sol ayak freni nedir!

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bence sol ayak freninin ne işe yaradığını bilip yapın yoksa kazaya davetiyedir

1) bunu ralliciler u ya girmek için kullanır bunu yapabiliceğiniz ne yol ne gereklilik nede arabanız vardır çünkü o ralli araçları her yarışdan sonra komple motoru yürüyeni falanı filanı iner.

2) kalkışlarda kullanılır turbolllu araçlar kullanır kalkışda genelde zaten oda pistte olur..

bunu bilmeden yapmanız yada yapdığınızı sanmasınızın size bir faydası olmaz arabanızada zararı olur.. evet bu bir rallici yöntemidir ama ralli pilotları özel kıyafetler korumalar giyerler ralli araçlarıda roll cage ve vitesleri direksiyondan yada koldandır kimse bunlardan bahsetmiyor bir çok özel ralli ekipmanlarıda vardır..
ve hepsinin tamir ekibi arkada bekler yani rallide arabaya bir şey oldumu hemen parçasını değişirler....

Mel-a-ku

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben bunu sadece go kart ta yapıyorum. hadı kendı hayatımı gectım baskalarının hayatını bu kdr cabuk rıske edemem. kendı hayatımı da kendım den once benı sevenler ıcın tehlıkeye sokamam. gelın hepımız go kartta deneyelım. hem kapışmış hemde tanışmış oluruz.

zafzaf00

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yalçın abi gereken cevapları vermiş. bu teknik için aracınızın yaylarla frenlerle performansla oynanmış olmalı. standart arabada yapan istediği gibi sonuç alamaz... alacam diye limiti zorlar da zorlar dayandığı yere kadar sonrası malum...
deneyenlerde aman boş yollarda denesin.

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Açıkçası merak ettim yorumları okuyunca.Hepimizin altındaki araçların limitleri belli, yapabileceği belli.Sol ayak frenini kullanarak daha iyisinimi alacağız?Hayır.Fizik kurallarınımı aşacağız?Hayır.Eeee bu sol ayak freni denemeleri ne için?Altımızdaki araçlar subaru imprezza wrx yada mitsubishi evoX değilki ''en'' leri bekleyelim :) Bence biz günlük kullanıcılar için sol ayak frenini denemek bile gereksiz.Ayrıca günlük binek olarak kullanılan hiç bir opel aracı bunu kaldırabilecek yeterlilikte değil.

MERKEZ

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Açıkçası merak ettim yorumları okuyunca.Hepimizin altındaki araçların limitleri belli, yapabileceği belli.Sol ayak frenini kullanarak daha iyisinimi alacağız?Hayır.Fizik kurallarınımı aşacağız?Hayır.Eeee bu sol ayak freni denemeleri ne için?Altımızdaki araçlar subaru imprezza wrx yada mitsubishi evoX değilki ''en'' leri bekleyelim :) Bence biz günlük kullanıcılar için sol ayak frenini denemek bile gereksiz.Ayrıca günlük binek olarak kullanılan hiç bir opel aracı bunu kaldırabilecek yeterlilikte değil.

Doğru söylüyorsunuz her açıdan zaradan başka bir şey değil ama akıl mantık dinlmez yapmaya kalkışır bir kere yaparsın burakamazsın bağımlıık yapar. Sigarayı burakırsın bunu burakamazsın. yer yar gazlayım oto yolda sürat yapmak içinde aynı şey.

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
O zaman bu tip uygulamaları yapan arkadaşlarımızı emniyet kemeri takmaya ve kendinden başkasına zarar veremeyeceği trafiğe kapalı alanlara davet ediyorum.Sanırım bu da gerekli bir durum.

MERKEZ

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
O zaman bu tip uygulamaları yapan arkadaşlarımızı emniyet kemeri takmaya ve kendinden başkasına zarar veremeyeceği trafiğe kapalı alanlara davet ediyorum.Sanırım bu da gerekli bir durum.

Pist, eğitim, bu iş için özel araç ve hoş olmuyan sonuçlar konusunda zaten her kez hem fikir.

