Sıfır araç için plaka

spitemre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Sıfır araç için plaka

Gökalp link' Alıntı:
Bizzat kendim gittim yaşadım direk anlatıyorum olayı opel de aldığım satış görevlisi ki çok iyidir kendisi bu işi benim trafik şubeden kendim halledeceğimi söyledi ben de aynen ilk 0 aracım olduğu hevesle gittim diyalog şöyle
Ben: merhaba memur bey
Polis: merhaba
B: plaka için buraya gelmemiz gerekiyormuş acaba tg plaka olabilir mi
P: ikamet adresinize göre oluyor o
B: Mecidiyeköy'de oturuyorum
P: şu harfli plakalar var istersen gs fb falan da var
B: yok harfler tutmuyor zaten Kocaelispor luyum peki rakam olarak 2502 olabilir mi?
P: bir tane var sizin arabanız 50-60 bin var %2-3 ü kadar verirsiniz artık
B: tamam verdik diyelim ya kesin alıyor muyuz peki istediğimiz rakamı
P: eğer duruyorsa alırsınız
B: durmuyorsa param ne olacak
P: paranız yanar
B: o kadar para veremem başka türlü olmuyor mu
P: valla o kadar arabaya biniyorsanız özel de istiyorsanız %2-3
B:iyi günler
Konuşma aynen böyle geçti arkadaşım birkaç ay sonra gs plakaya 1800 tl verdi kusura bakmayında kimse sokaktan parayı bulmuyor ben bizzat yaşadıklarımı yazdım he tanıdığı adamı vardır halleder onu bilemem ama normal vatandaşa yaklaşım böyle

O sana denk gelmiştir dostum başı kalabalıktır veya senı alıcı olarak gormemıstır vs plaka grubunuz 3 hane ıstemıyoırsanız 1000 tllerı unutun yapacagınız bırkacyuzlıra ıle alabılırsınız varsa eger ama yok ben uc hanelı ıstyrum dersenız keseyı acasrınız

mtaner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

madmax50 link' Alıntı:
Büyük şehirlerde işler parayla dönüyor. 2-3 bin vermek lazım güzel bir plaka için. Küçük şehirlerde iş kolay, tanıdık bir memura ısmarlanacak bir yemekle işlem tamam.
Bakın kesinlikle bir tartışma çıkarmak niyetinde değilim özellikle belirtmek isterim fakat bu konuda düşüncelerinize katılmıyorum. Bütün arkadaşlarıma tavsiyem; ' sadece trafik tescil şubeleri için konuşmuyorum' nerede bir bağış ya da ödeme yapıyorlarsa makbuz karşılığında yapsınlar. Büyük şehirlerde güzel plaka almak isterseniz güzel bağışlar yapmanız gerekir. Küçük şehirlerdeki bir yemekle tamam sözünüze ise tamamiyle karşı çıkıyorum, kimse makbuzunu almadan hiçbir şekilde bir ödeme yapmasın, aksi halde adını ne koyarsanız koyun( ister bağış deyin ister rüşvet ister kıyak isterse yemek) alan ne kadar suçluysa veren de aynı derecede suçludur. Alan ne kadar küçük düşmüşse veren de o kadar küçük düşmüştür. Eğer ki sizi bir memur ya da başka birisi bu şekilde makbuz karşılığı olmaksızın bir bağışa zorluyorsa hemen üst makamlarına bildirip  gerek idari gerekse adli yönden hakkınızı arayın.

spitemre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

mtaner link' Alıntı:
Bakın kesinlikle bir tartışma çıkarmak niyetinde değilim özellikle belirtmek isterim fakat bu konuda düşüncelerinize katılmıyorum. Bütün arkadaşlarıma tavsiyem; ' sadece trafik tescil şubeleri için konuşmuyorum' nerede bir bağış ya da ödeme yapıyorlarsa makbuz karşılığında yapsınlar. Büyük şehirlerde güzel plaka almak isterseniz güzel bağışlar yapmanız gerekir. Küçük şehirlerdeki bir yemekle tamam sözünüze ise tamamiyle karşı çıkıyorum, kimse makbuzunu almadan hiçbir şekilde bir ödeme yapmasın, aksi halde adını ne koyarsanız koyun( ister bağış deyin ister rüşvet ister kıyak isterse yemek) alan ne kadar suçluysa veren de aynı derecede suçludur. Alan ne kadar küçük düşmüşse veren de o kadar küçük düşmüştür. Eğer ki sizi bir memur ya da başka birisi bu şekilde makbuz karşılığı olmaksızın bir bağışa zorluyorsa hemen üst makamlarına bildirip  gerek idari gerekse adli yönden hakkınızı arayın.

