trafik belgesi-kalkıyor

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Sürücülerin bilgisi olmazsa çok yanlış olur.. Çünkü çoğu sürücü raporları muayene sonunda yırtıp atıyor.. Nasıl olacak bende çok merak ediyorum süreç içerisinde göreceğiz... Muayenesi 1 Temmuz'dan sonra yapılan araçların sürücüleri bu konu hakkında bilgilendirilmeli..

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Yeni düzenleme ile ilgili 7 soru ve cevabı
1- Motorlu Araç Trafik Belgesi ne anlama geliyor? Ruhsat nedir?
Eski adıyla Ruhsat olarak bilinen ve günümüzde aracımızda taşıdığımız belgeler iki parçadan oluşur: "Araç Tescil Belgesi"  ve "Motorlu Araç Trafik Belgesi".
Ruhsat'ın içindeki bu belgelerden biri olan "Motorlu Araç Trafik Belgesi" artık kullanılmayacak, "Araç Tescil Belgesinin" ise kullanımına devam edilecektir.
2- Motorlu Araç Trafik Belgem var ama daha önce hiç muayeneye gelmedim. Artık bu belgeye ihtiyacım kalmadı mı?
İlk muayene süresini henüz doldurmamış ve TÜVTÜRK'te henüz bir muayene kaydı bulunmayan araçların sahiplerinin, mevcut Motorlu Araç Trafik Belgesi'ni muayenelerini yaptırana kadar saklamalarını tavsiye ediyoruz.
3- İkinci el bir araç satın alacağım. Eski araç sahibinden Motorlu Araç Trafik Belgesi'ni talep etmeme gerek kalmadı mı?
Yeni aldığınız ikinci el aracın muayene geçerlilik süresini öğrenmeniz ve takip edebilmeniz amacıyla aracın eski sahibinden Motorlu Araç Trafik Belgesi'ni istemenizi tavsiye ediyoruz.
4- Motorlu Araç Trafik Belgem var. Aracımı muayeneye götüreceğim. Ne yapmam gerekiyor?
Farklı bir şey yapmanıza gerek yok. Muayene sonrasında, yeni muayene geçerlilik süresi artık Motorlu Araç Trafik Belgesi'ne işlenmeyecek. Bunun yerine, size TÜVTÜRK tarafından verilen araç muayene raporunda muayene geçerlilik süreniz yer alacak. Bu nedenle bu raporu artık aracınızda bulundurmanız gerekecek.
5- Motorlu Araç Trafik Belgem var. Aracımı yeni muayene ettirdim. Ne yapmam gerekiyor?
Muayene raporunuzun aracınızda yer alması yeterlidir.
6- 1 Temmuz 2017 tarihinden sonra yeni bir araç satın aldım veya ruhsatımı yeniledim. Motorlu Araç Trafik Belgem bulunmuyor. Aracımı nasıl muayene ettireceğim ve aracımın son muayene geçerlilik tarihini nereden öğreneceğim?
Yeni düzenleme ile ilgili araç muayene sürecinde bir değişiklik yaşanmayacak. Aracınızı zamanı geldiğinde her zaman olduğu gibi muayeneye getirmeniz gerekecek. Aracınızın son muayene geçerlilik süresi tescil belgenizde "Diğer Bilgiler" alanında yer almalıdır. Eğer yer almıyorsa ilgili Trafik Tescil Şube Müdürlüğü'ne başvurabilir ve tarihinizi öğrenebilirsiniz.
10- Muayene Raporumu kaybettim ne yapacağım?
Her zaman olduğu gibi herhangi bir TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonun'ndan muayene raporunuzu alabilirsiniz.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Anladığım sadece artık bir sayfa olacak ve diğer muayene bölümü tüvtürk tarafından verilecek aynı eksoz kağıdı gibi. Güzel olmuş saçma sapan iki yaprak ruhsat için tanesine sanırım 60 tl ödeniyor idi.

cuneyt4141

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kocaman tüv kağıdı nerede saklanacak,yenilik derken sıkıntı yaratacak bir düzenleme,tescil belgesi resmi evraktı,tüv özel sektör,nasıl devletin yerine işlem yaparak öne çıkmaya çalışıyor,esasında tüv istasyonlarını kaldırıp bu işi tekrar karayolları genel müdürlüğüne vermeliler .

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Kocaman tüv kağıdı nerede saklanacak,yenilik derken sıkıntı yaratacak bir düzenleme,tescil belgesi resmi evraktı,tüv özel sektör,nasıl devletin yerine işlem yaparak öne çıkmaya çalışıyor,esasında tüv istasyonlarını kaldırıp bu işi tekrar karayolları genel müdürlüğüne vermeliler .

Tüv ün kaldırılma işi biraz yaş iş. Çünkü adamlar sistemi kurdu bir kere bundan sonra da dönmeleri mümkün değil. O evrak ruhsat boyutunda olur sanırım o kadar sayfa olmaz. Ve ruhsatın ilgili sayfası yerine konur diye düşünüyorum. Önemli olan aracın uygun olduğunun beyan edilmesi zaten.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Devasa kolonları, amfileri, mini bir ansiklopedi gibi olan aracın el kitabını arabaya sığdırıyoruz da bir A4 kağıdını mı arabaya sığdıramayacağız ? :) . Bence o belgeyi arabada taşımanın faydası olur zararı olmaz. Mesela artık araç sahipleri araçlarında tespit edilen kusurlardan "vallahi haberim yoktu" diyemez. Aracını satarken bu kağıdı da yeni sahibine vereceği için alıcı alacağı aracın durumu hakkında az da olsa fikir sahibi olur.