Motor Açmak

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Motor Açmak

mertkaya39 link' Alıntı:
çok kafamı karıştıran konu.hala servise gitmedim gittiğim gibi kapıdan girer girmez ilk sorcağım soru bu olucak :)

Kim ne derse desin ilk 1000km aracınızı asla zorlamayın yüksek devir çevirmeyin. Evet artık rodaj denen olay kalmadı teknoloji sayesinde ama üretim bandında meydana gelebilme olasılığı olan ufak pürüzler nedeni ile dikkatli olunmasında çok çok fayda var. Motor açma denen olay parçaların birbirine alıştırılması. Ne kadar sakin yaparsanız o kadar sağlıklı ve sorunsuz kullanırsınız. Bin km lik periyoddan sonra zaten motor, aktarma organları için tüm elemanlar birbiri ile alışmış olacağından 500 km boyunca deviri aniden değil yavaş yavaş yükselterek yüksek devirlere çıkın. Sonrasında ise zaten arada bir yüksek devirlere istediğiniz şekilde ister yavaş ister aniden çıkın herşey sorunsuzca ilerler. Yalnız dikkat edilmesi gereken ve hep gözden kaçan şey vites boşta iken kesinlikle gazı dip yapıp yüksek devir veya devir kesiciye sokmak yapılmamalı. Araç yükte yani viteste iken istediğiniz gibi yüklenin birşey olmaz.

mertkaya39

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

eketen link' Alıntı:
[quote author=mertkaya39 link=topic=2127.msg43996#msg43996 date=1313839732]
çok kafamı karıştıran konu.hala servise gitmedim gittiğim gibi kapıdan girer girmez ilk sorcağım soru bu olucak :)

Kim ne derse desin ilk 1000km aracınızı asla zorlamayın yüksek devir çevirmeyin. Evet artık rodaj denen olay kalmadı teknoloji sayesinde ama üretim bandında meydana gelebilme olasılığı olan ufak pürüzler nedeni ile dikkatli olunmasında çok çok fayda var. Motor açma denen olay parçaların birbirine alıştırılması. Ne kadar sakin yaparsanız o kadar sağlıklı ve sorunsuz kullanırsınız. Bin km lik periyoddan sonra zaten motor, aktarma organları için tüm elemanlar birbiri ile alışmış olacağından 500 km boyunca deviri aniden değil yavaş yavaş yükselterek yüksek devirlere çıkın. Sonrasında ise zaten arada bir yüksek devirlere istediğiniz şekilde ister yavaş ister aniden çıkın herşey sorunsuzca ilerler. Yalnız dikkat edilmesi gereken ve hep gözden kaçan şey vites boşta iken kesinlikle gazı dip yapıp yüksek devir veya devir kesiciye sokmak yapılmamalı. Araç yükte yani viteste iken istediğiniz gibi yüklenin birşey olmaz.
[/quote]
ne çok zorladım ne çok düşük devirde kullandım.özellikle ilk 1000 konusunda forumda okduğum yazılardan da biraz etkilenerek baya dikkat etmeye çalıştım.servisin de sizin dediklerinizin aynısını diyceğini tahmin ediyorum

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

eketen link' Alıntı:
....
Yalnız dikkat edilmesi gereken ve hep gözden kaçan şey vites boşta iken kesinlikle gazı dip yapıp yüksek devir veya devir kesiciye sokmak yapılmamalı. Araç yükte yani viteste iken istediğiniz gibi yüklenin birşey olmaz.

Çok faideli bir açıklama; bu şekilde kullanırsanız motorda ciddi hasarlara yol açabilirsiniz, bu hata da genelde kapışmalar esnasındaki heyecanlı vites değişimlerinde yapılır!

omerf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Motor yeterli sıcaklığa ulaştıktan sonra hangi km'de olduğunuzun önemi yok gaza basabilirsiniz.

Günümüz araçlarındaki tek rodaj segman rodajıdırki oda ilk 500km içinde nerdeyse kendini tamamlar ondan sonra ister sakin kullanın ister agresif birşey farketmez.

Segman rodajı dediğimiz olayda motor kompresyonuyla sağlanır.

Motor yeterli sıcaklığa ulaştıktan sonra uygun vitesde 2-3-4 gibi gazı ezerek yüksek devirlere çıkıyor ardından ayağımızı gazdan çekerek aracın kendi kompresyonu ile yavaşlamasını bekliyoruz bunu yapmamız sonucu motorun iç basıncı maksimuma ulaşıyor ve segmanlar yerine tam oturuyor.Yapabilceğiniz en iyi rodaj budur onun dışında yapabilceğiniz tek şey belki 1000km'nin sonunda yapılcak bir yağ değişimi olabilir.

Bizim ilk başlarda kıyamadığımız araçlarımıza fabrikalarda bir güzel kıyıyorlar eminolun :)

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com

arkadaşlar dün de bir arkadaş bahsetti, iyi bakılan bir motordan elde edilecek optimum performans ve yakıt tüketimi ancak 10.000-15.000km sonra alınabilmekte.

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

türk_187 link' Alıntı:
arkadaşlar dün de bir arkadaş bahsetti, iyi bakılan bir motordan elde edilecek optimum performans ve yakıt tüketimi ancak 10.000-15.000km sonra alınabilmekte.

Biz bas bas bağırınca inanmıyordun yani :)