orjinal lastiklerimi kaç km kullanmalıyım?

modesit

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
selamlar.herkeze keyifli forumlar.opel astra 2005 model aracım var.nisan ayında aldım.araç ilk sahibinden.32000 km ' de aracım.hiç lastik değişmedi.aküsüde orjinal.lastiklerin diş kalınlıklarını ölçtürdüm.continental bayisinde 6milim çıktı.yeni bir lastik 8milim dedi.aracımı hep şehir içinde kullanıyorum.aylık 400 km civarı yol yapıyorum.sadece yazın senelik izinde 1500 km yol yaparım.benim bu lastikleri güvenlik açısından değiştirmeme gerek var mıdır?var sa kaç km daha kullanayım?teşekkürler

astra_metin

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
lastiklerin üzerinden 4 yıl geçmiş ömürlerini doldurmuş..diş kalınlıkları iyi durumda olsa bile lastiğin bir ömrü vardır hatta lastik alırken bile bayat lastik almamaya dikkat edilir..lastiklerin üzerinde üretim tarihi yazar (3409) gibi mesela 2009 yılının 34. haftasında üretilmiş anlamına gelir..o yüzden araç satılık ilanlarına sıfır stepne yazılmasının bir anlamı yoktur..o şekildede eski tarihli kullanan arkadaşlar var ama yol tutuşunda zaafiyet yaratacağını unutmamak gerekir..lastik üreticilerinin sitelerine girerek daha ayrıntılı bilgi bulabilirsin..saygılar

sensei

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Valla benim eski lastıkler sıfır alındıgından berı uzerındeydı sanırım lastık soyuluyodu ufaktan çatlamıştı.Dişleride erimişti ama o sekılde ermiş olmasa bıle kullanılmazdı.

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
geçen bir arkadaş tatil dönüşü lastikleri değiştirecekmiş yolda aracın kayması sonucu kaza yapmıştı isterse 10 mm olsun özelliğini yitiren lastiğin yol tutuşu ve frenlemesi iyi olmaz

webbee

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.harunonline.8m.net
normal sartlarda 40000 km ancak 4 yıl kadar yaz ve kıs gormus 32000 km yapmıs bır lastık mukavemetını kaybetmek uzeredır uzerınde dısler olsa bıle lastık yaz kıs sıcaklıklarından genlesır esner sertlesır buda kabılıyetını azaltır
sıze tavsıyem degıstırmenız saygılar