Şıkırtı sesi

jedi_bayoz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selam...
Son bir haftadır araç ilk çalıştırıldığında 2-3 dakika şık şık şık diye bir ses var sebebi ne olabilir ?
(3 hafta kadar önce triger, devirdaim, V kayışı bilyası falan değişti ) Masrafı çok yüksek olur mu ?
1998 Vectra CD Lpg

myalcin85

Kayıtlı Kullanıcı
46-Kahramanmaraş
Siteyi ziyaret et
2-3 sn desen marş motorundan diyeceğim ama 2-3 dk diyorsun

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yüksek ihtimalle itici yada lifter denilen parçaların sesidir. kullandığınız yağdan kaynaklanabilir...

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Dizel arabaya benzer (ama daha sessiz) ses geliyorsa monifolt çatlamış da olabilir. Vectra B lerde bu tip çatlaklar klasiktir. Ses daha metalik bir tarzda ise siboplardan olabilir. Kayış orjinal değilse devirdaim de olabilir. Sesi ve geldiği bölgeyi iyi dinlemek lazım.

sitelerde

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kışın bir defa ben de duydum motordan o sesi. Çok güzel bir sesti. Öyle ritmik, tiz, temiz bir sesti ki. Ama "nereden çıktı bu ses" diye de telaşlanmadım değil. Morot ısınınca geçti, ve bir daha duymadım.

jedi_bayoz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bulunduğum yerde yani Mardin deki özel servis manifoltta çatlak olduğundan bahsetmişti ayrıca 2 ay önce castrol 10 40 magnatek yağ değişimi yaptım 1 ay öncede NNT BOR POWER NANO yağ katkı maddesi kullanmıştım. Ses süresi 1 dakikada olabilir tam süre tutmadım.İşin ilginç tarafı sesi ustaya dinletmem baya zor olacak çünkü 300-500 mt sonra ses gidiyor.Belki tekrar motorun soğumasını beklemek gerekebilir.:confused:

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Bulunduğum yerde yani Mardin deki özel servis manifoltta çatlak olduğundan bahsetmişti ayrıca 2 ay önce castrol 10 40 magnatek yağ değişimi yaptım 1 ay öncede NNT BOR POWER NANO yağ katkı maddesi kullanmıştım. Ses süresi 1 dakikada olabilir tam süre tutmadım.İşin ilginç tarafı sesi ustaya dinletmem baya zor olacak çünkü 300-500 mt sonra ses gidiyor.Belki tekrar motorun soğumasını beklemek gerekebilir.:confused:

Vectra B lerde motor dizaynının yapısı itibariyle bu sorunla sık karşılaşılıyor. Monifoltta çatlak varsa kaynak işine girmeni tavsiye etmem. Çatlak ufaksa ilerlemenin yavaşlatılması ve monifolttaki kasılmanın minimalize edilmesi için İzmir'de bana biraz daha kalın monifolt contası tavsiye ettiler, bir senedir bu contayı kullanıyorum, sorun kısmen halloldu.

alikuscu

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ama vectraların hepsinde var ilk çalıştığı zaman sol taraftan gelen su akıntı sesi gibi

GOLD MASTER

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ddimage0.jpg

arkadaşım resim ekledim senin için ustana bu resmi göster bak demişinki benim aracımda triger seti derdaim filan degişti demişin 3 hafta önce senin aracındaki ses triger gergi bilyesinden geliyor ustana söyliceksin triger bilyesini B HARFİ var bak resimde triger bilyesinin dilini B yani ilk işarete göre ayarlamıcak ikinci A harfine göre ayarlıcak dili aracı calıştırıp bakıcak dil A da calışıcak triger kapagını takmadan aracı calıştırıp baksın dil A calışsın B calıştıgı için dil geriye gidiyor şık şık şık diye ses vurur genelde bu ses sabahları daha cok yapar sogukken ısnınca şık şık şık dedigin ses A ayarlarsa ses gider GOLD MASTER
İSTANBUL ER-DİNÇ OPEL

jedi_bayoz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Baktırdığım usta da önce kaynak dedi olmazsa değiştirmek gerekli demişti.Peki bu monifoltu değiştirmek istesek maliyet kabaca ne olur ayrıca bu olay yakıtı etkilermi ?
Evet sol taraftan geliyor ses :D