Uşaklığı Öğretemedim

MRM

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
[FONT=&quot]UŞAKLIĞI ÖĞRETEMEDİM[/FONT]
[FONT=&quot] İngiliz kralı 7. Edvard’a, İstanbul’a Atatürk’ü ziyarete geldiği zaman bir akşam ziyafeti verilmişti.[/FONT]

[FONT=&quot] Mustafa Kemal ziyafet tarihinden günler önce yaverine; “İngiliz Saraylarındaki ziyafetlerden anlayan bir aşçı bulun, aşçı bulamazsanız onların örf adetlerinden anlayan birini bulun” diye emir vermişti. Gerçekten onların saraylarındaki ziyafetten anlayan, ikramları bilen usul ve adetleri iyi bilen birini bulmuşlardı.[/FONT]

[FONT=&quot] Misafirler geldiği gün o kişi sofrayı güzelce donatmış. Akşam kral sofraya oturunca çok şaşırmış ve Mustafa Kemal’e “Sizi kutlarım tebrik ederim, çok teşekkür ederim. Kendimi İngiltere’de kendi sarayımda hissettim.” diyerek memnuniyetini bildirmişti. [/FONT]

[FONT=&quot] Sofrada hep Türk garsonlar hizmet etmişler, bunlardan biri heyecandan olacakkielindeki büyük bir tabakla birdenbire yere yuvarlanmıştı. Yemekler de halıya dağılmıştı. Türk misafirlerde bu durum karşısında çok mahcup olmuşlardı. [/FONT]

[FONT=&quot] Mustafa Kemal kralın kulağına eğilerek: “Bu millete her şeyi öğrettim, ama bir türlü UŞAKLIĞI öğretemedim” diyerek çok ince bir şekilde Türk Milletinin karakterini söyleyivermişti..[/FONT]

Devam Edecek...

fikret_sahin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
fatih, sen krala gonderme yapildigini fark edemedin herhalde. orda inceden bir gonderme yapiliyor.

HSG

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
olaya bakış açısıyla algılamada problem olabilir..

Atatürk'ün insanlara emirler yağdırdıgı zülmetmiş gibi düşünürseniz o burada türk evladını küçümsemiş olarak görebilirsiniz..
Fakat
Atatürk'ün Türk insanın asla kimsenin egemenligi altında olamayacagını baskıyla hizmet edicek iradeyi sahip olmadıgını anlatmaya çalıştığını anlaya da bilirsiniz ki bu diyolagtaki amaç o bence..

MaX

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
olur kardesım olur kazadır olur usaklıgı ogretememıs mıs . ataturke yaksıtıramadım sahsen

Bence bir kez daha, biraz daha dikkatli okursan Atatürk'e yakıştıramadığın o cümlenin ne anlama geldiğini çözebilirsin. Demek istediği en genel tabirle; Türk hür doğar hür yaşar, boyun eğmez;)

Son düzenleme:

hakan_yucel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
farklı anlamlara çekilebilecek bi cümle ama atatürk krala ince bi siyaset yapmış bence

burakank

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu cümlenin yorumunda bence sence diye göreceli bişey yok..
Türk milletine çoğu şeyi öğretip,uşaklığı öğretemiceğinden,bunun imkansız ve Türk yapısına uymadığından bahsediliyor.