Öğrenci servisleri hakkında

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bana sorulan ama hiç bir bilgim olmadığı bir konu ve merak ettiğim için mutlaka işi bilen bir arkadaşımız vardır diye sizinle paylaşayım dedim.Bu öğrenci servislerinde araçların yaş sınırı varmış.Öğrenci servisi yapacak araçlarda yaş sınırı nedir bu konuda bilgisi olan var mı?

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Bilindiği üzere, 17.09.2009 tarih ve 27352 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikle servis araçlarının yaş sınırı 12’den 20’ye çıkarılmış ve taşıt içi düzeni sağlamak, okul öncesi eğitim ve ilköğretim öğrencilerinin inme ve binmeleri sırasında yardımcı olmak üzere bulundurulması zorunlu olan rehber personelin en az ilköğretim mezunu olmasına karar verilmişti. Türk Eğitim Sen olarak Danıştay’a açtığımız dava sonucu, söz konusu değişiklerin doğru olmadığı gerekçesiyle Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik iptal edilmiştir.

Çocuklarımızın can güvenliği her şeyden daha önemlidir. Buna rağmen öğrencilerimizin can güvenliğini tamamen ekonomik kaygılara kurban eden bir anlayışın olduğunu görmek üzüntü vericidir.

Trafiğe çıkması bile sakıncalı olan 20 yıllık bir aracın okul servisi olarak kullanılmasına imkân tanınması ve çocuklarımızın güvenliğinin ilköğretim mezunu olan insanlara bırakılacak olması biz eğitimcileri kaygılandırmaktadır. Bu yönetmelik değişikliğinde şayet ekonomik kriz gerekçe gösteriliyorsa, bu büyük bir hatadır. Çünkü hiç kimsenin, hiçbir kurumun, hiçbir bakanlığın; tasarrufu minik bedenler üzerinden yapmaya hakkı yoktur.

İşte bu nedenlerle Türk Eğitim-Sen; Danıştay Başkanlığı’na, Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin, “Okul Servis Aracı olarak kullanılacak taşıtların yaşları yirmi yaşından büyük olmamalıdır. Taşıtların yaşı fabrikasınca imal edildiği tarihten sonra gelen ilk takvim yılı esas alınarak hesaplanır” ibaresi ile “Rehber personel için 20 yaşını doldurmuş ve en az ilköğretim mezunu olmak,” ibaresinin öncelikle YÜRÜTMESİNİN DURDURULMASI ve İPTALİ için dava açtık.

Anayasaya ve Uluslararası Çocuk Hakları Sözleşmesine atıfta bulunulan Türk Eğitim-Sen olarak dava dilekçemizde şu görüşlere yer verilmiştik: “Dava konusu yönetmelik maddeleri, çocukların korunması ilkesine tamamen zıt nitelikte olup, bu yönüyle kamu yararı ve hizmet gerekleri ilkesine de aykırılık teşkil etmektedir. Önceki düzenleme ile okul taşımasında kullanılan servis araçlarının azami 12 yıllık olması öngörülmüş iken, bu madde değiştirilerek, araç yaşı 20’ye çıkarılmış, böylelikle çocukların daha eski araçlarla, güvenliğin daha az olduğu biçimde taşınmaları ihtimali gündeme getirilmiştir. Diğer yandan, servislerde bulunan rehber personelin en az lise mezunu olması şartı, “..en az ilkokul mezunu olmak..” şeklinde değiştirilerek, çocukların korunması ilkesine ters yönde düzenleme getirilmiştir.

T.C. Anayasası’nın 90/son maddesine göre, usulüne uygun olarak yürürlüğe konulmuş uluslararası sözleşmeler, normlar hiyerarşisinde Anayasadan sonra gelmektedir. Bu sebeple, iç hukukta mevcut düzenlemelerin, devletin taraf olduğu sözleşmelere aykırı olması durumunda, alt norm üstte yer alan norma aykırı olamayacağından, iptali gerekmektedir. Dava konusu yönetmelik maddeleri de, gerek T.C. Anayasası’nda yer alan çocukların korunmasına ilişkin hükümlere, gerekse Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından imzalanarak, Aralık 1994 tarihinde yürürlüğe giren Birleşmiş Milletler Uluslararası Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne aykırı bulunmaktadır.”

Türk Eğitim Sen olarak bu gerekçelerle Danıştay’a, 17.09.2009 tarih ve 27352 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 1. maddesinde yer alan "Okul Servis Aracı olarak kullanılacak taşıtların yaşları yirmi yaşından büyük olmamalıdır. Taşıtların yaşı fabrikasınca imal edildiği tarihten sonra gelen ilk takvim yılı esas alınarak hesaplanır." İbaresi ile 4. maddesinde yer alan "Aynı Yönetmeliğin 8 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir:" b) Rehber personel için 20 yaşını doldurmuş ve en az ilköğretim mezunu olmak," ibarelerinin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açtığımız dava neticesinde; Danıştay 8. Dairesinin 2009/8738E sayılı ve 15.12.2009 tarihli kararı ile bahsi geçen ibarelerin yürütmesi durduruldu ve 29.04.2011 tarihli kararı ile de aynı ibarelerin iptaline oy birliğiyle hükmedildi.

personelmeb.net

Son düzenleme:

paroda

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sabahları Ankara da Eskişehir yolunda 120 nin altında gitmiyorlar... Arkasında da OKUL TAŞITI yazıyor... Nasıl bir iş anlamadım....

