Uyku Problemine Çare ve Önerileriniz

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
2 bira içiyorum bi bakıyorum sabah kalkmışım

Stormingful

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Güneş doğunca uyanalım, güneş batınca yatalım kuralını neden insanoğlu benimsemiş çok merak ediyorum.

Gece kaçta yatarsa yatsın en geç 8 de kalkanlara, geceden içip sabaha zımba gibi uyananlara, olmadı çalar saat ile uyananlara çok sinir oluyorum.

Çünkü ben ne 8 de kalkabiliyorum, ne de çalar saat ile uyanabiliyorum. Çalar saati kapatıp geri yatıyorum ve öğlen 12' ye kadar da yatıyorum.

Eğer sabahtan bir randevum, bir işim varsa hallettikten sonra eve gelip öyle yatıyorum çünkü bir kere uyuduktan sonra asla kalkamıyorum.

Erken yat diyeceksiniz biliyorum fakat bakın saat 3 buçuk olmasına rağmen sabah 6 ya kadar gözüme gram uyku girmiyor.

Güneş doğarken benim de uykum geliyor.

Sırf bu yüzden üniversiteyi 2. öğretim olarak kazandım.

Sırf bu yüzden part time çalıştığım zamanlar gece çalışabileceğim işlere girdim.

Doktora gittim uyku odalarında kaldım bir çözüm bulamadılar. Doktor akşam erken yat diyor yatmıyorum diyorum ilaç veriyor oda çare olmuyor.

İnsanoğlu sabah kalkmaya alışmış 12' de kalkınca pek çok şeyi kaçırmış oluyorum, sırf bu yüzden insanlarla aram bile bozulabiliyor.

Aslında ben geceyi de gündüzden daha çok seviyorum. Kimseleri görmeden boş sokaklarda özgürce geziyorum, çalışma masamda sabaha kadar çalışıyorum, kitap okuyorum, haber takip ediyorum, gündüz yayınlanan programların tekrarını rahatça izliyorum vs. Üstelik geceleri çok daha iyi konsantrasyon sağlayabiliyorum.

Ama gündüzleri asla çalışamıyorum. Kapı çalar, telefon çalar, korna çalar, kuş sesi, çocuk sesi, komşunun bağırtısı, insan sesi, güneş ışığı... Bunların hepsi beni çok rahatsız ediyor ve karşılaşmamak için resmen gündüzleri uyuyarak geçiriyorum.

Düzenin bu şekilde olmadığının farkındayım. Bir şekilde bunu düzeltmem gerektiğinin de, buna mecbur olduğumun farkındayım kısaca fakat ipin ucunu yakalayamıyorum.

İşte bu yüzden, var mıdır bir tavsiyeniz, bir öneriniz ?

Siz nasıl gece yatıp sabah kalkıyorsunuz ?

ben de geceyi gündüzden daha çok seviyorum. Gece ses seda olmayınca her işi daha verimli yapıyorum. en çok da gece boş sessiz yollarda yürümeyi seviyorum.

size tavsiyem bol bol yürüyüş yapın ve bir kaç gün erken kalkmaya kendinizi zorlayın. gündüzse hiç uyumamaya gayret edin, 5-10 dakikalık kestirme olabilir, ama 10 dakikayı geçirmeyin, gündüz yarım saat uyumak gece uykusundan 3 saat çalıyor.

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben de geceyi gündüzden daha çok seviyorum. Gece ses seda olmayınca her işi daha verimli yapıyorum. en çok da gece boş sessiz yollarda yürümeyi seviyorum.

size tavsiyem bol bol yürüyüş yapın ve bir kaç gün erken kalkmaya kendinizi zorlayın. gündüzse hiç uyumamaya gayret edin, 5-10 dakikalık kestirme olabilir, ama 10 dakikayı geçirmeyin, gündüz yarım saat uyumak gece uykusundan 3 saat çalıyor.

Gündüzleri uyuyarak geçiriyorum malesef :)

Bugün dediğinizi yapmaya çalışayım, pek bir aksiyon da olmadı ama akşam yatabilirsem bir adım atmış olurum :(

Astrag2005

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benimde fazla uyuma uyanamama gibi bir problemim var çözümü şu şekilde buldum kendi odam batıya doğru bakıyor yani güneş odama saat 2 3 den önce girmiyor bu yüzden kendi odamda uyuyunca bazen 12 saatten bile fazla uyuyorum. Birde doğuya doğru bakan odamız var saat 7 de 8 de başlıyor güneş gelmeye haliyle gece 2 3 dede yatsam 7 8 de uyanabiliyorum belki psikolojiktir bilmiyorum ama kendi adıma işe yarıyor dün doğuya doğru bakan odada uyudum yoksa şuan bunları yazamicaktım :D

kurt.ibrahim

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Vücut biyolojik saat ayarının düzenini kaçırmışsın. Ayarlamak elinizde. Nasılki sporda kandisyon yüklemerinde aşamalı çalışılıyorsa gündüz uykularınıda gün,gün kısıtlayarak uzun vadede olsa ayarlayabilirsiniz.İsterseniz yapabilirsiniz. Kafada gece özgürlüğünü bitirmeniz gerekiyor.ALLAH yardımcınız olsun.;)

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
gece hayatı varsa başta ona son vermen gerek ben öyle düzene girdim yoksada uyumaya yardımcı takviyeler var doktor kontrolüde kullaabilirsin sakın kafaya göre alma bazıları bağımlılık bile yapabilir

fakat iş yapmasıda gece zevklidir ses yok dikkat dağınıklığı yok telefon çalmaz havada soğuk değilse garajda değmeyin keyfime fakat birkaç gün böyle çalışınca gündüzde uyumayınca sarhoş gibi oluyor insan:)