Motor içi temizlik

sondoka

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
82000km'de benim motordan yada sesten şikayetim yoktu aslında,birazda boş vakit öldürmek için bu gibi işlerle meşgul olmaktayım.
Dediğiniz gibi ileride yağ eksiltme olurmu bilemem fakat her yıl ortalama 1lt yağ ekliyorum normalde.

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yapılan bu uygulamanın ne olduğunu biliyorum fakat, şu an gerçek adı aklımda olmadığı için isim veremiyorum.

Motorun içini temizliyor evet ama şöyle de bir durum var. Zaten düzenli aralıklarla yağı değiştirilen motorun içi temizdir ve yapılan işlem öyle fayda sağlamaz. Hele hele güç ve çekişte farklılık oluşturmaz.

Würth katkısı için de şunu söyleyebilirim. Uzun yola sık çıkan biri olduğum için her uzun yoldan önce depoya boşaltırım çünkü en çok faydasını uzun yoldan sonra görürsünüz. Tek 1 tane kullanmak ise malesef işe yaramaz 3-4 depoda 1 kere kullanmak sureti ile toplamda 3 yada 4 tane katkı kullandıktan sonra faydasını görürsünüz. Enjektörlerde tıkanma başlamışsa temizler, yakıt hortumlarını temizler, yakıt deposunu temizler, yanma odasını temizler. Çekiş ve güç artışı sağlamaz, onlar tamamen psikolojiktir. Sadece motorun eskiye nazaran rahat çalışmasını sağlar. Rahat çalışması daha fazla güç üreteceği anlamına gelmez ama rahat çalışan motorun ömrü uzun olur.

siezma

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yapılan bu uygulamanın ne olduğunu biliyorum fakat, şu an gerçek adı aklımda olmadığı için isim veremiyorum.

Motorun içini temizliyor evet ama şöyle de bir durum var. Zaten düzenli aralıklarla yağı değiştirilen motorun içi temizdir ve yapılan işlem öyle fayda sağlamaz. Hele hele güç ve çekişte farklılık oluşturmaz.

Würth katkısı için de şunu söyleyebilirim. Uzun yola sık çıkan biri olduğum için her uzun yoldan önce depoya boşaltırım çünkü en çok faydasını uzun yoldan sonra görürsünüz. Tek 1 tane kullanmak ise malesef işe yaramaz 3-4 depoda 1 kere kullanmak sureti ile toplamda 3 yada 4 tane katkı kullandıktan sonra faydasını görürsünüz. Enjektörlerde tıkanma başlamışsa temizler, yakıt hortumlarını temizler, yakıt deposunu temizler, yanma odasını temizler. Çekiş ve güç artışı sağlamaz, onlar tamamen psikolojiktir. Sadece motorun eskiye nazaran rahat çalışmasını sağlar. Rahat çalışması daha fazla güç üreteceği anlamına gelmez ama rahat çalışan motorun ömrü uzun olur.

Biraz ezbere konuşuyorsunuz gibi geldi ben kullandığım aracı bilmezmiyim daha kontağı çevirir çevirmez sesindeki değişikliği farkediyorsunuz sesi azaldı yani normale döndü çekişi arttı yani normale döndü belki her araçta işe yaramaz ama benim aracımda işe yaradı hem de hiç bu denli bir fark olacağını beklemiyordum

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Bende rektefiye sonrası 10.000 km de olan araç da var, motoruna anahtar değmemiş 300.000 km.de olan araç da var. Her iki araca da bor katkı maddesi koydum her ikisinde de hiç bir fark hissetmedim. Bu tür (yağ katkı maddeleri için yorum yapıyorum) katkı maddeleri bana da psikolojik etki yapıyor gibi geliyor. Günümüz yağ piyasası eskiye oranla bir hayli iyi çizgide. Bütün motor yağlarının içinde katkı maddesi zaten var. Faydasını gördüm diyen arkadaşlarımı da suçlayamam. Madem kullandıkları üründen memnunlar kullanmaya devam etsinler derim, sonuçta kullanılan ürünlerin ana maddesi yağ olduğu göre motora zarar vermezler.

