OHC motor triger değişimi

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bana özelden gelen bir rica üzeri kadett OHC motoru triger değişimini Kardeşime özelden ilettim ama forumda ihtiyacı olan mutlak bir gün çıkacağı için bilgileri paylaşmak istedim.Bilgilerimiz herkeze faydalı olması amacı ile motor hacmi değil direkt OHC motor olarak Başlıkla açtım.

V kayışını sökün,ön plastik kapağı sökün akü artı kutubunu sökün kenara bir plastiğe sarın kontak yapmasın,bujileri sökün gerekli anahtar ile krankmili kasnağını çevirin size dışa doğru bir civi gibi çıkıntı göreceksiniz kasnakda bir işaret göreceksiniz kazınmış (I)gibi işaret onu denk getirin aynı zamanda motorun kamşaft kenarında en üstde gene böyle bir (I) yuva aynı zamanda kamşaft üstü motor kısmında plastik kapaı söktüğünüzün üstünde V biçimde işaret var alt ve üst işaretler gelecek şekilde krankmilinden çevirin belki tek turda belki ikinci turda ikisi alt ve üst senteye gelecektir.BU halde iken su pompasını 3 vidasını gevşetin ve çevirerek yani döndürerek gevşetin trigeri sökün(dikkat sakın yukarı ve alt dönmesin) el freni çekik olsun araba oynamasın(hoş aklımda kaldığı kadarı ile biz o eski motorlara freilaufer diyoruz asla hatada sübap pistona vurmaz ama zamanlamayı kaçırırsanız sonra uğraşırsınız.
neyse,triger takın ve su pompasını tkrar ters istikamete çevirerek(zaten göreceksiniz tek bir yöne triger gerecektir) trigeri gerin su pompası vidalarını 25NM tork anahtarı ile sıkın.
sonra krankmili kasnağından tutarak iki tur çevirin bakın işaretler gene yerine geliyormu? gelmezse sökün düzeltin sonra tekrar deneyin,en son triger gergisi kontrolü yapın uzun boş olan(daha doğrusu su pompasının tam karşısı çivili sente olan yerden trigeri yerini elinizle çevirince zor 90 derece dönebilsin.kolay gelsin sorun olursa yaz. ben konuyu forma yazıyorum ki olabilir aynı problemi olan görebilsin

ss5p1.jpg

eğer motor OHC olup gergisi su pompası değilde gergi bilyesi üzeri ise sistem gene aynı yanlız triger germesi su pompası değil gergi bilyesi ile yapılır
c16se-zahnriemen-2847304870816086587.JPG

Son düzenleme: