Polisan Boya A.ş'ye Teşekkürler! Jant Boyama

ADEMÜÇÜNCÜ

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar hepinize canı gönülden teşekkürler. Jantları ben satıyordum boya atma var diye fiyatı aşırı öldürdüler kızdım ben de boyama kararı aldım. Boyacıya 200 tl vereceğime kendim yaparım dedim ve oldu da . Böyle bir düşünceniz olursa jantlarınız çok değerli jant değilse kendiniz de yapabilirsiniz

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sen iyi kötü boyamışsın hocam ama, benim jantlar baya bi çizikli kirli halde. Sokakta 2003 model bir vectra daha var, onun jantları da aynı ama sanki fabrikadan çıkmış gibi jantlar. O hale getirmeye 200 lira isterler, bunun yerine galiba ben de yeni jant alıcam.

ADEMÜÇÜNCÜ

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sen iyi kötü boyamışsın hocam ama, benim jantlar baya bi çizikli kirli halde. Sokakta 2003 model bir vectra daha var, onun jantları da aynı ama sanki fabrikadan çıkmış gibi jantlar. O hale getirmeye 200 lira isterler, bunun yerine galiba ben de yeni jant alıcam.

Jantların fotoğrafını görsem tavsiyede bulunabilirdim. Çizik pek önemli değil.En berbatı vernik atması, vernk atınca verniği ordan sökmek gerekiyor. Aslında en etkili çözüm bu boya sökücüler, jantın heryerine süreceksin hiç uğraşmayacaksın patır patır döker boyayı ve verniği.Zaten en inatçı vernik oluyor.Genelde benim ki gibi kollu jantlara çok kalın vernik atıyorlar. Ben spatula ile kazıdım ma kazıyınca jantlarda çizikler oldu ve boya kapatmadı bu sefer de macun çektim. Macunu çok ince çekmek gerekiyor zımparalayınca da macun çekilen alanda hiç macun kalmamalı ,tamamen macunu zımparalamak gerekiyor. Zaten tamamen zımparalayınca macunun çizikleri doldurduğunu göreceksiniz.

Vernik işine gelince; jantın çemberinde ki verniği selülozik tiner eritiyor ama pamukla defalarca üzerinden geçmek gerekiyor. Eğer verniği sökecekseniz ya tamamen sökeceksiniz ya da hiç sökmeyeceksiniz. Aslında vernik sökülecekse tavsiyem; Eğer vernik atması olan bir bölge varsa sadece orada ki vernik sökülsün. Çünkü verniği yarım yamalak sökerseniz bu sefer de boyadıktan sonra harita gibi iz kalıyor.. Boyaya hazırlanacak yüzeyin pürüzsüz olması gerekiyor.. İlkten astar atılırsa en azından pürüzlü yüzey nereleri görmek mümkün oluyor .. Ben astar kullanmadım çünkü sıfır zımpara yaptım. Ama astar kullanmak daha iyi sonuç verir,en azından kalın olduğundan hataları kapatır. Eğer jantlarınız da vernik yoksa işiniz çok kolay. En basitinden küçükten bir sulu zımpara atarsınız sonra üstüne iki tane Polisan gümüş sprey boya çok güzel sonuç alabilirsiniz. Boya çiziği değil de sürtme çiziği varsa bakalit macunu veya çelik macunu ile hafiften rötüşleyip zımparalayabilirsiniz.. Herşeyden önemlisi acele etmemek ilkten birinci katı atıp beklemek bu şekilde hata varsa hatalar düzeltilir ve diğer katlar atılır. Katlar arasında 10 dakika beklenmeli ve kesinlikle güneşli havada yapılmalı!!

Tazyikli su ve sert fırça ile jantlar yıkanacaksa muhakkak vernik atılmalı. Yoksa boya tazyikli suya dayanmayabilir.

Aslına bakılırsa vernikli jant olsa dahi tazyikli su tutulmamalı.Zaten o yüzden vernik atıyor ya!!

Unutmadan son bir bilgi; Daha önce jantları sökmeden kaliperleri boyatmıştım tabi jantı ne kadar maskelesem de haliyle jantın çemberine biraz boya akmıştı ve ben de tinerle boyayı silmiştim. Tİnerle boyayı silerken '' vay be jantın boyasına hiçbirşey olmuyor demek ki kaliteli boya ile boyanmış diyordum'' Halbu ki alakası yok, jantta vernik olduğu için tinere dayanıyor!! Ama selülozik tinerle zorlayınca vernik de mahfoluyor! Boyaya boyaya tecrübe edindim!! Bilginize

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Çizik için şöyle bir ürün var, yazlık jantlarımda kullandım, çok çok memnun kaldım:

http://www.724odeal.com/product.php?id_product=258

Normal astar boyasından daha kalın. 2-3 kat atılınca çok derin çizikleri bile kapatabiliyor. Tek sorunu biraz pahalı olması.

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Vectra satilmazsa yazin senelik izinde giriscem jantlarina bende giriscem. Once jantlari boya sokucuyle temizlemeyi dusunuyorum. Ardindan cizik yerlere celik macunu. Ver elini zimpara sonra :) astar atip hatalari gormek lazim. Boya ve vernikle usi cozmeyi planliyorum. Boyayi boyacida yaptiririm ben tam gumus gri yada gri istemiyorum cunku. Bakalim araba satilmazsa temmuzu bekliyoruz :)

HUAWEI G610-U30 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
[MENTION=63942]adem[/MENTION]üçüncü
benim jantlarda kaldırıma sürttürmeden kaynaklı boyayı kökten çizdirmeler ve göbek kısmında katran bağlamalar var, kir sökücü sıkıyorum çözmüyor mesela o kirleri. Uzaktan bakınca kusursuz ama dibine girince beni rahatsız ediyo.
[MENTION=18022]Fætih[/MENTION]
bekliyorum uygulamanı, olursa taklit yoluna gidicem :D