Uyanık ama cahil...

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar, bir süre önce 2006 model 1.9CDTI Vectra arabamı satmıştım, alan kişi ile yakın arkadaşım uğraşmıştı, arabayı 5-6 saat oradan oraya dolaştırıp her yere gösterdikten sonra iş yerime gelip klima kontrol tuşu çalışmıyor diyerek de 500 liralık bir fiyat kırma işlemi gerçekleştirmişti, kendisine " sıfır araba almıyosun, 9 yıldır trafikte olan arabada kusursuzluk arama, son fiyat budur" diyerek kestirip atmıştım. Sanayide son kez klimacıya arabayı gösterip, arabayı kabullenmiş ve annemle birlikte notere gidip devir işlemini yapmışlardı. Kendisine kışlık lastikleri de kargoyla yollamamdan itibaren yaklaşık 1 ay zaman geçti, bugün annemi arayıp sizi dava edeceğim, bana kusurlu satış yaptınız diye bağrınmış. Servise gidip 4500 liralık masraf çıktı, masrafı sizinle paylaşacağız yoksa dava edicem falan diyerek sallamış.
Bildiğim kadarıyla noterde imzalanan sözleşmede feragatname içerikli maddeler var, arabayı bu haliyle kabul ettiğine dair şeyler...1 ay kullandıktan sonra bana bozuk araba sattınız diye böğürmesini de benden bir kuruş para alamayacağına dair bir başka işaret olarak algılıyorum.
Satmadan önce şanzıman beyin onarımı, Hava debimetre değişimi, DPF temizliği gibi işlemler yaptırıp tertemiz roket gibi çalışır halde teslim ettim, ve arabanın satışının yapıldığı gün, bu işlemlerin yapıldığı servisi arayıp bilgi edinmesi, yanımızda tramere şasi numarasını gönderip bundan da haberdar olması gibi şeyleri ekleyince, arabayı iyice araştırarak aldığını çıkaracak bulgularımız da var.
Bu konu hakkında fikri düşüncesi olan herkesten yorum bekliyorum. Özellikle [MENTION=18022]Fætih[/MENTION] sen bu işlerden anlarsın, fikrini bekliyorum.

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kusurlu satış olacak bir durum yok.
pert kaydı varmıydı ?
km oynanmış mıydı ?
bunlar yoksa aracı zaten görerek bilerek aldım gibi bilgiler var. elinde o güne ait ekspertiz raporuda yoksa bir halt yiyemez.

REC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hiçbir şey olmaz.

Daha önce Corsa B aracım sarhoşun biri çarptı, araç pert oldu. Kusurun tamamı ona aitti ve tutanağı polis tuttuğu için şajsın trafik sigortası benim aracımı, kasko ise onun aracını yaptırmayacaktı. HEr iki aracın toplam masrafını o cebinden karşılayacaktı yani.

Bana '';Aracının sağlam haldeki bedelini ödeyeyim ve evrakları yırtalım.'' dedi. Böylece kendi aracını ağaca çarptım diyerek kaskodan yaptırabilecekti.

Uzatmayalım, önce kabul etmedim ama sonra ''Herkesin başına gelebilir.'' diye kabul ettim. Pert aracı o zamanın parasıyla sağlam değeri olan 12.000 TL'ye sattım. O da gitti sanayide bir ustaya 3.000 TL'ye sattı. Satışlar noterde oldu elbette.

Noterde imza attığınız an her şeyi kabul etmiş sayılıyorsunuz. Araç ne durumda olursa olsun, kaça satılırsa satılsın önemli değil. Sorumlu alıcıdır.

Yalnız oto galeri gibi ticari ünvanlı yerlerden alınan araçlar için bu durum tam olarak böyle değil. Onlarda hak talep edebiliyorsunuz.

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kusurlu satış olacak bir durum yok.
pert kaydı varmıydı ?
km oynanmış mıydı ?
bunlar yoksa aracı zaten görerek bilerek aldım gibi bilgiler var. elinde o güne ait ekspertiz raporuda yoksa bir halt yiyemez.

Pert kaydı yok, plakayı sorguladığımızda, sigorta acentasına gidip sorgulattığımızda hiç bir şekilde hasar kaydı gözükmüyor, ben alırken öyle yaptım. Adam yanımıza geldi şasi numarasını 5664 den sorguladı, 3-4 tane hasar kaydı çıktı pert yine yok, adam herşeyine razı oldu, yok şurasını boyatıcam boyasında çizik var, yok şurasını yaptırıcam bakım yaptırcam fiyatı kıralım falan, kıran kırana pazarlık oldu. KM de oynanmamıştı ki zaten 225bine yaklaşıyorduk. Adam arabaya bindi gördü zaten tüm gün boyunca 50 liralık mazot yemişler arkadaşımla birlikte, sabah 8 de gelip akşam 4 gibi dönmüş, saatlerde canından bezdirmiş satarken benim yerime uğraşan arkadaşımı. 4-5 tane kaportacı, 2-3 tane motor ustası gezmişler, sorumluluk ona ait ve hak talep edemiyor yani senin dediğine göre, tam düşündüğüm gibi :D

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 19:57 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 19:55 ----------

Hiçbir şey olmaz.

Daha önce Corsa B aracım sarhoşun biri çarptı, araç pert oldu. Kusurun tamamı ona aitti ve tutanağı polis tuttuğu için şajsın trafik sigortası benim aracımı, kasko ise onun aracını yaptırmayacaktı. HEr iki aracın toplam masrafını o cebinden karşılayacaktı yani.

