Tuvturk Muayene İzlenmlerim (Cam Filmi Sorunsalı)

qsilver

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bugün aracımı muayene istasyonuna götürdüm Randevulu gitmeme rağmen tam 7 saatte ger dönebildim. Yaşadıklarımdan çok önemli bi kaç noktayı paylaşmak istiyorum belki faydalı olabilir.

Eski ruhsatlarda opelin kronik bir sorunu varmış O harfleri 0 (sıfır) olarak girilmiş şase numarasında bu da ağır kusur olarak sayılıyor. Yanında da araçta cam filmi varsa çok büyük sıkıntı.Tabiki Muayene eden kişi ilk denemede geçirmedi beni ve ek1 belgesi ile filmleri söküp gelmememi istedi. Buradan sonraki adımları da kısaca özetleyeyim ek1 belgesi ile trafiğe gidiyorsunuz ve yeni ruhsat çıkartılıyor. İstanbul ve çoğu ilde de cam filmi hafif kusur bile görünse trafik bürosu ruhsat vermiyormuş bu yüzden aşırı baskı kurdular bana çıkartmam konusunda. Tekrar gelirsin ücretin yanar falan baya bi anlattılar.Hatta bi görevli bunun uçarı kaçarı yok dedi yannış anlama ama Cumhurbaşkanının oğlu gelse geçemez trafikten falan diye izah etti. Ama inat ettim bi kere sonuna kadar deneyeceğim dedim . Yaptığım 20 küsur telefon görüşmesinden sonra Ruhsat çıkış yerim Çanakkale den trafikc abiye ulaştım Sen getir ben hallederim dedi ve ek1 belgesi ile tekrar muayeneye girip muayene onayı aldım.

Şu anda kusur listemde kısa far ayarı, sis farı ayarı, paslı egzoz, ikinci reflektör ve bir de sonradan yapılma cam filmi var Eğer trafikden dönersem tekrar muayene ücreti ödemem gerekecek. 1 hafta içinde de ruhsatları yenilemem gerekiyor.

Sonuç olarak cam filmi olan ve ruhsatı eski olan (yada herhangi bir sebepten ek1 belgesine ihtiyaç duyan) arkadaşlar İstanbul içinde filmleri sökmeden muayeneden geçmesi imkansız gibi. Ayrıca son olarak görevlilerin bana tekrar tekrar özetlediği bir cümleyi aktarmak istiyorum "Cam filmi yok arkadaşım bundan sonra" Trafik cam filmine karşı epey önlem almış gibi gözüküyor yolda çevirdikleri herkesi de muayeneye göndereceklermiş tekrar + ceza tabiki Aman dikkat diyim :)

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Yasak olduğu hep gündeme geliyor, başka ne diyebiliriz ki.

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
her tarafta cam filmi yapan yer var ve hiçbiri yaparken yasak demiyor.ilk çevirmede sök hepsini

mustafa57

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende yasak, yasak diye diye 3 senedir yaptırmadım. İçimde ukte kaldı havalar biraz ısınsın 1 numarada olsa film yaptıracam. ceza yiyince sökerim. en azından merakımı almış olurum.

kurt.ibrahim

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Yasaklara eyvallah,paslı eksoz'un hafif kusurlu gösterilmesine pes diyorum,görevli kişi tam yokuşçuymuş. ALLAH insanı böylelerinden korusun.:(

tunerrus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şimdi film hafif kusur mu ağır kusur mu. Bizim şase numarasında O harfi var 0 olarak yazılmamış muayene için yer de var ek-1 e ihtiyacım yok. Muayeneye bu şekilde girdiğimde filmler hafif kusur olarak geçecekse filmlerle devam edebilirim. Ama muayenede ağır kusur deyip geçirmezlerse sökmek zorundayım.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Şimdi film hafif kusur mu ağır kusur mu. Bizim şase numarasında O harfi var 0 olarak yazılmamış muayene için yer de var ek-1 e ihtiyacım yok. Muayeneye bu şekilde girdiğimde filmler hafif kusur olarak geçecekse filmlerle devam edebilirim. Ama muayenede ağır kusur deyip geçirmezlerse sökmek zorundayım.
Bizim A kasada da aynı harf sorunu yaşandı. Bu durum "emniyetsiz" olarak değerlendiriliyor ve doğru numaraların eksiksiz olarak ruhsata işlenmesi gerekiyor. Bu işlem için de Ek-1 formu eşliğinde TÜV'de tespit yaptırılıp yeni ruhsat çıkartılması şart. Ruhsat işlemleri trafik şubesinde yaptığına göre direk polislerle yakın temastasın yani senin filmlerin akibeti pek iyi görünmüyor :(.

tunerrus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şase numarası bizde WOL şeklinde başlıyor W0L mi olması gerek. Ben WOL doğru diye biliyorum

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Bizim araç ruhsatına WOL0000 ibaresi yazılmadan direk şasi no yazılmıştı.

tunerrus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bizim araç ruhsatına WOL0000 ibaresi yazılmadan direk şasi no yazılmıştı.

O zaman bizde sorun yok
WOL0000 sonrada şase numarası var. Ek-1 e gerek kalmayacak sanırım. Teşekkürler Savaş abi