muayene için gerekli evraklar ?

meftunn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar, hayatımda ilk defa arabayı muayeneye götürücem.

Ne gerekli ?

1- Maliyeden vergi borcu yoktur yazısı alıcam ( tüvtürkün sitesinden anladığıma göre bu yazıyı istasyonlardan da verebiliyolarmış ama aracın üzerinde bi borç çıkarsa geri evine dönüyomuşsun)

2- Egzoz pulu alınacak... bu işlemide herhangi bir yetkili servis 20 ytl karşılığında yapıomuş galiba ancak bunun neden istasyonda yapılmadığını anlamış değilim...

3- 111 lira harç yatırcam, buda istasyonda yatıcak galiba ?

bunun haricinde bişey var mı acaba ? yada söylediğim şeylerle ilgili bi hata...

lütfen yakın zamanda tüvtürke muayene giden bi arkadaş sorumu cevaplasın... bilmeyenler de öğrenmiş olur en azından..muayene ile ilgili konu başlığında herkes yok xenon geçer mi yok egzoza gül taktım vitesede kuş kondu falan tarzı sorular sormuş, arama yaptım ama sorumun cevabını bulamadım, o yüzden de başlığı açtım.. hadi hayırlı olsun.. teşekkürler..

halilakel

Kayıtlı Kullanıcı
33-Mersin
Siteyi ziyaret et
eğer araca ait borç yoksa direk tuv türk istasyonuna gidip harcı yatırıp muayeneye girebilirsin; eksoz muayenesini servisler yapıyor 19 ytl tutuyor; ama onun tuvtürkteki muayeneyle bir alakası yok; eğer lpg varsa ve işli olduğunu düşünürsek ; önce sızdırmazlık almanız lazım; bu da 25 ytl tutuyor; zaten lpglileri ayrı muayene ediyorlar burada; yani sıra olarak önce sızdırmazlığa girip sonra muayeneye giriliyor....

ceysen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ayrıca sabit konular bölümünde de açıklamalar mevcut

meftunn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hmm.. teşekkürler bu sayfayı daha önce görmüştüm aslında ama arkadaşın bana egzoz emisyon ölçümünü yaptırıcan öle gidicen falan demesi kafamı karıştırmıştı...

o zaman bu durumda sadece vergi dairesinden yazı alıcaz ve gidicez öle mi ???? bu arada ücret 111 deil 127 die gözüküyo

meftunn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
eğer araca ait borç yoksa direk tuv türk istasyonuna gidip harcı yatırıp muayeneye girebilirsin; eksoz muayenesini servisler yapıyor 19 ytl tutuyor; ama onun tuvtürkteki muayeneyle bir alakası yok; eğer lpg varsa ve işli olduğunu düşünürsek ; önce sızdırmazlık almanız lazım; bu da 25 ytl tutuyor; zaten lpglileri ayrı muayene ediyorlar burada; yani sıra olarak önce sızdırmazlığa girip sonra muayeneye giriliyor....

teşekkürler..

peki bu egzoz ölçümü ne için yapılıyo? bunuda öğrenmiş olalım

halilakel

Kayıtlı Kullanıcı
33-Mersin
Siteyi ziyaret et
ekzoz ölçümü eksozdan çıkan gazın çevreye çok zararlı olup olmadığını ölçmek için yapılıyor; eğer ölçülen değerler olması gerekenlerin üzerinde çıkarsa araç hem çok yakıyor hem de çevreyi aşırı kirletiyor; eksoz muayenesi senede 1 kez yapılıyor ve 19 ytl idi en son;genelde yetkili servisler yapıyor bu muayeneyi; eğer eksoz muayenesi gecikmil ise cezası var sanırım ve eksoz muayenesi yapılmayan bir araç trafikte yakalanınca süre veriliyor; eğer verilen süre içinde yapılmazsa ağır maddi cezası var bildiğim kadarıyla...

meftunn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
araba sıfır ve şimdi 3. yaşını doldurmak üzere.. hiç egzoz ölçümü yaptırmadım, soran da olmadı ama yine de bu konuyu da tam bi araştırmak lazım o zaman... tekrar teşekkürler...

meftunn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bugün tüvtürke sordum... egzoz emisyon ölçümüne bakıyolarmış.. var mı yok mu diye
yoksa kusur sayılıomuş ama muayeneden geçiomuşsunuz...
benim aracın model yılını falan sordu operatör ve dediğine göre benim araba için egzoz emisyon ölçüm periyodu muayene ile aynıymış... sizin opelleriniz içinde öle olsa gerek heralde
yani ya 19 ytl verip yaptırıp gitcez yada salla diycez..