şanzumandan gelen yağ

RapStar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhabalar arabam maalesef şanzumanından yağ kaçırıyor önceden pek önemsemiyordum ama acayip şekilde arttırdı bunun işçiliği masrafı tahmini ne olur? birde yaptırmasam muayeneden geçermi bilgisi olan varmı?

6868

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şanzıman dağılır mecbur kalırsın komple revizyona daha pahalı olur muayeneyi geç sen yolda bile kalabilirsin 200 300 söktak contalar 400 geçmez bence ki değmezde

corsa cdti

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhabalar arabam maalesef şanzumanından yağ kaçırıyor önceden pek önemsemiyordum ama acayip şekilde arttırdı bunun işçiliği masrafı tahmini ne olur? birde yaptırmasam muayeneden geçermi bilgisi olan varmı?

nereden kaçırdığı önemli, tapadan kaçırıyorsa tapa sıkışır veya değişir.
contadan kaçırıyorsa kapak açılıp conta değişir. bunlar bir şey tutmaz.
tapa 2-3 lira contayı contacıda kestirsen 10-20 lira falandır.
bu arada yağ boşaltılır, gerekiyorsa yağı değiştirirsin az da işçilik parası verirsin.
başka yerden kaçırıyorsa ona göre masrafı olur.
muayeneye gittiğinde şanzımanın altı temiz ve yağ kaçağı görülmezse muayeneden geçer.
önemli olan bu değil, yağ kaçağı arttıysa çözmek lazım. şanzıman hasar görebilir.

Bulent SARI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şanzıman yağı nerden kaçırıyor.Üsten mekanizmanın ordanmı.Ordan ise keçe eskimiş değişecek çok maliyeti olmaz.Alt kapaktansa contası değişecek oda fazla tutmaz.50-100 tl masrafı olur gibime geliyor yağda değişirse....

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Onu ihmal etme. Renault'u olan bir arkadaş "parasızlık" dolayısı ile şanzumanı sızdıran aracını yaptırmadı, bir sabah aracını çalıştırmaya gittiğinde bir baktı altta göl gibi şanzuman tüm yağı boşaltmış! Yani sonuçta daha pahalıya patlar, yollar da yağ olması çevreye zarar, kaza ihtimali, vs.. yani daha fazla yoruma da gerek yok herhalde :)

RapStar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yazdıklarınızdan sonra zaten kesinlikle karar verdim yaptırcam yakınımın bi ustasıyla konuştum 80 tl ye halledebileceğini söyledi pazartesi mutlaka götürüyorum yaptırmaya. Ben çok daha yüksek rakamlar düşünmüştüm yeri zor diye.. teşekkürler

corsa cdti

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yazdıklarınızdan sonra zaten kesinlikle karar verdim yaptırcam yakınımın bi ustasıyla konuştum 80 tl ye halledebileceğini söyledi pazartesi mutlaka götürüyorum yaptırmaya. Ben çok daha yüksek rakamlar düşünmüştüm yeri zor diye.. teşekkürler

büyük ihtimal tamir yaparken yağ boşalacaktır. aracın 50.000 km. yi geçtiyse, yağ değişmedi ise veya değişip değişmediğini bilmiyorsan şanzıman yağını da değiştirmeni tavsiye ederim.
manuel araçlar için şanzıman yağı SAE-EP 80 yağ olması lazım (mümkünse mobil veya bp marka). lt.si 10 lira civarında bir şeydir, 4 lt. koysanız 40 lira eder ama hem vitesler rahatlar hem de uzun süreli rahat edersiniz.
sanayideki ustaların şanzıman, diferansiyel yağı değişmez ötme olur laflarına ise kesinlikle inanmayın.
her aracın kullanma klavuzuna bakarsanız markaya göre 40.000 ile 60.000 km. arasında şanzıman yağını değiştirin der.
ben corsa d dizel arabanın yağını kitapçığa uygun olarak 40.000 km. de SAE-EP 80 CL-4 MOBİL yağ koyarak değiştirmiştim.
tabi servis ATF konacak demiş; ben ise olmaz siz bu işi bilmiyorsunuz ATF adı üstünde otomatik dişli yağı dediğimde kabul etmediler. ben de işin peşini bırakmadım. en sonunda Macaristandaki opel avrupa destek birimine sordular ve abi sen haklıymışsın ATF olmazmış dediler
tamircilerin yaptığı 70-80, 80, 90 numara yağ kesinlikle koymayın.
otomatik şanzımanlar için ise ATF yağ olması lazım.