Bana '';Aracının sağlam haldeki bedelini ödeyeyim ve evrakları yırtalım.'' dedi. Böylece kendi aracını ağaca çarptım diyerek kaskodan yaptırabilecekti.

Uzatmayalım, önce kabul etmedim ama sonra ''Herkesin başına gelebilir.'' diye kabul ettim. Pert aracı o zamanın parasıyla sağlam değeri olan 12.000 TL'ye sattım. O da gitti sanayide bir ustaya 3.000 TL'ye sattı. Satışlar noterde oldu elbette.

Noterde imza attığınız an her şeyi kabul etmiş sayılıyorsunuz. Araç ne durumda olursa olsun, kaça satılırsa satılsın önemli değil. Sorumlu alıcıdır.

Yalnız oto galeri gibi ticari ünvanlı yerlerden alınan araçlar için bu durum tam olarak böyle değil. Onlarda hak talep edebiliyorsunuz.

Bakalım kısa süre içinde bana ulaşır arkadaş, temennim dava açması yönünde olur, nasılsa kaybedecek. Ben de boş yere beni uğraştırdığı için bir güzel tazminat davası açarak ona güzellik yapmış olurum :D

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
bu durumda dava açsada bişey çıkmaz sonuçta garantili araba almamış ve yapılan masraflar eğer doğruysa kendi kullandığı 1 aylık zamanda olmadığı ne malum

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu durumda dava açsada bişey çıkmaz sonuçta garantili araba almamış ve yapılan masraflar eğer doğruysa kendi kullandığı 1 aylık zamanda olmadığı ne malum

masraflar benden kalma bile olsa, noterde attığı imza "alan razı veren razı" içeriğinde olduğundan kuru sıkı konuşup susmuş olacak.

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
masraflar benden kalma bile olsa, noterde attığı imza "alan razı veren razı" içeriğinde olduğundan kuru sıkı konuşup susmuş olacak.

bişey yapamaz takma kafana terbiyesizlik etmiş annene bağırmakla sonuçta ikinci el alıyorsun hangimiz ikinci el alıpta sıfır araba almış gibi kuruş harcamadan bindik öyle dimi:)

DogukanGeyik

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et
Oha diyorum artık :sopa:. O kadar ustaya götürmüş arkadaşında ses etmemiş. Bir sürü de boş vaktini almış sinirlerini germiş. Üstüne de aradan 1 ay geçmiş hiçbir şey yokmuş gibi pişkin pişkin sahtekar muamelesi yapmış :D. Bu adamın ya aklından zoru var ya daha önce galerici ile tanışmamış yada şu aralar nakit ihtiyacı var ne koparırsam kar diye düşünüyor. Hadi diyelim araba da gerçekten bozuldu ne hakla arayıp bağırıp çağırıp suçlama yapıyor :D. Buna benzer bir olay benimde başıma gelmişti. Önceki arabamı alan abi 1 hafta sonra motor beynini yakmış. Daha sonrada beni aramıştı fakat gayet medeni şekilde durumu izah etmişti bende yardımcı olmamı istemişti bende yardımcı olmaya çalışmıştım ve işini iyi yaptığını bildiğim bir beyinci ismi vermiştim daha sonrada helalleşip konuyu kapatmıştık. En kötüsü de aradan 1 hafta ancak geçmişti. Demek ki harbiden bu memleketin çivisi çıkmış çakalına denk gelirsen adamın gereksiz yere canını sıkacak. Bu saatten sonra araba satacak olursam her önüne gelene vermeyeceğim. İstediğim fiyatları verse , arabaya hayran olsa da adam değilse satmayacağım.

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sattığım astrayı alan adam maraştan geldi yalvardı yakardı 250 lira için çingen pazarlığı yaptı neyse verdik arabayı adam 1 hafta sonra bu arabada 1000 tl masraf varmış neden söylemedin. dedimki nesi masrafmış ?
arıza lambası yanıyor beyni bozukmuş demez mi. arabanın egr valfi iptal lpg ayarlarınıda adam akıllı yaptır tekrar söner dedim. ustasına arattırdı adam bana beyni bozuk işte biz bilmiyormuyuz falan filan.
masraf ne 750 1000 tl arasıymış. adama dedim bin gel arabaya karabüke sana yapar gönderirim. adam ne geldi ne aradı ondan sonra :D
mavi vectrayı sattım 1 hafta sonra çocuk benzin pompası yandı diyor ne yapayım dedim sen masrafı yok demiştin diyor :D
kardeşim bendede yandı değiştirdim bindim benzin almazsan yanar dedim onunda yüzüne kapattım :D

Kontrol Ünitesi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mert geçmiş olsun kardeşim.. Her şeyde olduğu gibi bu işte de mesele insana dönüyor. Arabadan daha sorunlu insanlar var..Bence adamın bir halt yapacağından değil öyle konuşuyor..Sonuçta kendi iradesi ve aklıyla niyetini geçekleştirme uğrunda eyleme gitmiş..Sen al, ne olur al, bundan daha güzel vectra bulamazsın piyasada gibi zorlamada da bulunmamışsın..Adam kendisi ilana bakmış, biraz uzaktan incelemiş biraz da pratikte görmüş ve notere de almak için gitmişse noterden alındığı dakikadan itibaren o araç onundur..