Minibüslere GPRS'li denetim geliyor

turank

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Türkiye'nin referanduma kilitlendiği gün İstanbul TEM Otoyolu'ndan 13 kişinin ölümüne sebep olan minibüslerle ilgili radikal kararlar alınmaya devam ediyor.

Minibüslerdeki kiralama yöntemini yasaklayarak Esnaf Odaları Birliği'ne Büyükşehir Belediyesi de önemli bir proje ile destek verdi. İstanbul'da 137 hatta hizmet veren 6 bin 237 minibüs artık GPRS'le takip edilecek. Belediyede görevli mühendisler, hat ihlalinden aşırı yolcu taşımaya, hatalı sollamadan kural ihlaline kadar birçok eksikliği online izleyebilecek. Minibüslerin bağlı bulunduğu odalar ile yürütülecek sistem sayesinde hat ihlali yapan araca anında cezai işlem uygulanabilecek.
İstanbul'da toplu taşımacılık yapan minibüslerin olumsuz imajını düzeltmek amacıyla başlatılan projede araçların, hızı, güzergâhı, duraklama yaptığı yerler ve daha birçok bilgi takip edilecek. İlk etapta yaklaşık 50 minibüslük bir hatta denenecek çalışma, 2011 yılı içinde kent genelindeki 6 bin 237 minibüse takılacak. Sistem, aracın konumunun yanı sıra yakıt miktarı, kapı ve alarm konumu, araç içi sıcaklık gibi pek çok bilgiyi de aynı anda sunacak. Araç takip sistemi, internet üzerinden veya cep telefonları ile izlenebilecek. Acil durumlarda ana kumanda merkezi, araç sürücüsü ile sesli ya da kısa mesajla iletişim kurabilecek. GPRS'le takip projesi aynı zamanda şu özellikleri sunacak: Kontak kapandıktan sonra motorun çalışması online engellenebilecek. Hatalı sollama ve hız ihlali halinde merkezdeki yönetici, şoförü ikaz edebilecek. Araç içine konulan 'acil durum butonu' ile kayıtlı telefonlara durum bilgisi verilebilecek. 'Sürücü kimlik bilgisi' ile hangi tarih ve zamanda hangi şoförün aracı kullandığı belirlenebilecek. Çalışma saatleri de online takip edilebilecek.

Alıntı: Zaman

anlaşılan o ki geç te olsa birşeylerin yapılmasına karar verilmiş. İnşAllah karar ötesine geçer ve uygulama başarılı olur. yahut gözetmen personelde minibüsçüler odasından yemlenir her şey eskisi gibi devam eder. istanbulu perişan eden 6bin tane minibüsmüş demek ki :mad:

forged&carbon

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
paylasim icin saol..
beyler bayanlar.. minibuslere goz actirmayalim.. yolda bile en ufak yanlis hareketlerini gorsek, sikayet edelim, ben oyle yapiyorum.. bu BAZI minibuscu kiligindaki domuzlara, serit degistirirken aynaya bakmak yerine bacaklarini kasiyan sigirlari trafigi cikartmamak lazim :mad::mad:

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
İddiaya giren varmı? Bundan da geri adım atılacak.

turank

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
paylasim icin saol..
beyler bayanlar.. minibuslere goz actirmayalim.. yolda bile en ufak yanlis hareketlerini gorsek, sikayet edelim, ben oyle yapiyorum.. bu BAZI minibuscu kiligindaki domuzlara, serit degistirirken aynaya bakmak yerine bacaklarini kasiyan sigirlari trafigi cikartmamak lazim :mad::mad:

nasıl bir şikayet? kimi arayacağız? sonuç ne oluyor?

turank

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İddiaya giren varmı? Bundan da geri adım atılacak.

benim iddiam daha başka abi. uygulamadan geri adım atılmaz ama bu uygulamadan bir şeyde çıkmaz.

gprs gizli bi iett otobusune montajlanır :) takiptede sürekli duraklarda duran, sağ şeritten çıkmayan minibusleri takip ettiklerini sanırlar...

ern1402

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
paylasim icin saol..

aynen:cool:

waziley

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben bir yıl o sistemleri takan(yani araç takip sistemi)deniliyor.Daha dünyada çıkmadı o şerit takip sadece ve sadece hız ve konum bilgisi veren var.Ve bu sistemini çok yanıltma yöntemleri var.

cedoo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
minibüslere telefon konulacak hatalılar aransın diye :D

Hatalıysam cep telefonuna hata yazıp bir boşluk bırak 9999'a gönder ,Hatasız Kul Olmaz melodisi cebinize gelsin..
- Hatalıysam ara! Çok sağlam muhabbetim var, affetiririm kendimi...
- Hatalıysam yüz yüze görüşelim
- Hataliysam ya da bi hatam varsa önce gel adam gibi soyle.. durup dururken tavir yapma
- Hataliysam ara. arayan mevlasini da bulur, belasini da
- Hatalıysam ara araki bedava kontör gelsin
- Hatalıysam aramaki papaz olmayalım ..
- Hatalıysam arama zahmetinde bulunma bu numarayla alakam yok
- Hatalı değilsemde ara tanışır kaynaşırız
- Hataliysam caldirin, ben sizi ararim
- Hatasiz kul olmaz
- Hatalıysam örnek al, sen yapma...
- Hatalıysam arama, şarjım yok
- Hatalıysam ara beni boya beni...
- Hatalıysam arama! boşver allahımdan buliyim lütfen...
- Hataylıysam ara! hass.....r
- Hatalıysam arama! Aramazsan arama yar aramazsan arama!
- Hatalıyım ama para bende