 7,5 civarı yaktı. en son ankara'ya vardığımda ortalama tüketim 7,5 idi. uzun yol kullanımı gayet güzel, konforlu ve güven verici. 180km/h hızda rüzgar sesi oldukça fazla ancak bence bu iyi yönde bir sorun. zira hızınızın yüksek olduğunu hatırlatıyor. yoksa farkına varmadan 150 160 km/h hıza çıkmak işten değil. yol boyunca sinek vs. öldürdüm :) bu sabah temizledim neyse ki fazla zorlanmadan temizlendi.  

Volk@n

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

hllb link' Alıntı:
ankara - eskişehir - istanbul - sakarya- ankara yolculuğumuzu tamamladık bu hafta sonu. hafta sonu hava güzel olduğu için yolculuğun hemen hemen tamamında klima açıktı. lastik havaları, önler 33 arkalar 39 idi. ankara - eskişehir arası 100 - 110 km/h hızla 6.5lt. civarı yaktı. eskişehir - istanbul arası 120 - 130km/h hızla 7, 7.5lt civarı yaktı. istanbul - sakarya arasını gece gittim 180 - 190km/h hızla yaklaşık 2 - 2.5 saat boyunca sürekli bu hızlarda, gayet eğlenceli idi :) bir mercedes ile birlikte peşpeşe idik sonra bir golf takıldı bize, yola bakmaktan ne yaktığına bakmayı unutmuşum :p ama ortalamamı epey yükseltti bu sürüş. sakarya'ya vardığımda 6,5 civarı olan ortalama 7.5 olmuştu. sakarya - ankara arası yine 120-130km/h hızla 7,5 civarı yaktı. en son ankara'ya vardığımda ortalama tüketim 7,5 idi. uzun yol kullanımı gayet güzel, konforlu ve güven verici. 180km/h hızda rüzgar sesi oldukça fazla ancak bence bu iyi yönde bir sorun. zira hızınızın yüksek olduğunu hatırlatıyor. yoksa farkına varmadan 150 160 km/h hıza çıkmak işten değil. yol boyunca sinek vs. öldürdüm :) bu sabah temizledim neyse ki fazla zorlanmadan temizlendi.  

Halil abi Golf ü yedin mi onu merak ettim  dancee

hllb

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

valla amacım birilerini yemek değildi. epey sıkılmıştım yol yapmaktan bir an önce varmak için hızlı gidiyordum. mercedesi takip etmeye başladım o sağolsun yolu açıyordu ben de takip ediyordum. baktım arkadan biri peşimi bırakmıyor, önüme aldım golfmüş. bir süre üçümüz gittik sonra golf sıkıldı yada yoruldu sağa kaydı bıraktı. mercedes bir süre daha gitti ama sonra kayboldu ileri mi gitti ayrıldı mı emin değilim. en son arkamda biri bana takılmıştı, adapazarı ayrımı için ben yavaşlayıp sağa kaydığımda geçti, baktım s kasa mercedesmiş o da :)

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Kendi viraja giriş hız rekorumu egale ettim; Antalya ve çevre yerleşim birimleri girişlerindeki sık virajlı yolları ilk gün 150km ye varan hızlarla döndüm ve bu konuda sınıfının en iyi sayılan Focus aracımla bu kadar hızlı olamıyordum; zaten 3-4 tane Focus u bu virajlarda geçtim..

Volk@n

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Tolga KARACA link' Alıntı:
Kendi viraja giriş hız rekorumu egale ettim; Antalya ve çevre yerleşim birimleri girişlerindeki sık virajlı yolları ilk gün 150km ye varan hızlarla döndüm ve bu konuda sınıfının en iyi sayılan Focus aracımla bu kadar hızlı olamıyordum; zaten 3-4 tane Focus u bu virajlarda geçtim..

düz yoldada focusu geçebileceğinizi tahmin ediyorum.bi sıkıntı yoktu değilmi düz yolda focusla?? bida lastik basıncınızı merak ettim o virajlarda, bizim içinde yol gösterici olur.

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Basınçlar 4*35 di, düzde de yokuşta da Focus u geçiyorum ama bariz fark için aynı anda kalkış gerekiyor çünkü esneklikte Focus tork avantajıyla bir süreliğine kafa kafaya gelebiliyor sonra devri yetmediğinden geride kalıyor bu esnada Astra max. gücüne erişmeye başlayıp arayı iyice açıyor.

Gökhan_55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

hllb link' Alıntı:
[quote author=Tolga KARACA link=topic=141.msg31744#msg31744 date=1305197736]
[quote author=hllb link=topic=141.msg31676#msg31676 date=1305180300]
pazar günü memleketim eskişehir'e gideceğim. çok uzun olmasa da ilk ş.dışı yolculuğumuz olacak :) bir ihtimal öğlen eskişehir'den yola çıkıp akşama doğru istanbula'a geçebilirim  ;) ancak p.tesi akşam geri dönemem gerekiyor. kısa süreli bir gezi olacak. steeringwheel

Pazar ben de kardeşimle Antalya ya gideceğim ortlama 800km lik bir güzergah  okkk

Bu arada E.şehir-Ankara arası değil ama Bursa-E.şehir arası ol en sevdiğim yollardandır, virajlı ve yemyeşil manzaralı.
[/quote]
eskişehir ankara arası çok sıkıcı bir yoldur zaten, radarlar yüzünden hız da yapılmaz. eskişehir bursa arası arası güzeldir evet, ama virajlı kısım keşke daha uzun olsaydı :) eskişehirden istanbula giderken bilecek yolu da oldukça eğlencelidir. virajlar, yeşillik falan biraz dar bir yol ama orası da eğlencelidir. tabi gittiğim en güzel yol taşucu antalya arası idi  045thumbsup
[/quote]

taşucu antalya yoluna bende bayılıorum:))