Turbodan gelen ses

skovde

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba Arkadaşlar,

20 gün önce araba ile çıktığımız tatilde yaklaşık 2500 km yol yaptık. Tatilden döndükten sonra seyir halindeyken, özellikle yokuş aşağı, gazı kestiğimde arabadan piyuvv şeklinde bir ses geldiğini farkettim.

Arabam 2011 Astra 1.3 cdti easytronic, 54.000 km de. 50.000 de tüm filtreler, yağ değişmişti. Arabayı bugün servise götürdüm, ustam sesin turbo dan geldiğini söyledi. Turbo yu söküp temizleyeceğini ama bunun kesin bir çözüm olmayabileceğini söyledi.

Problem tam olarak şöyle: Araç hareket halindeyken veya boşta dururken gaza bastığımda farklı bir ses duymuyorum ama gazı kestiğimde 1500 devir civarında piyuvvv diye bir ses duyuyorum. Eğer klimayı açarsam bu ses daha da belirginleşiyor. Özellikle yokuş aşağı giderken bu sesi daha net duyuyorum.

Akşamdan beri google da ve forumda turbo ile ilgili tüm yazıları okudum. Ama yine de emin olamıyorum. Bir kesim ses normaldir demiş, bir kesim ciddi sorun olabilir demiş. Ustam da yolda kalabilirsin diyor. Bazıları turbo nun tamiri olmaz elletme bozulunca yenisini taktır, bazıları da miline balans ayarı yaptır demiş.

Belliki uzun yolda bu araçta birşeyler oldu. Sizce ne yapmalıyım ?

Değerli görüşleriniz için şimdiden çok teşekkürler.

Syg.

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
balans yapılınca düzelir

skovde

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İstanbul Anadolu yakasında tavsiye edeceğiniz usta var mıdır ?

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
usta yağ kaçırmışmı ona baksın... intercoolera giden borudaki yağ durumu nedir ona baksın sonra milde boşluk ne alemde elle farkediliyormu ona baksın. yağ buhar şeklinde değilse yani fazlaca varsa ve mildede belirgin bir boşluk varsa revizyon yapılmalı.yağ buharı fazlaysa selenoidlerin ve dump valve in çalışmasını etkiliyor diye biliyorum.dump valve veya selenoid sorununda ses enteresanlasabiliyor bildiğimkadarıyla...

skovde

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bu hafta 3 ustaya daha gittim. Hepsi de birbirinden farklı şeyler söyledi.

Birinci usta turbo veya intercooler da problem olabilir dedi. Sökelim hepsine bakalım, 1000 TL ye yakın masrafın olabilir dedi.

İkinci usta turbo servisindeydi. Turboya revizyon yapmamız lazım ama çok kritik değil durum dedi. Revizyonu 350 TL ye yaparım, sökmesini de 100 e yaptırırsın dedi.

Son usta ise arabayla yaptığımız test sürüşünden sonra bu arabada bir problem yok. Ses de normal turbonun sesi dedi. Son yapılan bakımda servis 10w40 yağ koydu. Onu görünce yağdan kaynaklı olabilir bu ses dedi. Astra H da önerilen yağ 5W30 dedi. Yağın motorun sesini değiştirdiğini duymuştum ama bariz bir deneyimim olmadı.

Sonuç olarak arabamda çekişle ilgili bir problem olmadığı için son ustayı dinleyip göreceğim. Arıza ışığı, performans problemi gibi sorunlarım da olmadığı için sanırım müziğin sesini biraz açıp bu sesi bir süre duymamayı deneyeceğim.

Bu hafta sonu İstanbul'dan İzmir'e gideceğim. Umarım yolda kalmayız :)

Dönüşte durumu yazarım.

Saygılar.

skovde

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba Arkadaşlar,

Usta haklı çıktı. Sağ salim gittik geldik. Problemsiz yaklaşık 1200 km yol yaptık. Seste bir değişiklik olmadı. Giderken aklıma gelmedi ama dönüşte yol bilgisayarındaki BC2 yi resetledim. 600 km yolda 4.9 lt/100km yakıt harcadık. Biraz daha düşük olabilirdi belki ama Gemlik girişindeki kazadan dolayı yaklaşık 10 km lik bir araç kuyruğu vardı dönüş yolunda. Çok fazla dur kalk yaptık.

Özetle araçta henüz bir sıkıntı yok. Umarım böyle gider :)

ihsan___

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende cdti kullanıcısıyım. Size tavsiyem sakın ha sakın turbonuzu elletmeyin. Hele hele yok balans ayarı yapalım yok boşluk var mili değiştirelim falan filan şeylere kanmayın. Paranıza yazık. Sıfırıyla değiştirmek daha mantıklı.

Birde bir Çin Atasözü derki; Çalışıyorsa Kurcalama..

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Elletmeyin ses normal,Boş şişeye üfleme türü se normal,İlk başlarda gelmiyordu diyorsanız buda turbo hortumların zamanla genleşmesinden dolayı hava sirkulasyonun sebebi,dikkat ederseniz se ekseri ısınınca çıkar.öyle usatalara gidip para harcamayın.yağda tabii bu arada önemli değişimini zamanında yapın kaliteli filitreden şaşmayın