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Biraz ezbere konuşuyorsunuz gibi geldi ben kullandığım aracı bilmezmiyim daha kontağı çevirir çevirmez sesindeki değişikliği farkediyorsunuz sesi azaldı yani normale döndü çekişi arttı yani normale döndü belki her araçta işe yaramaz ama benim aracımda işe yaradı hem de hiç bu denli bir fark olacağını beklemiyordum

Elbette kendi kullandığınız aracı iyi bilirsiniz, ancak motor performansını düşüren tek şey aşınmadır bunu da minimize etmenin tek yolu kaliteli motor yağı kullanmaktan ve onu da düzenli değiştirmekten geçiyor. Motorun temizlenmesi rahat çalışmasını sağlar sesini de değiştirir bunlar evet biraz yakıt sarfiyatını da etkiler ancak güç artışı sağlamaz bunu demek istiyorum öyle olsa güç kaybı yaşanan motorlara binlerce lira verip rektefiye yapmak yerine bunu tavsiye ederler. Temiz motorun tepki süresi kısalır ve buda size performans artışı gibi zannettirir. Ezbere konuştuğumu düşünüyorsanız ve güç artışı olduğunu iddia ediyorsanız işlemin öncesinde ve sonrasında dyno testine sokup bunu ispatlamanız gerekirdi :)

siezma

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Elbette kendi kullandığınız aracı iyi bilirsiniz, ancak motor performansını düşüren tek şey aşınmadır bunu da minimize etmenin tek yolu kaliteli motor yağı kullanmaktan ve onu da düzenli değiştirmekten geçiyor. Motorun temizlenmesi rahat çalışmasını sağlar sesini de değiştirir bunlar evet biraz yakıt sarfiyatını da etkiler ancak güç artışı sağlamaz bunu demek istiyorum öyle olsa güç kaybı yaşanan motorlara binlerce lira verip rektefiye yapmak yerine bunu tavsiye ederler. Temiz motorun tepki süresi kısalır ve buda size performans artışı gibi zannettirir. Ezbere konuştuğumu düşünüyorsanız ve güç artışı olduğunu iddia ediyorsanız işlemin öncesinde ve sonrasında dyno testine sokup bunu ispatlamanız gerekirdi :)

Belki söylemek istediğimiz şey aynı olabilir ama kendimizi ifade edemedik galiba şöyle örnek vereyim şehir içi klima açık 2.vites ten 3 geçerken araba hem zorlaniyormuş gibi ses çıkarıyordu hemde hızlanması uzun sürüyordu şimdi hem o ses normale döndü hemde daha kısa sürede geçiyor bilmiyorum bu uygulamanın dışında başka bir etken var mı
Yorumlarınız için teşekkür ederim

PARADOSK3327

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şimdi yorumları biraz okuyunca servisi aradım bor maddesi eklemez isen 50 tl temizlik yok borda ekletirsen 130 tl dedi işlem aynen motor temizliği için yağı da boşaltıyorlar silbaştan yağ ekleteceksin yani

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Belki söylemek istediğimiz şey aynı olabilir ama kendimizi ifade edemedik galiba şöyle örnek vereyim şehir içi klima açık 2.vites ten 3 geçerken araba hem zorlaniyormuş gibi ses çıkarıyordu hemde hızlanması uzun sürüyordu şimdi hem o ses normale döndü hemde daha kısa sürede geçiyor bilmiyorum bu uygulamanın dışında başka bir etken var mı
Yorumlarınız için teşekkür ederim

Hocam zamanla motor içinde biriken kurumlar motor verimliliğini düşürür ve siz bu düşüşü zor fark edersiniz çünkü çok yavaş olur. Motor temizliği yapıldığı zaman (diğer üyeler dıştan temizlik olarak zannetmesinler) motor daha rahat çalışır ve verimliliği artar. Bunun sonucu olarak performansının arttığı zannedilir fakat motorun performansı artmaz sadece zamanla kurum yüzünden kaybettiği, eski performansına yakın bir performansa yaklaşır.

Bu arada aklıma gelmişken ekleyeyim, en iyi temizlik tam olarak şu yöntemle yapılan temizliktir.

http://www.surteks.com/default.aspx

essential.5454

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Psikolojiktir o bi halt değişmez motorun çekişi artması için ya hava girişi yada yakıtta bi oynama olması lazım başka alternatif olamaz he ama ruhen canlanırsa bilemem[emoji846]

Sent from my iPhone using Tapatalk

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Astra'da 30000 bakımında servisin iknası ile aracıma denettiğim uygulamadır.. Bir fark görememiştim sonrasında uygulatmadım bile..