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kuzenim ve babası eniştem servis işi yapıyorlar. araç yaş şartı yönetmelikte 20 olduğu doğrudur ancak okul bu işte en önemli etken. mesela bizim karabükte safran ilköğretim okulu var seneye araçlar en az 2008 olması gerekecek. servis annesi yani rehber personel bulundurulması ilk ve orta okul servislerinde zorunlu. her koltukta emniyet kemeri zorunlu açılır camların kafesli olması zorunlu. dur lambası nizami çalışacak. kapı açık olduğunda dıt dıt diye bir ses ötmesi zorunlu. şöför olarak ben bazen gidiyorum servise bir sıkıntı çıkarmadılar ama src belgesi bulunduruyor abimler ne olur ne olmaz diye :) okul taşıtı yazısı nın rengi soldu diye muayneden geçmedi araba.ve o yazı arka camda olacakmış (ne alakaysa). hız olayına gelince 120 ile gidiyor demiş bir arkadaş ama mecburen servis araçları hızlı gitmeye. abimin arabasında 20 tane öğrenci var bunların biri anyada biri konyada okulları farklı olanlar var. hepsinin derside aynı saatte başlıyor doğal olarak onları yetiştirmek için hızlı gittikleri doğrudur...

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kuzenim ve babası eniştem servis işi yapıyorlar. araç yaş şartı yönetmelikte 20 olduğu doğrudur ancak okul bu işte en önemli etken. mesela bizim karabükte safran ilköğretim okulu var seneye araçlar en az 2008 olması gerekecek. servis annesi yani rehber personel bulundurulması ilk ve orta okul servislerinde zorunlu. her koltukta emniyet kemeri zorunlu açılır camların kafesli olması zorunlu. dur lambası nizami çalışacak. kapı açık olduğunda dıt dıt diye bir ses ötmesi zorunlu. şöför olarak ben bazen gidiyorum servise bir sıkıntı çıkarmadılar ama src belgesi bulunduruyor abimler ne olur ne olmaz diye :) okul taşıtı yazısı nın rengi soldu diye muayneden geçmedi araba.ve o yazı arka camda olacakmış (ne alakaysa). hız olayına gelince 120 ile gidiyor demiş bir arkadaş ama mecburen servis araçları hızlı gitmeye. abimin arabasında 20 tane öğrenci var bunların biri anyada biri konyada okulları farklı olanlar var. hepsinin derside aynı saatte başlıyor doğal olarak onları yetiştirmek için hızlı gittikleri doğrudur...

Arkadaşım bizim memleket ufak yer.Bana bunu danışan arkadaşımın bana verdiği rakamlara göre gayet güzel para kazanıyor gibi görülüyor bu öğrenci servisleri.Açıkçası bende olayı merak ettim.Peki öğrenci servislerinde ücret neye göre ödeniyor?Öğrenci sayısına göre mi yoksa gidilen kilometreye göremi.Sanırım bu öğrenci servisleri taşımalı eğitim sistemi dahilinde milli eğitimden para alıyorlar.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Para kazanmasalar o işi yaparlar mı? Bazı illerde taksi plakası gibi servis plakaları için de ekstra rakamlar alındığını duymuştum. Servis ücretleri mesafe üzerinden belirleniyor, bazı firmalar kardeşlere ve öğretmen çocuklarına özel indirim yapıyorlar.

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Adamın dediği rakamlar gayet iyi geldi açıkçası bi dahaki sene temiz az kilometreli 4 tane yeni kasa reno master alıp çalıştırsam mı bir şirkette diye aklıma girmiyo değil :)

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
İmkanın varsa neden olmasın?

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
abim karabük ilinin son plakasını aldı :D s6067 son plaka karabükte :) arabayla birlikte 120 binden bahsediliyor. araç fiyatları :D araçta ducato 2.8 multijtet 2004 model. :) öğrenci fiyatları olarak kardeşim evimize 8 km uzakta okuyor gidiş geliş 90 tl veriyoruz. okul mesafesi ne kadar uzarsa o kadar fiyat artıyor. he şuda var mesela geçen sene abimin arabaya bizim siteden 18 öğrenci bulmuştuk tek noktadan topladığı için fiyatta biraz daha indirim yapmıştı kişi başı. servisciler koop. var orda max ücret var mesafeler arası onun üstü yasak ama altında fiyat verebiliyorsunuz. bir araba karabükte aşağı yukarı masrafları çıktıktan sonra aylı 2 bin tl yakın para bırakıyor...