Motorsporları Hakkında Bilgisi Olan ?

wiliamz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Abilerim kardeşlerim, motorsporları dünyasına adım atmak için uğraşıyorum fakat yaşadığım şehirden dolayı elden pek bişey gelmiyor aranızda bilgisi olan varsa lütfen fikirlerini paylaşabilir mi ?

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çok büyük meblağlarda paralar veya çok sağlam sponsorlar gerekiyor, ülkedeki en sağlam bayan rallici burcu çetinkaya da maddi imkansızlıklardan dolayı motor sporlarını bırakma eşiğinde, son çare olarak türban moduna geçti bakalım akıbeti ne olacak...

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Motorsporları geniş bir dünya.F1'den tut Offroad a kadar bu kavram içinde.
Motorporlarından kastın Tırmanma , pist şampiyonalığı gibi ralli araçları ile yarışmak istiyorsan kiralayarak işe başlamak en mantıklısı.Tulum, ayyakkabı kask vs gibi malzemelerini temin ettikten sonra kiraladığın araç-servis hizmeti için yarış başına 5-6binTL civarında para ödersin hemen hemen.Tabi bu çok kaba bir rakam ve yarışa-araca vs göre çok değişir.Şahsi olarak antreman aracı alarak ta başlayabilirsin ufaktan ufaktan. F kasa bir Astra gsi alayım dersen iş görecek durumda 20-22 bin Tl civarına bulursun hemen hemen.
Bütçen kaldırıyor ve direk olarak oturabilirim koltuğa dersen birkaç yarış kirala ve gör derim.Ama pistten evvel antreman aracı 1-2 yıl önemli dersen önce işe yarar bir araç almak en mantıklısı.
Otobanda araba kaldırmaktan çok daha keyifli ve ayrı bir dünya.Birkaç sefer co-pilot luğum vardır.Beygirlerden çok gelişimine önem verip kendini yetiştirme peşinde gidiyorsun.Ama Türkiye'de alacağın kupadan başka getirisi yok malesef.
Öncelikle iyi karar vermelisin. Gerçekten yeterince zaman ve para ayırabileceksen başla derim.Ama kararsızsan alacağın basit bir antreman aracını satayım vs derken gir-çık zararın bile 8-9 Bin Tl dan az olmaz.Bu işi ciddi olarak yapacaksan da gerek kiralama gerekse araç temini için yönlendirebilerim seni.

kustooo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bir kerelik harcanacak bir sermaye değil, sürekli akan sağlam bir gelir lazım. Yarışçıların neredeyse hiçbiri sivil hayatta opel vw gibi araçlara binmiyor. sen buradan hesap et ;)

wiliamz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Emre abi öncelikle cevapladığın için teşekkür ederim bir süre çalışmayı planlıyorum nakit biriktirmek için, internette araştırdım pilot okullarını ama ülkemizde yeterli bir yer hemen hemen yok denecek kadar az yağız avcı,murat bostancı vb pilotlar babadan oğula geçme olmuş resmen elbette bizim babamızda bir ralli pilotu veya o camiyadan olmadığına göre kolları sıvamak lazım dedim üniversite kapılarını bu yıl inşallah bir aralarsam ilk iş izmir ülkü yarış pistine gitmek diye düşündüm ama ne sponsor var ne destek çıkacak birileri ben Sivas'ta yaşadığım için burada sponsor bulmak ralli vb adına kısacası birilerinin size inanması inanın çok zor daha doğrusu eğitim almadan mazeret sunmak hiç etik değil ama durum bu abi benim o aracı satın alabilmem pit stop yakıt için muhakkak desteğe ihtiyaç var çok istiyorum yarışabilmeyi kendimi görmeyi ama ne yapacağımı bilemiyorum malesef imkan olmayınca insan önünüde göremiyor bir yerde tıkanıyor işte ama vazgeçmeyeceğim bakalım ne olacak..
Mert Abi dediğin gibi burcu çetinkaya'da o modda ama simin bıçakcıoğlu gibi eski co pilotları bugun kadınlarda şampiyon konumunda elbette maddi destek abi yoksa o kişilerin oralarda olması çok zor 2-3 yarışını tam izledim kullanışı tamamen eğitimli riskten uzak rakamlara yakın yani :)
Korhan abi haklısın ama bir umut işte arabalar benim için ait olduğum aile gibi bişey çok seviyorum heleki motorsporlarını ama şansımı deneyecek bir fırsat arıyorum işte..

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ülke gerçekleri bu malesef.Sanatçılar vs.. geliri yüksek kişiler hobi niyetine giriyor bu işlere.He dersen ki kaçtanesi harbiden pist adamı ? o tartışılır.
Kabiliyeti olanlar da sponsor bulamaz , imkansızlık içinde parlamadan sönerler.Devlet zaten kendi kazancı peşine düşmüş.Ne sosyal proje , ne destek .. Hangi birinden bahsedelim ?

Ama şunu her zaman söylerim :
gidip bir turbo araba ile habire uğraş git otobanlarda kalkış yap onu-geçtim bunu kaldım , yok turboyu büyüttüm yok waste gate i değiştirdim gibi muhabbetleri yapmaktan daha zevkli ve elittir.Git al 18-20 bin Tl ya bir antreman aracı kendi kendi geliştir daha iyidir. Otobancılıktan yada amele driftçliğinden çok daha masraflı değil.
Ama resmi yarışlara girmek konusunda masraf çok.Araç hazırlasan yürüterek götüremezsin , yazık.Çekici tutsan kimbilir hangi ile nerden nereye koşturacaksın.Etap için servis hizmeti desen mutlaka dış destek satın alacaksın vs.vs.
Korhan'ında dediği gibi resmi yarışlar konusunda habire açman lazım musluğu.

wiliamz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
anladım abi peki araç için en temiz ve mantıklı hangi model olur çoğu kişi palio diye düşünüyor sen ne düşünüyorsun abi ? aracı aldıktan sonra nerelere başvurmamız lazım onun dışında sponsor bulabilmek için pist sahipleriyle konuşmayı düşünüyorum sence mantıklı mı? bir tanıdığımız yok ki abi en azından yakınlarında bulunabilelim otomobil dünyasını anca cebimiz yanacak parası umrumda değilde abi parayı kazanacak olan yine benim o yüzden biraz sıkıntı yani o meblayı karşılamak için bir şirketimin olmuş olması lazım :)

DogukanGeyik

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et
Vallahi güzel macera helal olsun. Pilot olmak bende çok istemişimdir :)

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

wiliamz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
eğer bir fırsat doğarsa niki lauda gibi bir pilot olmak isterim abi :) son dönemlerde izlemişsinizdir RUSH filmini :)

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sponsor bulmak şu an için zor.Birçok tecrübeli pilot dahi zorlanıyor ki sen işin başında birisi olarak üzgünüm ki cepten çalışacaksın.Palio mantıklı bir seçenek olur elbette.Bu işler aşama aşama.