Motor kompresyon oranları

burak10

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar opellerimizin motor kompresyon oranları ne çıkmalı? varmı bu konuda bilgisi olan? bizim opel 96 model 1.6 kompresyon 12.1bar çıkıyor bütün silindirlerde. sıfırken bu değer kaçtır? kaç bar'a kadar kullanınca sorun çıkmaz?

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar opellerimizin motor kompresyon oranları ne çıkmalı? varmı bu konuda bilgisi olan? bizim opel 96 model 1.6 kompresyon 12.1bar çıkıyor bütün silindirlerde. sıfırken bu değer kaçtır? kaç bar'a kadar kullanınca sorun çıkmaz?

sifir sayilacak araclar 12, ile 13,1 arasi...Senin ki iyi ve saglikli bir motor...nazar degmesin...:)

mehmetavci

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ne ile ölçüyorlar ,bilgi verirmisin ? Bende merak ettim. Eski ustalar kompresyonu ölçmek için arabayı yokuş aşağı düşük vitese takıp arabanın hızlanıp hızlanmadığına bakıyorlardı. Hızlanırsa kompresyon bitmiş diyorlardı.

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ne ile ölçüyorlar ,bilgi verirmisin ? Bende merak ettim. Eski ustalar kompresyonu ölçmek için arabayı yokuş aşağı düşük vitese takıp arabanın hızlanıp hızlanmadığına bakıyorlardı. Hızlanırsa kompresyon bitmiş diyorlardı.

O çok kabaca genel durum hakkında bilgi verir sadece.(yokuş aşağı yöntemi yani)

Motor çalışırken buji sökülür ve buji yuvasına bağlanan basınç saati ile silindir basınçları ölçülür.Tüm silindirlerin basınç değerlerinin yakın çıkması ve genel düzeyin ise belirli değerlerden aşağı olmaması mekanik olarak motor durumun iyi olduğunu gösterir.
Ne olması gerektiği ise aracın sıkıştırma oranı gibi durumlara görede farkeder.

keno

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhabalar, konu içinde konu gibi oluyor ama burada sorma ihtiyacı hissetim, benim aracım aşırı derecede yağ yakıyor 1000 km de 1 litre kadar, 2 defa da motor(üst kapak) açıldı, motor kompresyon oranından yağ yakmanın sebebinin alt taraftan mı yoksa üst taraftan mı diye belli olur mu? ilginize şimdidem teşekkür ederim...

Kasırga&Burak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet benimde merak ettiğim bir konu yardımlarınızı bekliyorum ;)

semihx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
komperasör sonuclari düsükse bunun 3 sebebi olabilir,

1. silindirkapak contasi
2. ventil yataklari yada silindir kapagindaki ince catlak
3. sekmanlardan.

1. silindir kapak contasi patlaksa; komperesör ölcümü sonucunda en fazla 2 silindir komperasörü düsük cikar.

2. ventil yataginda yada kapakta ince cizik varsa; cizigin oldugu silindir komperasörü diger 3 ünden düsük cikicaktir.

3. sekmanlar yipranmis ise; sekmanlar sürtünme sonucu yipranmis ise her silindirin komperesörü birbirine yakin cikicaktir. sekman kirilmis ise kirik silindirin komperesörü düsük cikicaktir.

bu ipuclarindan sorunun 3 asagi 5 yukari ne olabilecegi tahmin edilebilir.

burak10

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
komperasör sonuclari düsükse bunun 3 sebebi olabilir,

1. silindirkapak contasi
2. ventil yataklari yada silindir kapagindaki ince catlak
3. sekmanlardan.

1. silindir kapak contasi patlaksa; komperesör ölcümü sonucunda en fazla 2 silindir komperasörü düsük cikar.

2. ventil yataginda yada kapakta ince cizik varsa; cizigin oldugu silindir komperasörü diger 3 ünden düsük cikicaktir.

3. sekmanlar yipranmis ise; sekmanlar sürtünme sonucu yipranmis ise her silindirin komperesörü birbirine yakin cikicaktir. sekman kirilmis ise kirik silindirin komperesörü düsük cikicaktir.

bu ipuclarindan sorunun 3 asagi 5 yukari ne olabilecegi tahmin edilebilir.

dostum peki sıfırlarında kaç bar çıkması lazım?