Opel Astra G rölanti-stop etme sorunu!

savas_28

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
herkese selam olsun.
2003 opel astra g 1.6 benzinli aracım var.
dün hava filtresinin kapağını açtım filtreyi çıkarıp hava tutmak için. daha sonra filtre kapağını kapattığımda araç yüksek devirde çalışmaya başladı. ve bugünde çalıştırdığımda yine yüksek devirde çalışıyordu (soğuk-sıcak aynı).
hava filtresinin devamına doğru büyük hortumun üstünde bir parça var, o parçaya giren küçük bir hortumun çıktığını gördüm. (hortumdan ya hava geliyordu yada hava çekiyordu tam hatırlayamıyorum).
hortumu taktım ve marşa bastım araç çalıştı ve hemen stop etti. tekrar çalıştıdrım gaz verdim sıkıntı yok ama bırakınca stop etti. ve hortumu tekrar çıkarttım bu sefer yine yüksek devirde stop etmeden çalıştı. hortumu takınca yine stop ediyor.
sitede biraz aradım ve bu araçlarda rölanti ayarlayıcı, gaz kelebeği, egr yüzünden böyle olduğunu okudum.

sorun tam olarak ne olabilir.
teşekkür ederim.

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Son olarak kurcaladığınız yerdedir sorun. Filtre ve kutusunu tam olarak taktığınıza emin olun. Ardından çıkan boruyu kırmadan takın.

Aracınızın motor kodu nedir? Kelebek mekanik mi, elektrikli mi?

savas_28

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
emre abi iyi geceler. savaş ben hatırlarsın eskilerden.
kutu eminim tam takılı. olay hortumda. takınca stop ediyor çıkartınca yüksek devirde çalışıyor. 2003 model 1.6 twinport motor sanırım. kodu yarın bakar söylerim anca.

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Savaş Merhabalar,
Astra H için konuşuyorum, G içinde adaptasyon vardır muhtemel. Boğaz temizliği, hortum çıkması vs.den sonra gaz kelebek konumunun sıfırlanması ve oksijen değerinin sıfırlanması gerekir.

Diğer ihtimal ise debimetrenin fişi oynamış, kirlenmiş vs. olabilir, sensörün fişi ile oyna, boruları kontrol et hava alıyor mu. Son olarak debimetrenin fişini çek, bakalım bir değişiklik olacak mı?

savas_28

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
daha önce böyle birşey yoktu. yanlışlıkla hortumu çıkarıyorum ve eskisi gibi takıyorum stop ediyor araç. benimde aklıma adaptasyon geliyor. yarın iyice bakıcam dediğin kontrolleri yapıcam.
bu parça egr mi oluyor? egr'yle ilgili yıllardır okuyoruz görüyoruz hep sorun yaşanıyor. ve iptal edenleride görüyoruz. şimdide elektronik müdaheleyle parçayı sökmeden iptal ediyorlar.
bende iptal ettirmeyi düşünüyorum iyimi olur kötümü olur? kötü yanını görene rastlamadım sanırım hiç.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bir yerden yanlış hava almıyorsa İAT sensorununa bak yanlışlıkla ya soketi yada kendisine zarar vermiş olmayasın

suluboya44

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
geçenlerde benim aracada oldu, bende hava filtresini sökmüştüm zenonu rahat takabilmek için, hava borusunun arkasında gaz kelebeğine giren ince bi boru vardı, yerinden çıkmış arac 15000 devir çalışıyo sürekli, ancak stop edip bakıp çıkan hortumu yerine takınca düzeldi, gaz kelebeğine giren boruydu, siz asıl kalın hava borusunun üzerindeki soketi bi kontrol edin bence,,,

savas_28

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
geçenlerde benim aracada oldu, bende hava filtresini sökmüştüm zenonu rahat takabilmek için, hava borusunun arkasında gaz kelebeğine giren ince bi boru vardı, yerinden çıkmış arac 15000 devir çalışıyo sürekli, ancak stop edip bakıp çıkan hortumu yerine takınca düzeldi, gaz kelebeğine giren boruydu, siz asıl kalın hava borusunun üzerindeki soketi bi kontrol edin bence,,,

hortumu takınca düzelmemesi kafama takıldı düzelmesi gerekmiyormu?
akşam detaylıca bakıcam teşekkürler ilginiz için

savas_28

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sorunu çözdüm arkadaşlar forumun sayesinde. hortumun ucundaki iğne takılmış bir iki sallayınca taktım hortumu düzeldi teşekkürler herşey için