Öğretmen adaylarıyla ibretlik araştırma

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Yazacaklarım kesinlikle şahsınızla ilgili değil. Tamamen Radikal gibi bir kağıt parçasının tutumuyla ilgili...

Böyle bir gazeteden ancak böyle dandik bir araştırma (!) beklenirdi zaten. Böyle saçma şey mi olur Allah aşkına! Alıntıya bakın:

“İngiliz’in zaten mevcut olan cesaretine, Hıristiyan dini ayrı bir kuvvet katmıştı. İngiliz ordusu daima savaşa hazırdı. Yorulmak bilmezdi. Müslümanların üç günde aldıkları bir yolu, bir gecede alırdı. Yüz Müslüman’ın on bin İngiliz’den daha fazla gürültü yaptığını Doğulu yazarlar bildirmektedir. İngiliz askerlerinin cesareti her türlü takdirin üzerinde idi.

İngilizler bu özelliklerden hangisini taşıyormuş? Her daim savaşa hazır olan Türk'ten başka hangi millet var dünya yüzünde? Hangi cümleyi ele alırsanız alın, sakat... Saçma sapan, ipe sapa gelmez cümleleri allayıp pullayıp sorarsanız millet de işte böyle cevap verir, doğruyu görünce:

“Bu tanımlamalar İngilizlere yakışmıyor, ama bize yakışıyor”

Ben olsam ben de böyle derdim. Tarihi gerçekleri örtbas etme hedefli, taraflı bir haber (!)...

Katıldığım tek nokta, bizim öğrencilerimizin gerektiği gibi eğitilememesi. Eğitimli olmamaları. Ama burda lafı ortaya koymuşlar, cuk diye de oturmuş...

Kaanka

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.unicef.org
Yazacaklarэm kesinlikle юahsэnэzla ilgili deрil. Tamamen Radikal gibi bir kaрэt parзasэnэn tutumuyla ilgili...

Bцyle bir gazeteden ancak bцyle dandik bir araюtэrma (!) beklenirdi zaten. Bцyle saзma юey mi olur Allah aюkэna! Alэntэya bakэn:

Эngilizler bu цzelliklerden hangisini taюэyormuю? Her daim savaюa hazэr olan Tьrk'ten baюka hangi millet var dьnya yьzьnde? Hangi cьmleyi ele alэrsanэz alэn, sakat... Saзma sapan, ipe sapa gelmez cьmleleri allayэp pullayэp sorarsanэz millet de iюte bцyle cevap verir, doрruyu gцrьnce:

Ben olsam ben de bцyle derdim. Tarihi gerзekleri цrtbas etme hedefli, taraflэ bir haber (!)...

Katэldэрэm tek nokta, bizim црrencilerimizin gerektiрi gibi eрitilememesi. Eрitimli olmamalarэ. Ama burda lafэ ortaya koymuюlar, cuk diye de oturmuю...

Maalesef ben size pek katilamiyorum. En basta “ Tarihi gercekler “ tanimini dogru bulmuyorum. Bunca yillik yurtdisi tecrubelerim bana birsey ogrettiki, oda “Tarihi gercekler” diye bir seyin olmadigi, her ulkenin kendine gore, kendi cikarlari, bakis acisi dogrusunda yazdigi tarih oldugu. Ornegin siz “ Ben kalles Bizanslinin torunuyum” diyecek bir Yunanli hayal edebiliyor musunuz? Veya “ Ben adi Ingiliz cocuguyum” diyecek bir Ingiliz ? Birinin “ Kahramanca dusman topraklarini ele gecirdik” dedigi bir olaya karsi tarafin tarihcileri “ Kallesce topraklarimiza el konuldu “ der ki, bundada sasilacak bir yan yoktur. O yuzden tarihi bilgilere temkinli sekilde guvenmekte fayda vardir.

Ayrica bizim her daim zavasa hazir oldugumuz, digerlerinin olmadigi konusunada katilmiyorum. Bu kadar savasa hazirlikliysak, kabiliyetliysek niye bitiremiyoruz 20 yildir su terror illetini ? Kimsede isin siyasi yanini katmasin isin icine. Siyasetle askeri gucu ayiramazsiniz. Eger siyasi yonden zorluklar varsa hic baslamayacaktik terorle mucadeleye, eger basladiysakta ne Amerika, ne Rusya demeden sonuna kadar gidip dumduz edecektik orayi, ama beceremedik maalesef.

Dedigim gibi, yurt disinda yasamak gercekten cok sey katiyor insana. Kendine disarida baskasinin gozuyle bakma , kendini yargilama sansi veriyor en basta. O yuzden gazetedeki yaziya buyuk olcude katilmak durumundayim. Ama oz elestiri yapmam ulkemi, milletimi sevmedigim anlaminada gelmez.

astra_metin

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu tarz soruları hangi ülke vatandaşına sorarsak soralım tabikide milliyetçi cevaplar alırsınız. Aksi düşünülemez bile, her türk evladı uluslar arası durumlarda ülkesinin çıkarlarını düşünür, düşünmek zorundadır. Aksi halde bir bütün, bir halk, bir ülke olamayız.Radikal gazetesi istediği haberi yapmak için kelime, soru oyunları ile karşısındakilere istediği cevabı verdirtmiş. Ama bu haberi yapmak amacını aşıyor başka çıkarlar sorusunu getiriyor akla.

