Opel Corsa E Motordan Gelen Tıkırtı

brkhn42

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese iyi forumlar. Aracım Opel Corsa 1.2 Essentia 2016 model, henüz 14000 km deyken aracımın motorundan 1000-1,500 devirlerde çeyrek saniye aralıklarla ve düzensiz bir şekilde tıkırtı sesi geliyor.
Servise götürdüm, gaz kelebeğinden geliyor dediler, değiştirdiler ve birkaç gün devam eder bu ses, sen kullandıkça azalacak dediler, değiştikten sonra 5000 km yol yaptım, ancak hala ses devam ediyor ve özellikle motor soğukken aracın ilk kalkışında istop edecekmiş gibi dalgalanmalar yaşıyorum, sonra düzeliyor.(Aracım LPG'li, benzinde de aynı sıkıntıyı yaşıyorum.)
Kaç tane ustaya götürdüm, kimisi gaz kelebeği dedi, kimisi siboplardan dedi, kimisi triger zincirinden olabilir dedi, ancak çözüm yok. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Ayrıca ustası iyi olan bir opel yetkili servisine götürmek istiyorum, Çanakkale bu konuda bayağı kötü,var mıdır çevre şehirlerde bildiğiniz, güvendiğiniz, sağlam bir Opel Yetkili Servisi?[/B]

Yasin Aygün

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese iyi forumlar. Aracım Opel Corsa 1.2 Essentia 2016 model, henüz 14000 km deyken aracımın motorundan 1000-1,500 devirlerde çeyrek saniye aralıklarla ve düzensiz bir şekilde tıkırtı sesi geliyor.
Servise götürdüm, gaz kelebeğinden geliyor dediler, değiştirdiler ve birkaç gün devam eder bu ses, sen kullandıkça azalacak dediler, değiştikten sonra 5000 km yol yaptım, ancak hala ses devam ediyor ve özellikle motor soğukken aracın ilk kalkışında istop edecekmiş gibi dalgalanmalar yaşıyorum, sonra düzeliyor.(Aracım LPG'li, benzinde de aynı sıkıntıyı yaşıyorum.)
Kaç tane ustaya götürdüm, kimisi gaz kelebeği dedi, kimisi siboplardan dedi, kimisi triger zincirinden olabilir dedi, ancak çözüm yok. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Ayrıca ustası iyi olan bir opel yetkili servisine götürmek istiyorum, Çanakkale bu konuda bayağı kötü,var mıdır çevre şehirlerde bildiğiniz, güvendiğiniz, sağlam bir Opel Yetkili Servisi?[/B]

Geçmiş olsun öncelikle. Sesi kaydedip bizlere sunarsanız bizler de size çözüm yolları sunabiliriz :)

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Rölantideyken veyahut vitese takıp kalkarken gaza hafif hafif dokunduğunuzda bazen gelen bazen gelmeyen tıkırtı sesi ne metal sesi gibi, ne sac desi gibi. Sanki motor bölümünde, sağ taraflarda, bir yaydan çıkan tıkırtı sesini andırıyor değil mi ?

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
lpg kalibrasyonunuz bozuksa benzin haritasını bozmuş olabilir. oda düzensiz yakıttan dolayı motordan garip sesler gelebilir. fakir karışımda tıkır tıkır sesler geliyor araçta...

brkhn42

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet hocam, aynen dediğiniz gibi. Neyle alakalı olabilir acaba bilginiz varsa cevaplarsanız çok sevinirim

brkhn42

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Rölantideyken veyahut vitese takıp kalkarken gaza hafif hafif dokunduğunuzda bazen gelen bazen gelmeyen tıkırtı sesi ne metal sesi gibi, ne sac desi gibi. Sanki motor bölümünde, sağ taraflarda, bir yaydan çıkan tıkırtı sesini andırıyor değil mi ?

Bilginiz varsa konuda cevaplarsanız çok sevinirim.

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet hocam, aynen dediğiniz gibi. Neyle alakalı olabilir acaba bilginiz varsa cevaplarsanız çok sevinirim

Sorunu ben de çözemedim desem? Gerçi çözmek için uğraşmaya vakit bulamıyorum ancak gözlemlerim sonucunda gaz kelebeğinden geldiğini düşünüyorum. Debriyaj olsa boştayken yapmaz. Volan olsa her viteste ve boştayken her devir değiştiğinde yapar. Egzozu sabitleyen parçalarda da bir deformasyon yok. Hani egzoz gevşek olsa o da tıkırtı yapar ancak şu durumda 1000-1500 devir civarında çıkan bu sesin, ben sadece gaz kelebeğinden geldiğini düşünüyorum bu söylediğim nedenlerden ötürü. Vakit bulabilirsem gaz kelebeğini söküp temizliğini yapacağım.

brkhn42

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sonunda bu konuda bilgili olan bir ustaya gittim ve olayı çözdük, araçta herhangi bir problem yokmuş. Ustanın anlattığı kadarıyla aracın hem benzin enjektörü hem de gaz enjektörü gaz verdikçe ses çıkarırmış zaten, ancak benim araçta sesin aracın içine kadar duyulmasının sebebi yalıtımın iyi olmamasıymış, yani aracın ses yalıtımı iyiyse enjektör sesini içeriden duymuyormuşuz. Bana mantıklı geldi, çünkü gaz verdikçe bu ses gelmeye başlıyor rölantide yok, ve enjektörler de ne kadar gaz verirsen ona göre yakıt püskürtmesi sağladığından sesin neden geldiğini açıklıyor.