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Deneyenleri görünce ben bu görüşe katılmıyorum açıkçası :)

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sayın kemal bey aracınızla yaptığınız son hız eğer 120km nin üzerindeyse ki bir düşünün bakalım 120km hızın üzerine hiç çıktınız mı yasal hız sınırlarını çiğnemişsiniz demektir ki. bunun kırmızı ışıkta geçmek, alkollü araç kullanmak, el freni ile dönmek veya sol ayak freniyle viraja girip trafiği tehlikeye atmak gibi cezaya tabi şeylerden bir farkı yok. devlet hepsine ceza uyguluyor. madem yukarıda ki fikirlere katılıyorsunuz o zaman türkiyede insanların araba kullanmaması, direksiyon başına oturmaması gerek. neden mi? sizce gerekli eğitim veriliyor mu burda? yaya geçidinden geçen bir yayaya yol verdiniz diye arkanızdan kornaya basılıyor, camdan el ayak vs uzuvlarını çıkartıp hareket yapıyorlarsa bu insanlara eğitimli diyebilirmisiniz. yada etrafınıza bir bakın kaç kişi emniyet kemeri kullanıyor? sorarım size o bahsettiğiniz eğitim nerde? bunları söylerken bende sol ayak freni yöntemini denedim ve zaman zaman denemekteyim ama bunları kesinlikle yerleşim yerleri dışında deniyorum sıkışık trafikte değil. bu bir zevk meselesi. yukarıda da değinilmiş eğer sigara içip çevrenizdekileri rahatsız ediyorsanız ki toplumun bir çoğu böyle yapıyor o zaman bu fazla sorun olmaz herhalde...

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Söylediklerim arasında bu eleştriye sebep olan ''yanlış (yada yanlış gördüğünüz) cümle'' hangisidir?Bunu belirtirseniz size bu konuda açıklama yapabilirim.

Eğitim olayına gelince, ilgi duyduğu konularda eğitim almak insanların kendi tercihleridir kimsenin boynuna ip bağlayıp sırtına sopayla vurarak zorla eğitime götüremezsin.Bilinçli insan profesyonel eğitim zaten alır bunun güdülmeyle alakası olmaz.

Bahsettiğiniz tip insanlara gelince, ben kişisel tepkimi her zaman veriyorum.Ucunda kavga hatta ölüm bile olsa.Herşeyi yasalardan beklersek o zaman insanların okullardan çocuklarını kendileri alma ihtiyacı bile kalmaması gerekli.Benim tepkim bir damladır.Benimle birlikte başkalarıda verirse bu tepkileri damlalar birleşir göl olur.O göl dolduktan sonra kimse o el kol hareketlerini yapabiliyormu bir görün bakalım.Fakat bizim insanlarımız öyle bir hale geldi ki, taksimde 60 yaşında kadının çantasını çalıyorlar, millet kafasını çevirip bakmıyor bile.Buna da koyun güdüsü derim.

Benim yorumlarım ise farkındaysanız genel.Burada ''denedim'' diyenlere veya deneyecek olanlara değil, bütün herkesin bu tip tehlike oluşturabilecek tekniklerin profesyonel ekipman veya profesyonel eğitimle yapması gerektiği konusundadır.Altlarımızdaki arabalarda sol ayak freni yaposak ne olur yapmasak ne olur.Hiç bir artı getirmeyeceği çok açık ortada ki, sürekli uzun yoldayım ve aklının bile alamayacağı kadar tehlikeli yol şartlarına girip çıkan biriyim.Örneğin kışın tosyadan 10 cm karın üzerinden geçen, Türkiyenin en tehlikeli rampalarından biri olan çakallı rampasından 5 cm cam buzun üzerinde inip çıkan biri olarak tecrübelerimle bazı şeyleri rahatlıkla söyleyebiliyorum.Ha bu arada hiç kar lastiği ve zincir de kullanmam.Buna Allah şahittir.

Hız olayına gelince, medeni kanunumuzu aldığımız isviçre otobanlarında hız sınırı 250 dir.Buna rağmen isviçre deki kaza oranı Türkiye deki kaza oranının tam 135 te biridir.

Bu arada şimdiye kadar kaç kişiyi alkollü araç kullanıyor diye trafiğe şikayet ettiniz?Gözünüzle gördüğünüz arkaaşlarınızda dahil buna.Ben öz amcamın oğlunu alkollü araç kullanıyor diye 2 defa trafiğe şikayet ettim ki, diğerlerini hiç saymim.Bunun için eğitime gerek yok işte :)