045thumbsup 045thumbsup 045thumbsup

mrt54

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
u1312.hizliresim.com

mtaner link' Alıntı:
045thumbsup

mtaner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Gökalp link' Alıntı:
Bizzat kendim gittim yaşadım direk anlatıyorum olayı opel de aldığım satış görevlisi ki çok iyidir kendisi bu işi benim trafik şubeden kendim halledeceğimi söyledi ben de aynen ilk 0 aracım olduğu hevesle gittim diyalog şöyle
Ben: merhaba memur bey
Polis: merhaba
B: plaka için buraya gelmemiz gerekiyormuş acaba tg plaka olabilir mi
P: ikamet adresinize göre oluyor o
B: Mecidiyeköy'de oturuyorum
P: şu harfli plakalar var istersen gs fb falan da var
B: yok harfler tutmuyor zaten Kocaelispor luyum peki rakam olarak 2502 olabilir mi?
P: bir tane var sizin arabanız 50-60 bin var %2-3 ü kadar verirsiniz artık
B: tamam verdik diyelim ya kesin alıyor muyuz peki istediğimiz rakamı
P: eğer duruyorsa alırsınız
B: durmuyorsa param ne olacak
P: paranız yanar
B: o kadar para veremem başka türlü olmuyor mu
P: valla o kadar arabaya biniyorsanız özel de istiyorsanız %2-3
B:iyi günler
Konuşma aynen böyle geçti arkadaşım birkaç ay sonra gs plakaya 1800 tl verdi kusura bakmayında kimse sokaktan parayı bulmuyor ben bizzat yaşadıklarımı yazdım he tanıdığı adamı vardır halleder onu bilemem ama normal vatandaşa yaklaşım böyle
Gökalp Bey zaten telefonla kimse size herhangi bir plaka ayıramaz. Siz TG istemişsiniz memur arkadaş da size o seriyi o ilçe vermediğinden verdikleri özel seri plakaları önermiş sizin de belirttiğiniz gibi. ( GS veya FB) isterseniz verelim demiş.  Siz aracın plaka tescili için evraklarla birlikte trafik şubesine gittiğinizde ya da trafik muamelecisini gönderdiğinizde eğer o an istediğiniz plaka varsa size bir bağış miktarı belirlerler siz de onun üzerinden hesabınıza göre karar verirsiniz.Almak isterseniz o an bağışı yapar makbuzu alır plakanızı adınıza tescil ettirirsiniz. Dolayısıyla paranızın yanması gibi bir durum söz konusu olamaz.  Ayrıca dilerseniz sizi bu miktar hakkında büro amiriyle bile görüştürürler. Belki orada pazarlıkla miktarı düşürme imkanınız da olur. Bence 2502 için en fazla 500 tl ye (kendiniz gidip birebir görüşmeniz halinde) plakanızı alabilirdiniz. Herhangi bir tanıdığa da ihtiyacınız olmadan büro amiriyle görüşebilirsiniz. Bu sizin hakkınız kullanmaktan imtina etmeyin. Parayı sokakta bulmuyoruz size katılıyorum hepimiz belli zorluklarla geçimimizi ve ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz, herkesin emeğine sonsuz saygım var. Ama GS plakalı araç almak isteyen de gitsin bağışını yapsın( çünki şu bir gerçek bu arkadaşımız GS plakayı bir statü göstergesi olarak kullanacak) , bağış yapmak istemiyorsa sıradan bir plaka alsın. Ya da bağışı yapsın, bağış parasını Galatasaray Spor klübünden rücu etsin :)

M

madmax50

Bilgi Girilmemiş

mtaner link' Alıntı:
Yanlış anlamışsınız, ben rüşvetten bahsetmiyorum, trafik vakfına yapılan bağış karşılığı verilen plakaları kastediyorum. Küçük şehirlerde bana katılın ya da katılmayın bir selamla istediğiniz plakayı alabiliyorsunuz bağış olmadan.

İstediğiniz plakayı almak için yapılan bağışlar hiçbir yasal hak vermiyor, tamamen emniyette çalışan polislerin belirlediği bir süreç var ortada. Keyfi bir uygulama yani. Bir plaka için vatandaş olarak gittiğinizde 5000 lira istenirken araya iş takipci sokarsanız 3000 lira oluyor. ևevremde bu işle uğraşan çok insan var. Görevli polisle yapılan anlaşma ile her iki tarafta haksız kazanç elde ediyor. Ortada bir düzenleme olmadan görevli polisin insiyatifine bu işler bırakılırsa ne yazık ki işler böyle dönüyor.

mtaner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

madmax50 link' Alıntı:
Yanlış anlamışsınız, ben rüşvetten bahsetmiyorum, trafik vakfına yapılan bağış karşılığı verilen plakaları kastediyorum. Küçük şehirlerde bana katılın ya da katılmayın bir selamla istediğiniz plakayı alabiliyorsunuz bağış olmadan.

