N'den D'ye geçişte araba aşırı sarsılıyor

Berkin

VIP Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese merhaba,
Özellikle kırmızı ışıklarda yada uzun süreli beklemeli dur kalk trafiklerde araba durduğunda hep vitesi N konumuna alırım. 2 gündür N den D ye geçişlerde araba inanılmaz sarsılıyor ve eğer yokuştaysam geri kaydırma yapıyor. Herhangi bir arıza ışığı yada uyarısı çıkmış değil. Arabam 1.4 t sport otomatik vites. Haftasonunda arabayı bir ustaa götürecem ama o zamana kadar sorun teşkil eder mi ve sebebi ne olabiiir bilen va mı?

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
@Berkin hocam dümdüz yolda bile olsanız otomatik viteslerin altın kuralı D ile N arasında veya N ile D arasında vites değiştirirken mutlaka ama mutlaka frene basılmalıdır. Basmazsanız aracınız sarsılır buna dikkat ederek bir daha denermisiniz.

sniper23

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet bende de ayni problem vardi. Hasip beyin verdiği bu bilgiyi bende denedim duzeldi :)

Berkin

VIP Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
@Berkin hocam dümdüz yolda bile olsanız otomatik viteslerin altın kuralı D ile N arasında veya N ile D arasında vites değiştirirken mutlaka ama mutlaka frene basılmalıdır. Basmazsanız aracınız sarsılır buna dikkat ederek bir daha denermisiniz.
Hasip hocam bende ilk başta frene tam basmıyorum sandım. Çünkü eğimlerde araba bu sarsıntıdan sonra kayıyordu. Frene sonuna kadar bastım ama sarsıntı devam etti. Cumartesi günü bir arkadaş araba dururken 30 saniye kadar 2500 devirde tut dedi arabayı. Bunu yapınca düzeldi. Mantığını sorduğumda üzümüne ye bağını sorma dedi. Neden böyle oldu bilmiyorum ama şuan sorunum düzeldi.

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Alla alla çok ilginç bir bilgi daha öğrenmiş olduk :)

sniper23

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çok şaşırdım gerçekten bir deneyelim bunu da hasip bey bu arada sanziman yağ değişimi yapacaktiniz. Yaptiniz mi ?

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
@sniper23 hocam iş yoğunluğundan henüz vakit ayıramadım ancak aklımda kesinlikle bakıma gittiğimde şanzıman yağını değiştireceğim.

sniper23

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Teşekkürler Hasip hocam. Değiştirdikten sonra performans ile ilgili bilgileri paylaşırsan sevinirim.