Opel Corsa d ayak aydınlatma uygulaması

eyyubtezcan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle merhaba forumu yıllardır takip etmekteyim. Fakat yeni üye oldum. 2014 Opel Corsa aracımın iç aydınlatma adına sadece tavan aydınlatması bulunduğundan geceleri yetersiz gelmekteydi. Bende ne yapabilirim diye düşünürken hem aydınlatma hemde ayrı bir atmosfer katması açısından şerit led kullanarak aydınlatma yaptım. Yapmayı düşünen arkadaşlara faydalı olması açısından paylaşmak istedim.
Aracımın orjinal tesisatı, donanımına vs zarar vermeme konusuna dikkat ettiğimden ne yapabilirim diye inceledim ve kararı tepe lambasının ampulunun iki ucuna kablo lehimleyerek ampulden uç aldım.

7.jpg

tavan döşemesi ile cam arasında kabloyu içeri itebileceğiniz boşluk bulunmakta kabloyu oradan döşeyerek tavan direğinin bakalitinin arkasından devam ettirdim. Ardından torpidonun altına bir uç aldım. Ledleri lehimleyip makaronladım. Tüm kabloları gizli olacak şekilde döşeme ve bakalit altından geçirdim. Ve sonuç.
6.jpg

5.jpg

4.jpg

3.jpg

2.jpg

garbis

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
eline emeğine sağlık çok güzel olmuş

Kaya_44

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Güzel olmuş beyaz renk bende düşünüyorum. Uygulama önerin için teşekkür ederim

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Guzel olmus gule gule kullanin fakat zaten Corsa D lerde ayak aydinlatma montaj yerleri mevcut lambalalarini alip kablosunu cekip orjinal yerlerine montaj gerceklestirebilirsiniz , forumda konular mevcut.

sinannncannn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim merak ettiğim tepe lambasının ordan kabloyu gizleyerek aşağı kadar nasıl çektiniz ? Bugun bende uygulamayı düşünüyorum beyaz renk. Bu arada çalışmanız güzel olmuş elinize sağlık :).

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim merak ettiğim tepe lambasının ordan kabloyu gizleyerek aşağı kadar nasıl çektiniz ? Bugun bende uygulamayı düşünüyorum beyaz renk. Bu arada çalışmanız güzel olmuş elinize sağlık :).

tavandan kablo çekmenize gerek yok , zaten sürücü tarafındaki A sütununu çekip çıkardığınızda karşınıza 3 adet kablo cıkıyor onlardan biri sureki +, biri kapılar açılınca + , diğeri ise - , siz A sutunundan kapılar açılınca + ve - den ek alıp ayak aydınlatmanızı yapabilirsiniz ;)

sinannncannn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tavandan kablo çekmenize gerek yok , zaten sürücü tarafındaki A sütununu çekip çıkardığınızda karşınıza 3 adet kablo cıkıyor onlardan biri sureki +, biri kapılar açılınca + , diğeri ise - , siz A sutunundan kapılar açılınca + ve - den ek alıp ayak aydınlatmanızı yapabilirsiniz ;)

Aslında bu soruyu sorduktan 1 saat sonra aynı işleme bende giriştim :D. Cevabı beklemeden hevesle bende yaptım. Ben tavandan ince bir kablo vasıtası ile aşağı kadar kablo aldım. Tavandan aşağı kadar nasıl kablo çektin diye soracak olursanız, sizin fotolardaki gibi üst lambayı söktüm, orta aynanın hizzasında, tavan kaplamasının ufak bir deliği var, ordan ucu saldım, kalanıda cam ile kaplama arasına iteledim. Tavan kapmalasına zarar gelmedi,kabloyu en köşeden alıp sutunun yanındaki lastik fitillerin içinden aşağı kadar aldım. En son far kumandasının arkasına kadar çekmiş oldum. Gün ışığı led kullandım renk olarak ama çok parlak olduğunu farkettim sonradan, uç aldığım kısım ile şerit ledlerin arasına bir switch birde 10K potansiyometre ekledim seri olarak. Şimdi parlaklığını istediğim şiddette ayarlıyor, kullanmak istemediğim zamanlardada ayak aydınlatmasını komple devre dışı bırakabiliyorum. Bu proje sonrasında cesaret buldum bende ilham verdi bana :).

eyyubtezcan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

kusura bakmayın mesajınızı yeni gördüm. Tavan döşemesinin cam tarafında boşluk mevcut ordan kabloyu iterek geçiriyorsunuz. Ardından sağ direğin plastik kapağını söküyorsunuz. lastiğin altından geçirip alt kısma kabloyu çekiyorsunuz . Sol tarafa geçirmek içinde vites körüğünü kaldırarak arasından geçirdim o şekilde arabanın tüm koltuk altlarını dolandırdım.

Sol direkte kablolar mevcutmuş bunu duymuştum fakat ben kabloları kesmeden işlem yapmak istediğim için bu yolu tercih ettim.