otomatik vites arıza kodlarım yardım :(

Ozanulu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle yardım eden herkes için çok teşekkür ediyorum. 97 vectra-b cd otomatik vites bir araca sahibim. Dün önce evden çıktım ve yaklaşık 1km gittikten sonra aracımın viteslerinde bi anormallik vardı. 1-2 geçiyor 3 e geçmiyor. yada boşa atıyor. kontağı kapatıp tekrar açtığımda yine sorunsuz 1-2-3-4 kullanıyor bi müddet sonra tekrar sarsıntı ve vites boşalıyor. bugün servise gittim tech2 deki kodlar aynen şöyle:

41 Mevcut
Vites Hatası Hidrolik Arıza

82 Mevcut
Nötr Kontrol Açık Durumda "CL"
Debriyajı Ayrılmıyor

Sonra burdan edindiğim daha önceki bi bilgiyle hata kodu 41 in yağdan olabileceğini düşünerek Total Fluide II-D General Motor onaylı bi şanzuman yağı koydurttum.
Fakat ilk başta herşey normalken bir müddet sonra yine aynı şeyi yaptı. (test sürüşünde)
Arabada gaza hafif yüklenildiğinde hemen boşa atıyor ve araba gitmiyor.

Lütfen bana yardım edin. Arabamı çok seviyorum. umarım basit bir sensor arızasıdır.

(Elektronik bir arıza olduğunu düşünüyorum. eğer mekanik olsaydı kontağı kapatıp açtıktan sonra düzelmezdi.)

Son düzenleme:

mtnplus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Geçmiş olsun şanzuman ın içinde yağı ilgili kanala yönlendiren elektrikli valfler vardır sanırım onlar bozuktur düzgün çaışmadığı için yağı devir ve süratla orantılı kanala yönlendiremiyordur , aç kapa yapınca düzelmesi de buna işaret gibi.

Ozanulu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yardımınız için teşekkürler, peki bunun arızasını yaptırabileceğim tavsiye edebileceğiniz bir servis veya ilgili bir yer varmı. il farketmez...

küpeli

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşım valf arızası veriyor yağ basıncı düşük olduğundan problem yaşıyorsun.ankarada bildiğim bir yer var tuna garajında servet usta otomatik şanzumancı

Ozanulu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
çok saol dostum bana özelden bi telefon numarası verebilirseniz çok memnun ve minnettar olucam. peki bu arıza giderilebilir bi arızamı :cry:

Ozanulu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar arabamı 2 gün önce şanzımanını açtırttım. şanzıman filtresi tıkandığı için ustanın kendi tabiriyle balata dediği sekmanlara benzer ince bileziklerin çelik yüzeylerinde ısınmadan kaynaklanan renk değişimleri sonucunda özelliğinin yitirilmesiyle bu arıza meydana gelmiş. filtre artı bu küçük bilezik sekmanlar 525 ytl ye mal oldu. işçilik hariç. Bugün için öğleden sonra arabamı alıcam.
Halbuki şanzıman yağımı 5000 km önce değiştirmiştim. Neden filtrenin tıkandığını anlamadım.
Siz siz olun aracınızı 1. ve 2. viteslerde ateşleme kesicisinin devreye girdiği yüksek devirlerde bi kaç saniyeliğinede olsa kullanmayın. Bu yanma problemi genelde yüksek devirde şanzımanın zorlanmasından ortaya çıkıyormuş.
Yani bırakın arabanız otomatik kullansın herşeyi. Vites konumu D den başka zorunlu olmadıkça değiştirmeyin.

Bu arada küçük bir not: Bizim opellerde şanzıman filtresi şanzımanın içinde. şanzıman sökülmediği sürece asla ulaşılamıyor. Filtre tıkanmış ise temizlenmiyor. Yenisi ile değiştiriliyor. Bazı araçlarda bu filtre dışardan sökülebiliyor. Mesela Hyundai Accent.
Bunu şunun için yazıyorum. Filtreden ustalar şüphelenip temizlemek yada değiştirmek istiyolar fakat, bunun alttan şanzımanın karter gibi olan bölümünün içinde olduğunu sanıyorlar. Orda hiç birşey yok filtreyle alakalı.
Boşuna söktürmeyin.

Umarım bu başıma gelenler başka arkadaşların başına gelmez. Gelmişsede yardımcı olmak amaçlı bu bilgileri veriyorum.

Bana yardımcı olan arkadaşlara tekrar tekrar teşekkürler.

Seyf

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Halbuki şanzıman yağımı 5000 km önce değiştirmiştim. Neden filtrenin tıkandığını anlamadım.

Doğru yağı koyduğundan yada değişim esnasında yeteri kadar bekleyip eski yağın ve içerisindeki partiküllerin iyice boşaldığından eminmiydin?
Selamlar..

Ozanulu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Malesef sadece servisin önerdiği yukarda belirttiğim yağı kullandım. Değişimi tamamen onlar yaptı. ama tespitiniz mantıklı, dipte birikmiş ince metal atıklar yağın değişimiyle tekrar sisteme dahil olmuş ve filtreyi tıkamış olabilir.
İlginiz için Teşekkürler...

Talipp

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Malesef sadece servisin önerdiği yukarda belirttiğim yağı kullandım. Değişimi tamamen onlar yaptı. ama tespitiniz mantıklı, dipte birikmiş ince metal atıklar yağın değişimiyle tekrar sisteme dahil olmuş ve filtreyi tıkamış olabilir.
İlginiz için Teşekkürler...
Başkan aynı arza benim aracımda da mevcut rica etsem ustanın adresi yada numarasını verebilirmisin