motor sogukken...

cenkcoskun

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
arkadaslar merhaba;

aracım astra G 1.6 otomatik vites. sabahları ilk çalıştırmada motorda bogukluk ve tekleme yasıyorum. mesela 2000 devir civarı ayagım gazda sabit yavas giderken rölanti 2000 devirde dalgalanıo araba hafif hopluyor ve motor biraz bagırıyor. ancak 1 dk gecmeden düzeliyor araba kendine geliyor. bunu sadece motor sogukken kısa bi süre yaşıyorum. ama yinede sabahları beni sinir ediyor. acaba sorun nedr?

dante38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aynı sıkıntı bendede var ama 1 dk sürmüyor bi 5 dk araba sanki kötü gaz alınmış gibi davranıyor bendeki sebebi yanlış lpg bağlantısı yüzünden son günlerini yaşayan ateşleme bobininden kaynaklanıyor.Muhtemelen sizinkide aynı veya benzer sorundur.

ASTRAloji

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
genelde tekleme ateşleme sorunundandır.Gaz kelebeği, bobin kapağı,enjeksiyonlar kontrol edilmeli.Araç lpg li ise ilk bobin kapağına bakılmalı.artık son 1 aydır hep nokta atış yapıyorum.Nerde tekleyen araba var bobin dedikten sonra bobin çıkıyor sorun :)

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
araç lpg'li ise aracın lpg'ye geçiş sıcaklığı düşüktür. haliyle motora tam buharlaşmayan ve yanma verimi olmayan gaz gidiyordur. lpg sıcaklığınızı kontrol ettirip bu sıcaklığı özellikle kayseride yaşayan üyemiz için en az 35 derece yaptırın.

yavuz_ozaydin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sanırım aracınız LPG li eğer öyle ise LPG geçişiyle ilgili sorun var demektir.

Yukarda arkadaş bahsettiği gibi benzinden lpg ye geçiş sıcaklığını kontrol ettiriniz. Buna kendinizde bakabilirsiniz motor sıcaklığını takip edin aynı zamanda lpg geçiş zamanında sıcaklığa bakın..

Son düzenleme:

hazanh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
lpg enjektörlerinizi kontrol ettirin.. enjektör lastikleri bozuldu ise aracınıza benzinle beraber lpg gönderdiği için tekleme boğulma ve hatta egzos patlaması bile yapabilir. ateşleme bobininde sorun olsa sürekli bir tekleme v.s. durumu söz konusu olur.

cenkcoskun

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
aracımda lpg yok arkadaslar. aynı sorun süratlı iken de oluyor. mesela 100km hızla gidiyorum. gaz veriyorum 3000 devir civarında dalgalanma oluyor sonra birden hızlanıyor araba. bu sorun atesleme bobininden ise ne kadar masraf acar acaba bana? böyle devam edersek yolda bırakır mı?

hazanh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracımda lpg yok arkadaslar. aynı sorun süratlı iken de oluyor. mesela 100km hızla gidiyorum. gaz veriyorum 3000 devir civarında dalgalanma oluyor sonra birden hızlanıyor araba. bu sorun atesleme bobininden ise ne kadar masraf acar acaba bana? böyle devam edersek yolda bırakır mı?

geçenlerde kalosta benzer sorun yaşadım aslında :) sabah çalıştırdığımda titreme yapıordu motor rolantide iken ufak bir tekleme vardı ve 2500-3000 devir arası dalgalanma vardı lpg enjektörlerinden şüphe ederken üst kapak contasında sorun çıktı bujilere yağ sızdırmıştı. conta- buji ve buji kablosu değişimi yaparak sorunu çözdüm öncelikle bujilerinizi ve buji kablolarınızı kontrol ettirin... aracı tech 2 veya opcom la kontrol ettirip arıza kayıtlarına baktırın

yakupderin

Kayıtlı Kullanıcı
26-Eskişehir
Siteyi ziyaret et
lpg ayarlarınızı yaptırın.havalar soğuyor araçlarda çalışmada değişiklikler olabilir.