ROLANTİ DALGALANMASI VE STOP ETME PROBLEMİ

meburutsu

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar,

Aracım 2012 1.4 corsa d tam otomatik vites.

Tatildeyken aracım hararet uyarı sensörü yaktı, görür görmez kenara çektim. Kaputu açtığımda motor suyu kutusundaki su fokur fokur kaynıyordu. Çekici ile en yakın ustaya gittim ve araçta devirdaim pompası ve termostat değişikliği yapıldı.

Sonrasında araçta rolanti halindeyken dalgalanma (0 - 1000 devir arasında) ve stop etme oluyor. Tatildeki yerde başka ustaya götürdüm ve aynı araçtaki maf sensörünün bulunduğu hortumu kendi aracıma taktığımızda sorun düzeldi. Maf sensörü sipariş verip taktırdık fakat sorun devam etti.

Sonrasında arabayı istanbule çekici ile getirdim. Burada diğer araçtam maf sensörü, boğaz kelebeği, ateşleme sistemleri ve egr valfi değiştirildi sorun devam ediyor.

Konu hakkında yorumlarınız varsa çok sevinirim, perişan olduk.
Hatırladığım kadarı ile araba fazla yakıt tüketimi ve hava debimetresi ile alakalı hata uyarısı veriyordu.

mtiryaki

Teknik Destek Ekibi
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
Geçmiş olsun. Eksoz da duman vb. sorunlar var mı ? bir de araçta su eksiltme yaptı mı ? Suyun rengi nasıl ? içerisine yağ vs karışmamış değil mi su bidonunun ? Şimdi hararet yapmasının sebebi ne acaba önce bunu da araştırmak lazım. Eğer contayı yaktı da yanma odasına su karıştırıyorsa bu ta tekleme stop etme yapar.

meburutsu

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Geçmiş olsun. Eksoz da duman vb. sorunlar var mı ? bir de araçta su eksiltme yaptı mı ? Suyun rengi nasıl ? içerisine yağ vs karışmamış değil mi su bidonunun ? Şimdi hararet yapmasının sebebi ne acaba önce bunu da araştırmak lazım. Eğer contayı yaktı da yanma odasına su karıştırıyorsa bu ta tekleme stop etme yapar.
Çok teşekkür ederim.

Su eksiltme bulunmuyor, hep aynı seviyede. Yağ karışımı da yok motor suyunun rengi turuncumsu idi aynı şekilde duruyor.

Devirdaim pompasının içi korozyon yaptı sanırım fan açmamıştı ve hararet ışığı yaktı. Yola çıkalı 10 15 dk olmuştu zaten ama havalar çok sıcak ve araç dışarıda bekliyordu etkisi olur mu bilmiyorum.

Aracı hemen fark edip kenara çekmemden dolayı conta vs durumlarından hiçbir usta şüphe etmedi. Kontrol etmedi diye biliyorum.

mtiryaki

Teknik Destek Ekibi
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
Çok teşekkür ederim.

Su eksiltme bulunmuyor, hep aynı seviyede. Yağ karışımı da yok motor suyunun rengi turuncumsu idi aynı şekilde duruyor.

Devirdaim pompasının içi korozyon yaptı sanırım fan açmamıştı ve hararet ışığı yaktı. Yola çıkalı 10 15 dk olmuştu zaten ama havalar çok sıcak ve araç dışarıda bekliyordu etkisi olur mu bilmiyorum.

Aracı hemen fark edip kenara çekmemden dolayı conta vs durumlarından hiçbir usta şüphe etmedi. Kontrol etmedi diye biliyorum.
araçta arıza lambası vs yanmadı demi ? Peki bir de cihaza bağlayıp yine de arızaları check etmekte fayda var.

meburutsu

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Sarı renkli servis ikaz ışığı yanıyor sadece diye biliyorum

İstabuldaki usta hata kodu da vermiyor dedi. Şu an ECU dan süpheleniyor. Aynı model başka bir aracın gelip beynini denemeyi bekliyoruz. Balıkesirde 1 ay, İstanbulda 1 ay toplamda 2 ay geçti.

mtiryaki

Teknik Destek Ekibi
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
Arabanın çekişinde vs bi problem var mı peki ?

meburutsu

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Arabanın çekişinde vs bi problem var mı peki ?
Arabadan gaz kesersem stop ediyor zaten, Çekişte düşüklük var. Araç kendini özel bir moda alıyor gaz yemiyor yavaş yavaş gidiyor. Hareket halindeyken de bu dalgalanmayı yapıyor ama en azından stop etmiyor. Sanki birisi benim yerime gaz verip çekiyor gibi oluyor. Rolantideyken gaz verince devir yükseliyor ama ayağımı çekince hemen düşmüyor 1 saniye falan takılı kalıp ondan sonra devirde düşme oluyor.

Bu arada araç 60.000 km de.

mtiryaki

Teknik Destek Ekibi
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
Arabadan gaz kesersem stop ediyor zaten, Çekişte düşüklük var. Araç kendini özel bir moda alıyor gaz yemiyor yavaş yavaş gidiyor. Hareket halindeyken de bu dalgalanmayı yapıyor ama en azından stop etmiyor. Sanki birisi benim yerime gaz verip çekiyor gibi oluyor. Rolantideyken gaz verince devir yükseliyor ama ayağımı çekince hemen düşmüyor 1 saniye falan takılı kalıp ondan sonra devirde düşme oluyor.

Bu arada araç 60.000 km de.
Vites boştaykende yapıyor mu bunu ? D de değil de. Şu yüzden soruyorum gazpedalı ile alakalı bir durum olabilir mi acaba diye? Elektromekanik bunların pedalı da. vites boştaykende stop etme seviyesine kadar getiriyor mu acaba? Eğer oyleyse pedal değildir. Krank devir sensörünü de bence muhakkak kontrol ettirin.

meburutsu

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Vites boştaykende yapıyor mu bunu ? D de değil de. Şu yüzden soruyorum gazpedalı ile alakalı bir durum olabilir mi acaba diye? Elektromekanik bunların pedalı da. vites boştaykende stop etme seviyesine kadar getiriyor mu acaba? Eğer oyleyse pedal değildir. Krank devir sensörünü de bence muhakkak kontrol ettirin.
Çok teşekkürler,
Araç şu an bazı parçaları sökülü olduğu için deneyemiyorum ama vites N konumunda iken denememiştim diye hatırlıyorum.

Krank devir sensörü ile ilgili görüşünüzü ustaya ileteceğim. Düştüğümüz duruma bakın :)

Yardımlarınız için tekrardan çok teşekkür ediyorum.