Nakil hastasının raporu ile ötv indirimi ile araç almak ?

peace27

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar babam 2010 yılında karaciğer nakli oldu çok şükür şuanda durumu iyi, malulen emekli, doğal olarak sanırım raporlu oluyor bu tür hastalar, çünkü malulen emekli iş göremezlik raporu var.
Bu aralar sıfır araçlara baktım engelli raporu veya kişi araç kullanamayacak durumda ise 1ci ve 3cü derece yakınları kullanmak şartı ile araç alabilmektedirler.
Yalnız araştırmalarımın neticesinde engelli diye geçiyor bu rapor konusu altında, şuanda babamda bu sınıfta mı sonuçta iş göremiyor ve raporu da var.
Bu durum altında biz araç alabilirmiyiz, alabilme şansımız var ise segment fark ediyor mu ? Bu konuda bilgisi olan arkadaşlarımızdan yorumlarını rica ediyorum.
Sağlıklı ve herkese uzun ömürler dileği ile.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Öncelikle babanıza geçmiş olsun diyorum.
Bir kişinin engelli haklarından faydalanması için öncelikle elinde engelli sağlık kurulu raporu düzenlemeye yetkili (son yıllarda yönetmelik değişmediyse bazı devlet/ üniversite hastaneleri, özel hastaneler olmaz) hastanelerden kişinin engel durumunu gösterir bir sağlık kurulu raporunun olması gerekir.

peace27

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle babanıza geçmiş olsun diyorum.
Bir kişinin engelli haklarından faydalanması için öncelikle elinde engelli sağlık kurulu raporu düzenlemeye yetkili (son yıllarda yönetmelik değişmediyse bazı devlet/ üniversite hastaneleri, özel hastaneler olmaz) hastanelerden kişinin engel durumunu gösterir bir sağlık kurulu raporunun olması gerekir.

Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim, bu konuda rapor var elimizde, zaten bu rapordan dolayı ayrıca malulen emeklilik durumu var, kurulun vermiş olduğu rapor.
Fakat benim netlik kazandırmak istediğim şudur fiziken engellilere mi acaba bu durum geçerli.Ayrıca iyi dilekleriniz içinde teşekkür ederim.

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Fiziksel engel şartı yok. Benim bir akrabam yatalak hasta ve engelli raporu var. Damadı "hastanın işlerini halledebilmek" için ötv indirimiyle araç aldı. Tabi araç hasta adına.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Malulen emeklilik raporu aynı işi görmüyor diye biliyorum, engelli raporu çok farklı bir kategoride değerlendirilir.

peace27

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Fiziksel engel şartı yok. Benim bir akrabam yatalak hasta ve engelli raporu var. Damadı "hastanın işlerini halledebilmek" için ötv indirimiyle araç aldı. Tabi araç hasta adına.

Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim müsait olduğunuz her hangi bir zamanda bu konuda detaylı bir şekilde yardımcı olursanız sevinirim.Özelden veya burdan fark etmez.

sakura71

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ÖTV indirimli araç iki şekilde alınır.
1-%90 ve üzeri engelli raporu olanlar.
Babanızın böyle bir heyet raporu var ise aracı babanız üzerine alır ve 3. dereceye kadar akrabaları aracı kullanır.
2-Aracı hareket ettirmeye yaran donanımlarını kullanmaya engel durum (ayak, el, kol gibi) var ise yine heyet raporu alınarak araç alınabilir. Burada oranın bir önemi yok. % 5 olsa bile olur. Ancak bu durumda araç sahibinin engelli ehliyetinin de olması gerekir.

peace27

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ÖTV indirimli araç iki şekilde alınır.
1-%90 ve üzeri engelli raporu olanlar.
Babanızın böyle bir heyet raporu var ise aracı babanız üzerine alır ve 3. dereceye kadar akrabaları aracı kullanır.
2-Aracı hareket ettirmeye yaran donanımlarını kullanmaya engel durum (ayak, el, kol gibi) var ise yine heyet raporu alınarak araç alınabilir. Burada oranın bir önemi yok. % 5 olsa bile olur. Ancak bu durumda araç sahibinin engelli ehliyetinin de olması gerekir.

Teşekkür ederim yorumunuzdan dolayı.