Terör örneğide vermek burada yanlış olmuş ama, 20 yıldır terörü bitirememmizin sebebi üyesi olmaya çalıştığımız avrupa birliği ülkeleri ile birlikte güya dost okyanus aşırı ülkelerden sürekli maddi manevi askeri eğitim her türlü yardımı alması ve iç içe yaşadığımız teröryanlısı kalleş insanlardan, terör örgütünü maddi manevi destkleyenler yüzünden bitmiyor.istesek bir günde bitiririz ..ama çok kişinin canı yanar.

Uluslararası ilişkilerde malesef böyle olmuyor ..koskoca amerika yı 1 kişi tek başına ne hale getirdi..insanları korkuyla yaşattı ve hala amerika terörle mücadele ediyor bitiremedi ekonomisi çöküşte, üstelik karşısındaki örgütün iç destekçileri , uluslararası destek veren devletlerde yok.

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Maalesef ben size pek katilamiyorum. En basta “ Tarihi gercekler “ tanimini dogru bulmuyorum. Bunca yillik yurtdisi tecrubelerim bana birsey ogrettiki, oda “Tarihi gercekler” diye bir seyin olmadigi, her ulkenin kendine gore, kendi cikarlari, bakis acisi dogrusunda yazdigi tarih oldugu. Ornegin siz “ Ben kalles Bizanslinin torunuyum” diyecek bir Yunanli hayal edebiliyor musunuz? Veya “ Ben adi Ingiliz cocuguyum” diyecek bir Ingiliz ? Birinin “ Kahramanca dusman topraklarini ele gecirdik” dedigi bir olaya karsi tarafin tarihcileri “ Kallesce topraklarimiza el konuldu “ der ki, bundada sasilacak bir yan yoktur. O yuzden tarihi bilgilere temkinli sekilde guvenmekte fayda vardir.

Bu paragrafa katılıyorum. Zaten benim de ifade etmeye çaıştığım şey çok farklı değil. Yani siz tutup bir Türk'e, İngiliz'i övecek sözler söylerseniz, alacağınız cevap bu. İster katılın ister katılmayın. Bu milletin "kan çekiyor" diye muhteşem bir atasözü vardır.

Ayrica bizim her daim zavasa hazir oldugumuz, digerlerinin olmadigi konusunada katilmiyorum. Bu kadar savasa hazirlikliysak, kabiliyetliysek niye bitiremiyoruz 20 yildir su terror illetini ? Kimsede isin siyasi yanini katmasin isin icine. Siyasetle askeri gucu ayiramazsiniz. Eger siyasi yonden zorluklar varsa hic baslamayacaktik terorle mucadeleye, eger basladiysakta ne Amerika, ne Rusya demeden sonuna kadar gidip dumduz edecektik orayi, ama beceremedik maalesef.

İlk paragrafa ne kadar katılıyorsam buna da en az o kadar karşıyım.

Türkler tarih boyunca savaşçılıklarıyla dünyaya nam salmıştır. Birçok askeri tertip, düzen, işleyiş v.s. Türklerden, dünya milletlerine yayılmıştır. At üstünde doğup, yaşayıp, ölen başka hangi millet var? İsterseniz bir de yabancı gözüyle bakalım:

türklerin yalnız sonsuz bir cesareti değil, iradeleri sersemleştiren bir sihirbaz zekası vardır. işte türk bu zekasıyla zafer kazanır, uygarlıklar yaratır ve insanlık dünyasında en şerefli hizmeti başarır. zaten avrupa'nın yarısını yüzyıllarca boyunduruk altına almak başka türlü mümkün olamazdı.
çarnayev (rus komutan)

silahlı milletin en canlı misali türklerdir. bu diyar köylüsünün orak, katibinin kalem ve hatta kadınlarının etek tutuşunda silaha sarılmış bir pençe kıvraklığı vardır. türk ata biner gibi oturur, keşfe yollanan asker gibi uyanık yürür.
moltke

savaşın zevkini almak isteyen herkes türklerle savaşmalıdır.
tawsend (ingiliz komutan)

türkler yaman binicidirler. türkler hücumunda düşmanı bir yaprak gibi çevirip bozarlar.
câhiz (arap bilgini)

kılıcı insafsız bir beceriyle kullanan türkün eli, yendiği insanların yarasını sarmakta da ustadır.
lord byron

Netteki tüm sözleri buraya kopyalamayayım. Bunlar sadece buzdağının görünen kısmı ve savaşla ilgili olanları. Türklerin savaşçılıklarını inkar edemeyiz. Tüm dünya kabul eder bunu...

Terör meselesi ise bambaşka. Savaş ayrı terör ayrıdır. Terör kalleşliktir. Er meydanında teöristin işi olmaz. Türkiye terör belasını bitiremediyse bunun nedeni savaşçı millet olmayışı (!) değildir. Tam aksine yukarıdaki arkadaşın belirttiği gibi istese kökünden halleder. Ama biraz kanlı olur... Sapla samanı karıştırmayalım.

Dedigim gibi, yurt disinda yasamak gercekten cok sey katiyor insana. Kendine disarida baskasinin gozuyle bakma , kendini yargilama sansi veriyor en basta. O yuzden gazetedeki yaziya buyuk olcude katilmak durumundayim. Ama oz elestiri yapmam ulkemi, milletimi sevmedigim anlaminada gelmez.

Vatan sevginize diyecek sözüm olmaz, olamaz. Yurtdışında yaşamanın da insana birçok farklılık katacağına inanıyorum. Saygım sonsuz.

Ancak burda Radikal yanlı davranmış, olmamış. haber niteliği bile olmayan bir saçmalığı bilimsel araştırma diye önümüze koymuş. Katılmam mümkün değil.