Opel vectra c kasa 1,6 LPG yağ eksiltme

kadir5050

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar,
benzer konuda bir arkadaşta açmış fakat benim araç benzin/LPG olduğu için ayrı konu olarak açmak istiyorum.

2003 vectra aracımı 88 bin orjinal km olarak 3 sene önce aldım. alınca özel serviste bakımlarını yaptım ve düzenli olarak kullandım. 1 yıl sonra düzenli olarak yağ filtre falan değiştirdim. son 1 yıldır bu sefer servis yerine gittim internetten Castrol 5/30 EDGE tam sentetik yağ iyi olduğunu düşünerek ve yağ yakmayan arabalar için en iyi yağ olduğunu düşünerek sipariş verdim geldi. daha sonra aracıma uygun Bosch marka yağ filtresi aldım. o güne kadar damla yağ eksilme olduğunu hatırlamıyorum. neyse yağ ile filtreyi mahallede sıradan bir tamirciye götürdüm gözümün önünde değiştirdiler. Ne olduysa bu tarihten sonra başladı. 3 ay geçmeden motor yağ ışığı yandı. baktım yağ eksilme var. servis götürdüm olayı anlattım 5/30 ince kaldığından dolayı diyerek orjinal GM 10/40 yağ koydular. üzerine ekleme yaptılar. neyse düzeldi dedim yine ışık yaktı. baktım olmayacak ucuz marka Elf yağ aldım 10/40 şimdi eksilme oldukça üzerine tamamlıyorum. şehiriçi pek ışık yakmıyor ama uzun yolda 200 km gidince kesin yakıyor. durup 1 su bardağı kadar koyuyorum. sonra ışık sönüyor. aynı şekilde 1000 km kadar gitmeden tekrar yanıyor. şimdi internetten satılan motor yağ katkısı aldım 200 ml kırmızı renkli bir sıvı onu koydum hiçbir faydası yok.
Araç motor olarak gayet iyi hiçbir sorunum yok. Olayın bu şekilde oluşmasından dolayı garip ve çözüm yolu bulamıyorum.
Aklıma takılan birkaç konu var. 5/30 yağdan mı kaynaklandı desem o yağdan eser kalmadı.
takılan yağ filtresinden diyeceğim ama bosch marka taktırdım. bundan kaynaklı olacağını düşünmüyorum. çözüm yolu yada fikirlerinize ihtiyacım var.
kime nereye götüreyim yada ne gibi bir uygulama yapayım
tşk eder saygılarımla...

a.culcu

Kayıtlı Kullanıcı
02-Adıyaman
Siteyi ziyaret et
Başka bir arıza vardır.

Abbas

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
selamlar siz bence mobil 10w60 veya mobil 5w50 kullanın rahat edin .
gerisini karıştırmayın paranıza yazık olur .

vectra fırat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelik le farklı vizkotise değerli yaglar bir biri ile karistirilmamali..
Costrol edge 5/30 iyi bir yagdir..z16xe motorlar da lpg de varsa 3000km/1lt ye kadar normal diyor servisler..
Size tavsiyem wurt motor temizleme yi prosedurlerine gore uygulayip mobil10/60 ve filtreyi de degismelisiniz..Yag 3,5lt koyun..

SM-C101 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yağ numarası değişimi sık yapmayın motor konulan yağın numarasına alışıyor değişimlerde eksiltme gözlenebilir.kitapçıktaki yağ numarasını koyun 5 30 olmamalıydı sanırım.twinportlarda kullanıyoruz 5 30 u

Sony Z5 ile gönderildi

vectra fırat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yağ numarası değişimi sık yapmayın motor konulan yağın numarasına alışıyor değişimlerde eksiltme gözlenebilir.kitapçıktaki yağ numarasını koyun 5 30 olmamalıydı sanırım.twinportlarda kullanıyoruz 5 30 u

Sony Z5 ile gönderildi
Eski motorlarda da 5/30 yaziyor yanlis hatirlamiyorsam...
Tolga sen arastirmissin dir muhakkak ta..Yinede icimden geceni soyleyim mesela senin araca hic 5/50 denedinmi..Eger denersen hararetin biraz daha gec ciktigini ve ozellikle yuksek isida biraz daha sessizlestigini hissedersin..
Sonucta kitaplar yazilir ken bu yaglar Tr de yoktu bilinen yaglar degildi..
Ben senin araca kaliteli 5/50 yi oneririm..

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Abi castrol 5 30 c3. Dexos 2 kullanıyorum.yağ numarasını değiştirmekten korkuyorum açıkçası .saçmalıyor sonra motor.ama denemek lazım aslında araştırayım bi 5. 50 yi

Sony Z5 ile gönderildi

kadir5050

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Öncelik le farklı vizkotise değerli yaglar bir biri ile karistirilmamali..
Costrol edge 5/30 iyi bir yagdir..z16xe motorlar da lpg de varsa 3000km/1lt ye kadar normal diyor servisler..
Size tavsiyem wurt motor temizleme yi prosedurlerine gore uygulayip mobil10/60 ve filtreyi de degismelisiniz..Yag 3,5lt koyun..

Hocam,
şehir içi 2 aydır hergün işe git gel yapıyorum hiç yağ ışığı yakmadı iş ev arası 5 km şehiriçi.
ama uzun yola çıkayım hızı 120 sabitleyeyim 100 km bile gitmeden kesin yakıyor. 2 gün önce istanbuldan ankara otoban yola çıktım 90 km gitmeden yağ ışığı yaktı. durdum 1 su bardağı yağ koyup devam ettim. ankara vardım dönüş yolunda yani 1 gün sonra yola çıktım 50 km gittim yine yaktı.

yukarıda belirtmiş olduğun yapacağım. wurt dediğin malzemeyi alacağım. mobil 10/60 da alacağım. yağ filttre değiştir demişsin. orjinal gm vardı ben gittim bosch marka aldım. sorunlar bundan sonra başladı. geri gm döneyim diyorum.
birde yağlar 4 lt satılıyor ya. siz 3.5 koy demişsin. geçen sefer 4 hepsini koymuştu. bu konuda ne diyrsunuz ?

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
4 lt fazla o motora ama bişey olacağını zannetmiyorum.motorda yağ kaçağı vs oluştumu yakın zamanda.yada yere yağ damlaması oldumu hiç

Sony Z5 ile gönderildi

kadir5050

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
4 lt fazla o motora ama bişey olacağını zannetmiyorum.motorda yağ kaçağı vs oluştumu yakın zamanda.yada yere yağ damlaması oldumu hiç

Sony Z5 ile gönderildi

Bende ilk başta öyle düşündüm fakat yok yaa. hiç damla falan görmedim. ama motor askıya alıp bakınca yağ kaçakları var ama bu damlayıp akacak boyutta değil