İstediğiniz plakayı almak için yapılan bağışlar hiçbir yasal hak vermiyor, tamamen emniyette çalışan polislerin belirlediği bir süreç var ortada. Keyfi bir uygulama yani. Bir plaka için vatandaş olarak gittiğinizde 5000 lira istenirken araya iş takipci sokarsanız 3000 lira oluyor. ևevremde bu işle uğraşan çok insan var. Görevli polisle yapılan anlaşma ile her iki tarafta haksız kazanç elde ediyor. Ortada bir düzenleme olmadan görevli polisin insiyatifine bu işler bırakılırsa ne yazık ki işler böyle dönüyor.
Sizi çok iyi anlıyorum, zaten makbuz karşılığı verilen paralarda sıkıntı yok. Benim bahsettiğim makbuz karşılığı olmadan verilen ve alınan paralar. Küçük şehirlerde de dediğiniz gibi bir selamla ya da hiç selama da gerek kalmadan alabilirsiniz. Ama işin içine küçücük de olsa bir menfaat girerse bu iki taraf için de suçtur ve iki taraf ta suçludur. Küçük şehirlerde genelde devlet bütçesinden verilen ödenekler ihtiyaçların karşılanmasında yeterli olduğundan güzel plakalar bir gelir kaynağı olarak kullanılmaz.
Yapılan bağışın yasal bir hak vermediği konusunda haklısınız, ama bu bağış miktarını da trafik tescildeki memurun değil o ilçenin müdür seviyesindeki yöneticilerinin belirlediğini söylemek isterim. Keyfi bir uygulama değil zorunlu bir uygulama bence. Ben hiç bir devlet memurunun kendi cebine girmeyecek bir para için vatandaştan bağış isterken keyif aldığını sanmam aksine bu süreç hep bağışı isteyen insanın ezildiği bir süreçtir çünki bağış konusu üst taraftan yapılan bir baskıdır. Bunun da zorunluluk sebebini daha önce yazmıştım.
Benim size ve diğer arkadaşlarıma da bir dost olarak tavsiyem de şudur, bu tür konularda araya aracı koymak yerine görüşmeleri kendiniz yüz yüze yapın. Her plaka için belirlenmiş bir alt limit vardır ve şubelerde genelde biraz üstü istenir. Genel olarak da insanımız pazarlıkla düşürür bu miktarı. Araya aracı koyduğunuzda sizin de belirttiğiniz gibi memur ya da trafik muamelecisi gibi insanlar haksız kazanç elde edebiliyorlar. İşte bu duruma imkan vermemek için size tavsiyem aracı koymayınız. Belki ilk başta 5000 istenen plakayı 3000 e bağlayan muameleci, 3000 e bağladığı bir çok plakayı araç sahibine  5000 tl ye aldığını söyleyerek haksız kazanç elde etmiştir ve bunu da belki de oradaki memurla ortak yapıp haksız kazanç elde etmiştir. Bu sebeple ben bu konuda yüz yüze ve aracı koymadan yapılacak işlemlerin hem araç sahibinin hem de devletin hakkının korunmasında daha faydalı olacağı kanaatindeyim.

