MTV Odeme Sorunu...

eL_nino

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
MTV 2010 yili 1. taksidini odemek icin gecen yil bu zamanlar internet ortamina girdigimde aracimin 2010 yili vergisinin 2 taksidininde pesin olarak odendigini gordum.Aracimin vergisini odeyecek benden haric az bir ihtimalde olsa ancak babam olabilirdi fakat o da degildi odeyen.Yani bilmedigim bir kisi hata ile aracimin vergisini odemisti.Ertesi gun vergi dairesine bununla ilgili gittim ve veznedeki gorevliye durumu anlattim.Kendisi ya anlamamis gibi gorundu yada ugrasmak istemedi ki sefine gitmemi istedi.Bolum sefinin odasina gidip durumu anlattigimda bayan bana "odenmis iste neden hala sorguluyorsunuz" dediginde zaten sinir harbi icinde olan benim tepem iyice atti."Bu vergiyi ben odemedim,hata ile baskasi odemis ve bir gun bu kisi hatasini anlayip odemeyi geri alabilir mi?" diye sordum.Bayan "evet" dedive ekledi "surekli sorgulayin ve odemeyi o kisi geri cektiginde gelip verginizi yatirin".Bende "bugun gununde odeyecegim vergiyi bir kac ay sonra o kisi odemeyi geri cektiginde ben dogal olarak ertesi gun cezali odeyecegim" dedigimde yine bana "haklisiniz" dedi."Ben vergimi odemeye geldim hanimefendi" dememle bayanin 1 dk. deyip gitmesi bir oldu.Geldiginde buyuk ihtimalle mudurun yanina gidip gelmisti.Kendisi "bana bu odemeyi benim vergi hesabima arti meblag olarak yatiracaklarini ve odeyen kisinin olaki parayi cektiginde sistemin benim artidaki hesabimdan oraya odeme yapacagini ve herhangi bir olumsuzluga karsi yinede odeme dekontumu iyi saklamam" konusunda bahsetti.
Ozet olarak boyle bir olay gecmisti basimdan.2010 yili icinde sozkonusu herhangi bir geri cekim olmadi paramdan ve az once baktigimda internet ortamindaki MTV sorgulamam da bununla ilgili bir detay vs. yok.
Bugun gun icinde vergi dairesine gidip durumla ilgili soracagim.
Bakalim devletimiz o odenen arti 141 TL.'i yok mu sayacak yoksa uzerine 11 TL. odememimi isteyecek.
Olurda ileride basina mudaili bir durum gelecek olan arkadaslarim icin bu konuyu acmak istedim.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Bu devletin bazı işlerini anlayanlar Allah aşkına biraz beri gelsin. Devlet vatandaşına şirin gözükmek için MTV de indirim uyguluyor (hani meşhur kasko değerinin % 5'i muhabbeti), ama vatandaşın bundan faydalanmaması için de elinden geleni yapıyor. Mesela bende 1963 model 17 M Taunus bir araç var, devletin listesinde bu araca ait kasko değeri yok (zaten alış işlemleri sırasında noter bu değeri bulamayınca en düşük değer üzerinden işlem yapmıştı). Benim aracıma en yakın araç 1970 model 17 M için var ve onun bile kasko değeri benim bu indirimden faydalanmama yetiyor. Ama illaki 1963 model aracıma ait belge isteniyor, iyi de devletin listelerinde 63 modele ait bir değer yok ki, ilgili hanede koskocaman bir 0 yazıyor. Neymiş efendim bu durumda sigorta ve reasürans şirketleri birliğine yazı ile başvuracakmışım, onlar araç için bir değer bilirleyeceklermiş, üstelik bu belge için her sene yeniden uğraşacağım. Haklılar tabi, malüm hükümetimiz her sene MTV değerlerini düşürüyor, araçlarımız da acayip prim yapıyor. Keza 1998 model Vectra için de ayrı bir savaş vermem gerekiyor (daha evvelden belge almıştım, bu sene için de ayrı belge alınacakmış). Ben İzmir'deyim, arabam Ankara plakalı olduğu için dilekçeyi de Ankara'daki vergi dairesine bizzat kendim vermem gerekiyormuş. Bu kanunu yapanlar, uygulayanlar eminimki başka bir ülkede yaşıyor olmalılar. Ama gayet normal, ehliyeti bile olmayan, motorlu taşıt ile at arabasını birbirinden ayırt edemeyen, hayatında hiç araba sahibi olmamış, hasbelkader bir makama atanmış kişiler yasa hazırlarsa sonucun böyle olması son derece doğaldır.

hasanustun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benım de cep telefonu faturam ıkı ay ustuste yatırılmıstı bu sekılde.gelen faturada odenmemıs ıkı adet borcum gorunuyordu.tam da o aylara aıt. ama odemeye gıttıgımde borc gorunmuyordu.yıl bası gelınce faturada gorunen o eskı borc da gorunmez oldu.kım yatırdı hala merak edıyorum :)

theopel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yine bir devlet kurumu yine hatalar zinciri. sadece plakayı söyleyip vergi yatırıldığı için yanlış anlaşılmadan dolayı yatırılan paralar, ben senin yerinde olsam bir dilekçeyle durumumu onaylatırdım, böylece sonradan ceza ödememiş olursun ben de vergimi hep zamanında yatırırım başkasının yaptığı bir hatanın cezasını niye sen çekesin ki...

eL_nino

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yine bir devlet kurumu yine hatalar zinciri. sadece plakayı söyleyip vergi yatırıldığı için yanlış anlaşılmadan dolayı yatırılan paralar, ben senin yerinde olsam bir dilekçeyle durumumu onaylatırdım, böylece sonradan ceza ödememiş olursun ben de vergimi hep zamanında yatırırım başkasının yaptığı bir hatanın cezasını niye sen çekesin ki...
theopel aynen katiliyorum.Odeyen kisinin sucu degil sonucta o da magdur,bende.Belki bir harf yanlis soyledi diye bu geldi basina.Yani durumumu anlattigimda vergi dairesi seferber oldu adeta ama yinede ne yapacaklarini bilemediler.Ben ceza odememek icin elimden geleni yaptim ve emaneten para yatirdim vergi hesabima.Bu yilkini odemeye gittigimde neler olacak merak ve sinir icindeyim,hayirlisi.