M

madmax50

Bilgi Girilmemiş

mtaner link' Alıntı:
Sizi çok iyi anlıyorum, zaten makbuz karşılığı verilen paralarda sıkıntı yok. Benim bahsettiğim makbuz karşılığı olmadan verilen ve alınan paralar. Küçük şehirlerde de dediğiniz gibi bir selamla ya da hiç selama da gerek kalmadan alabilirsiniz. Ama işin içine küçücük de olsa bir menfaat girerse bu iki taraf için de suçtur ve iki taraf ta suçludur. Küçük şehirlerde genelde devlet bütçesinden verilen ödenekler ihtiyaçların karşılanmasında yeterli olduğundan güzel plakalar bir gelir kaynağı olarak kullanılmaz.
Yapılan bağışın yasal bir hak vermediği konusunda haklısınız, ama bu bağış miktarını da trafik tescildeki memurun değil o ilçenin müdür seviyesindeki yöneticilerinin belirlediğini söylemek isterim. Keyfi bir uygulama değil zorunlu bir uygulama bence. Ben hiç bir devlet memurunun kendi cebine girmeyecek bir para için vatandaştan bağış isterken keyif aldığını sanmam aksine bu süreç hep bağışı isteyen insanın ezildiği bir süreçtir çünki bağış konusu üst taraftan yapılan bir baskıdır. Bunun da zorunluluk sebebini daha önce yazmıştım.
Benim size ve diğer arkadaşlarıma da bir dost olarak tavsiyem de şudur, bu tür konularda araya aracı koymak yerine görüşmeleri kendiniz yüz yüze yapın. Her plaka için belirlenmiş bir alt limit vardır ve şubelerde genelde biraz üstü istenir. Genel olarak da insanımız pazarlıkla düşürür bu miktarı. Araya aracı koyduğunuzda sizin de belirttiğiniz gibi memur ya da trafik muamelecisi gibi insanlar haksız kazanç elde edebiliyorlar. İşte bu duruma imkan vermemek için size tavsiyem aracı koymayınız. Belki ilk başta 5000 istenen plakayı 3000 e bağlayan muameleci, 3000 e bağladığı bir çok plakayı araç sahibine  5000 tl ye aldığını söyleyerek haksız kazanç elde etmiştir ve bunu da belki de oradaki memurla ortak yapıp haksız kazanç elde etmiştir. Bu sebeple ben bu konuda yüz yüze ve aracı koymadan yapılacak işlemlerin hem araç sahibinin hem de devletin hakkının korunmasında daha faydalı olacağı kanaatindeyim.

ևok doğru söylüyorsunuz ama bağış tutarı kişiden kişiye çok değişiyor. Ben aracı alırken 06 MUS 5x şeklinde plaka almak istedim. Boştaki bir plaka için memur 2000 TL bağış istedi. Galerici bir arkadaşla durumu görüştüm abi 500 liraya ben hallederim dedi. Hanım boşuna masraf olarak gördüğü için vazgeçtim. Biliyorum ki vereceğim 500 liranın birilerinin cebine gidecekti. Buna rağmen 2000 vermektense 500 lira vermeyi tercih edecektim. Bir kurul tarafından bu plakaların değeri belirlense ve pazarlığa kapalı olsa bu tip kirli işler dönmez.

mtaner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

mtaner link' Alıntı:
Sizle bir anımı paylaşayım; yaklaşık iki yıl önce bir akrabam insignia st araç aldı. Maltepe ilçesinde ikamet ettiklerinden oradan plaka çıkarmaları gerekiyordu. Bende o dönemde şarka gelmemiş hala İstanbul'da çalışıyordum. Sırasıyla eşinin, kendisinin ve soy isimlerinin başharfleri olan bir plaka buldular. Hatta plakayı ben buldum telefonla arayarak. Ben rütbeli  bir polis olarak aradığımda( bu lütfen yanlış anlaşılmasın vatandaşın yüz yüze yapacağı görüşmenin önemini vurgulamak için belirttim rütbe konusunu, yoksa rütbeler benim için geçicidir insanlık ve kişilik kalıcıdır) büro amiri 1000 tl bağış karşılığında plakayı vereceklerini söyledi, bunun üzerine ben durumu yakınıma bildirdim. 1000 tl den aşağı bağışla vermeceyeceklerini , bu meblağın plakaya değmeyeceğini ve vazgeçmelerini söyledim fakat kendisi maltepe trafik şubesine gitti ve kendi yaptığı görüşme sonucunda 500 tl bağışla plakasını aldı. :) Demem o ki bu tarz konularda araya aracı koymak yerine kendiniz görüşün...

MuratS2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

madmax50 link' Alıntı:
Çok doğru söylüyorsunuz ama bağış tutarı kişiden kişiye çok değişiyor. Ben aracı alırken 06 MUS 5x şeklinde plaka almak istedim. Boştaki bir plaka için memur 2000 TL bağış istedi. Galerici bir arkadaşla durumu görüştüm abi 500 liraya ben hallederim dedi. Hanım boşuna masraf olarak gördüğü için vazgeçtim. Biliyorum ki vereceğim 500 liranın birilerinin cebine gidecekti. Buna rağmen 2000 vermektense 500 lira vermeyi tercih edecektim. Bir kurul tarafından bu plakaların değeri belirlense ve pazarlığa kapalı olsa bu tip kirli işler dönmez.

Zamanında aycell ile aria birleşmeden önce kurumsalda çalışan bir arkadaşım vardı birçok hattı satın almştı ve daha sonra ciddi miktarlarda paraya satmıştı sonu 1903 1905 1907 ler olsun 333 44 55 falanlar olsun çoğunu satın almıştı... bu plaka işi de böyle olsa gerek memur tanıdığın varsa beleşe bile alabilirsin diye düşünüyorum...